Wysyłka w 24h Wysyłka w 24h
Infolinia: +48 506 807 708

Jak czyścić grill, aby służył nam przez długie lata?

27-04-2016

Pierwszy w sezonie grill, smakuje najlepiej. Pod warunkiem, że Twój grill, który „przeczekał” całą zimę, jest czysty. Tę niewdzięczną czynność zazwyczaj odkładamy na potem. Dlatego, by uniknąć rozczarowania, warto wiedzieć jak dbać o grill, by zawsze dobrze się prezentował i służył na lata.

 

Dlaczego warto czyścić grilla regularnie?

Większość miłośników grillowania nie zwraca uwagi na to fakt, iż czyszczenie grilla powinno odbywać się po każdym jego użytkowaniu. Ma to nie tylko wymiar stricte estetyczny, ale również zdrowotny zwłaszcza, jeżeli nie używasz tacek i kładziesz potrawy bezpośrednio na ruszt. Przypalone, zwęglone resztki tłuszczu mogą wytwarzać szkodliwe dla naszego zdrowia substancje.

 

Akcesoria do czyszczenia grilla

Czyszczenie grilli węglowych jest zdecydowanie bardziej zaawansowaną czynnością, niż grille gazowe. Z tego względu zwykła ściereczka z woda mogą niekiedy nie wystarczyć. Warto więc wiedzieć, że przed czyszczeniem warto jest się zaopatrzyć w kilka niezbędnych akcesoriów, które ułatwią tę czynność.

 

Szczotka do czyszczenia rusztu – powinna być dobrana do rodzaju zabrudzeń. Jeżeli z grilla zanieczyszczenia są usuwane na bieżąco, wystarczy szczotka z ostrym „włosiem”, która jednocześnie nie zdziera emalii. Jej kształt sprawia, że dopasowuje się do prętów, jednak na rynku są również dostępne szczotki trójstronne, czyszczące kilka rzędów naraz. Jeśli natomiast zabrudzenia są już mocno zaschnięte, wtedy warto sięgnąć po szczotkę, która posiada specjalną końcówkę. Dzięki niej zapieczone zabrudzenia bardzo łatwo odchodzą.

 

Płyny do czyszczenia – specjalne środki czyszczące bardzo ułatwiają usuwanie brudu. Dzięki nim, jest to niekiedy w ogóle możliwe. Warto dobierać rodzaje do swoich potrzeb płyn do czyszczenia Weber, nadaje się do całego grilla, jednak są również płyny do rusztu, czy do stali, które należy używać jedynie na elementy stalowe.

 

Jak czyścić grill węglowy?

Jeżeli chcesz pozbyć się resztek popiołu, wystarczy, że je podpalisz. Kontrolując cały czas ogień, uzyskać resztki, które w prosty sposób będzie usunąć z powierzchni grilla, a następnie umyć go wodą z mydłem.

To samo tyczy się rusztu, ma którym zostają resztki jedzenia, jednak tutaj warto sięgnąć po specjalistyczne preparaty, które nakładamy dopiero po całkowitym wyjęciu rusztu z grilla. Jeśli chodzi o czyszczenie grilla z zewnątrz, należy robić to wyłącznie wtedy, gdy całość wystygnie po grillowaniu. Zbyt drastyczna zmiana temperatur może przyczynić się do odpadania emalii z obudowy grilla.

 

Jak czyścić grill gazowy?

Tutaj usuwanie resztek jedzenia jest wręcz banalnie proste – wystarczy wyjąć płytki, a następnie namoczyć je w wozie, jeśli powstały lekkie przypalenia, a następnie umyć jak zwykłe naczynia. Jeśli producent nie wyraził na opakowaniu przeciwwskazań, można je również umyć w zmywarce.

Warto jest czyścić grill regularnie, nie tylko po to, by schludnie się prezentował, ale przede wszystkim,by służył nam prze lata, będąc urządzeniem w pełni bezpiecznym dla naszego zdrowia.

Warto nam zaufać