Wysyłka w 24h Wysyłka w 24h
Infolinia: +48 506 807 708

Dym - naturalna przyprawa


Dym – naturalna przyprawa do grilla

Pasjonaci grillowania nie wyobrażają obie grillowania mięsa, ryb czy owoców morza bez obecności specyficznego zapachu dymu. Dzięki temu jedzenie jest aromatyczne i zyskuje specyficzny zapach oraz smak. Oczywiście dym to nie samo grillowanie, ale wręcz wędzenie potrawy.

Istotą w otrzymywaniu najlepszego dymu jest dobór najlepszej jakości drzewa, konkretnych gatunków. Jednymi z najczęściej wybieranych są drzewa owocowe (wiśnia), który stosuje się również do wędzenia.

Pieczone mięso uzyskuje wyjątkowy smak właśnie dzięki temu, że jest grillowane na specjalnym ruszcie (bezpośrednio lub pośrednio) nad węglem czy brykietem. Tego niestety nie mogą zapewnić w 100 % grille gazowe i elektryczne.

Aby jednak przybliżyć smak mięsa grillowanego nad węglem, producent WEBER stosuje odpowiedni rodzaj stali, która po rozgrzaniu i zetknięciu się z mięsem sprawia, że smakuje ono niczym przygotowywane nad brykietem.

Do grillów marki Weber, które łączą ze sobą tradycyjną metodą przygotowywania potraw i wędzenie, należy seria wędzarni, przypominająca pocisk (jak żartobliwie mówią o niej sami twórcy) – Smokey Moutain. Jest to alternatywa dla typowego grillowania.

Dzięki zastosowaniu prostej konstrukcji wędzenie ryb, mięs czy wędlin jest proste i nie wymaga zaawansowanej wiedzy.

Wędzarnia została skonstruowana tak, żeby była prosta i szybka w obsłudze. Nie bez powodu cieszy się ona co raz większym powodzeniem w polskich ogrodach przydomowych i ogrodach działkowych.

Jak przygotować się do wędzenia mięsa, ryb lub wędlin?

  • Upewnij się, czy jesteś dobrze przygotowany. Zadbaj o to, żeby mieć mięso, niezbędne akcesoria, węgiel i dobrej jakości drewno.
  • Zapamiętuj swoje czynności, dzięki temu unikniesz błędów przy kolejnym wędzeniu. Sztuka grillowania i wędzenia ma to do siebie, że z kolejnym użyciem wędzarni czy grilla nasze doświadczenie wzrasta, a my możemy poszczycić się co raz lepszym smakiem potraw.
  • Przygotuj mięso przed włożeniem do wędzarni. Zanim rozpalisz brykiet/węgiel na dobre – mięso powinno być dobrze przygotowane, co często zajmuje sporo czasu.

Dwie metody wykorzystywania drewna do wędzenia

Wędzenie drewnem może odbywać się na dwa sposoby. Jednym z nich jest układanie namoczonego wcześniej drewna owocowego tuż nad rozgrzanym węglem. Kapiąca woda i jej aromat unoszą się do góry, a cały jej zapach zostaje na mięsie. Mokre zrębki drewna do wędzenia palą się o wiele intensywniej niż suche.

Drugą metodą jest ułożenie suchych zrębków drewna tuż nad rozgrzanym węglem. To, jaką metodę wybierzemy zależy od nas i od naszych predyspozycji smakowych. Każda metoda daje mięsu czy rybom nieco inny smak i wyrazistość. Najlepiej metodą prób i błędów doskonalić swoje umiejętności wędzenia.

Najlepsze rodzaje drewna do wędzenia

Najlepsze rodzaje drewna do wędzenia to między innymi:

  • Dąb
  • Orzech biały
  • Wiśnia
  • Grusza
  • Lipa
  • Jesion
  • Klon

Rodzaj drzewa ma bardzo duże znaczenie i wpływ na uzyskany kolor i zapach wędzonych mięs czy ryb. Do tego procesu nie wykorzystuje się drewna z drzew iglastych, ponieważ żywica nadaje nieprzyjemny i sztuczny smak i aromat.

Jak należy wędzić? Instrukcja

Wędzenie za każdym razem może się od siebie różnić, jeśli chodzi o efekt końcowy – smak, kolor i aromat. Są jednak pewne kroki, które są niezbędne do rozpoczęcia i ukończenia wędzenia. Oto jedne z nich:

  • Przygotuj brykiet i rozłóż go w dolnej części wędzarni – tam, gdzie będzie się palił. Ilość węgla czy brykietu jest zależna od tego, ile godzin chcemy wędzić. Powinien być on odpalony tylko raz podczas jednorazowego wędzenia. Im więcej lub większe kawałki mięsa, tym wędzenie będzie dłuższe.
  • Miej pod ręką kilka litrów świeżej wody. Gorący brykiet często może wytwarzać zbyt wysoką temperaturę. Do jej kontroli niezbędny jest termometr, który zwykle umieszcza się na zewnątrz wędzarni (tak, jak w wędzarni Smokey Moutain). Polewając wodą schładzamy brykiet i dostosowujemy temperaturę do swoich potrzeb.
  • Gdy węgiel rozżarzy się na dobre, zamknij wszelkie otwory wentylacyjne. Niewskazane jest spontaniczne otwieranie wędzarni i nagłe obniżanie temperatury. To zaburza cały proces wędzenia.
  • Następnie można już stosować wcześniej przygotowane zrębki drewna owocowego lub liściastego. Ta czynność wygeneruje duże ilości dymu – nie należy jednak z tym przesadzać. Ponieważ zbyt duża ilość dymu nie jest wskazana i można bardzo szybko przesadzić.
  • Pamiętaj, że warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz mogą mieć wpływ na temperaturę panującą w wędzarni – kontroluj to.
  • Pilnuj, żeby temperatura optymalna trzymała się w granicach 100-120 stopni Celsjusza. Do jej regulowania służy woda i specjalne otwory wentylacyjne, które możesz otworzyć w razie potrzeby.
  • Wędzenie wymaga większej precyzji i zaangażowania. Trwa zwykle dłużej niż zwykłe grillowanie.