Wysyłka w 24h Wysyłka w 24h
Infolinia: +48 506 807 708

5 porad dla grillujących zimą

08-12-2015
Choć Polacy uwielbiają grillowanie wiosną i latem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przyrządzanie ulubionych potraw na ruszcie odbywało się zimą. I to niekoniecznie pod dachem, ale również na zewnątrz – gdy temperatura spadła wyraźnie poniżej zera, a śnieg sięga łydek. Jednak skuteczne grillowanie w sezonie zimowym jest możliwe tylko wtedy, gdy stosować się będziemy do kilku ważnych zasad – wtedy mięsa, ryby i warzywa będą smakowały tak, jak w czasie wakacji!
 
Po pierwsze - porządek
 
Spraw, aby grillowanie było przyjemne i nie sprawiało Ci problemów, które mogą pojawiać się, gdy wokół zalega mnóstwo śniegu, a wiatr i temperatura nie sprawiają największej przyjemności. Zrób porządek wokół grilla, oczyść jego obszar ze śniegu i utoruj sobie dogodną drogę do miejsca grillowania, aby przenoszenie potraw było szybkie i łatwe. Oczywiście w celach bezpieczeństwa grill powinien stać stabilnie na równej powierzchni. Niezbędne jest też wykonanie wszystkich niezbędnych prac konserwacyjnych grilla, aby przyrządzanie potraw było bezpieczne i sprawne.
 
Po drugie – miejsce
 
Znajdź odpowiednie miejsce dla swojego grilla, najlepiej w pobliżu domu, by dotarcie do niego nie stanowiło wyzwania. Pamiętaj również o tym, aby przed grillowaniem przygotować i przyprawić wszystkie potrawy w domu, gdyż na zimnie nie jest to przyjemne i korzystne dla zdrowia. Oszczędzisz w ten sposób czas i spędzisz mniej czasu na zimnie. Wybór odpowiedniego miejsca jest szczególnie istotny, gdy mamy do czynienia z wietrzną pogodą – złe ustawienie grilla narazi nas na sytuacje, w której będzie on gaszony przez intensywne podmuchy.
 
Po trzecie – rozgrzej grilla
 
Daj swojemu grillowi dodatkowy czas na rozgrzanie się do temperatury 260-270 stopni Celsjusza. Dopiero wtedy, gdy zostanie on odpowiednio rozgrzany, można ustawić odpowiednią temperaturą grillowania.
 
Po czwarte – grilluj z zamkniętą pokrywą
 
Biorąc pod uwagę fakt, że w trakcie zimy dochodzi do bardzo dużych strat ciepła, należy grillować zawsze z zamkniętą pokrywą. Należy liczyć się z tym, że czas przygotowania będzie dłuższy nawet o 5-7 minut niż latem, dlatego warto doglądać potraw i sprawdzać, czy uzyskana jest temperatura minimalna. Zbyt częste podnoszenie pokrywy nie jest jednak korzystne, dlatego postaraj się ograniczyć tę czynność do absolutnego minimum! Przydatne okazuje się zainstalowanie termostatu, który pokaże Ci aktualną temperaturę. W przypadku korzystania z grilla węglowego warto używać węgla drzewnego, aby uzyskać dodatkowe ciepło w trakcie grillowania.
 
Po piąte – nie zapomnij!
 
O trzech bardzo istotnych kwestiach – nie grilluj zimą w zamkniętym pomieszczeniu, upewnij się, że po grillowaniu urządzenie zostało wyłączone, a także pamiętaj o doglądaniu grilla. Te zasady bezpieczeństwa są aktualne zawsze, bez względu na porę roku.
 
Te pięć zasad pozwoli Ci przygotować smaczne dania z grilla nawet wtedy, gdy na zewnątrz panują bardzo trudne warunki i niska temperatura. Przygotowuj dania, jednocześnie przebywając w ciepłym domu!

Warto nam zaufać