Wysyłka w 24h Wysyłka w 24h
Infolinia: +48 506 807 708

Brykiet na grill

25-08-2016

Często sięgając po materiały opałowe nie do końca zdajemy sobie sprawę z ich właściwości. Tym samym ciężko jest rozpoznać czy wybierany materiał najbardziej odpowiada naszym wymaganiom. W poniższym wpisie podpowiadamy czym właściwie jest brykiet i jakie są jego cechy.

 

Czym jest brykiet?

Brykiet jest materiałem opałowym, który może wykonany z różnych surowców np. trociny, miał, słomy, torfu lub węgla drzewnego – ten stosowany jest na grillach. Może on być stosowany do opału, jak również w postaci podpałki. Na rynku dostępne są różne jego rozmiary i kształty, jednak do najczęściej spotykanych należą walc lub kostka.

 

Jak produkowany jest brykiet?

Proces jego produkcji może być różny, w zależności od surowca z jakiego jest pozyskiwany, można jednak go podzielić na stałe elementy. Pierwszym z nich dokładne wysuszenie surowców z jakich powstaje, bowiem ułatwi to jego późniejsze spalanie. Następnie surowce są przerabiane na jednolitą masę, którą następnie prasuje się pod bardzo wysokim ciśnieniem, za pomocą brykieciarki.

Uznaje się, że pierwsze brykiety były produkowane jeszcze przed II wojną światową, jednak technologia w tym zakresie spopularyzowana została dopiero w latach 80-tych ubiegłego wieku.

 

Zalety brykietu

To, za co przede wszystkim brykiet jest ceniony, to jego zdolność do zachowania jednolitego żaru przez długi okres czasu. Z tego względu sprawdza się szczególnie do grillowania nieco większych kawałków mięsa. Ponadto jego charakterystyczna jednolita bryła powoduje, że rozłożenie żaru na całą powierzchnię rusztu jest o wiele prostsze, niż w przypadku innych materiałów opałowych. Jest to szczególnie istotne gdy na grillu pojawiają się różne rodzaje produktów.

 

Początkowa faza rozpalania brykietu może sprawić nieco trudności, jednak warto jest uzbroić się w cierpliwość, by móc później cieszyć się dobrze rozpalonym grillem. Ponadto na rynku dostępne są specjalne kominy, które pozwalają już w kilka minut na rozpalenie brykietu, do wysokiej temperatury. Na rozpałce np. z papieru stawia się komin, który nagrzewa się, tym samym przekazując ciepło do znajdujących się w nim brykietów. Specjalnie skonstruowany uchwyt pozwala na wygodne operowanie nim, jednocześnie chroniąc przed niemiłymi oparzeniami. Dodatkowo produkt ten występuje w różnych rozmiarach, które można dobrać pod osobiste potrzeby.


 

Można uznać, iż brykiet jest bardziej ekologiczny, niż węgiel, bowiem możliwe jest całkowite wypalenie go, do popiołu. Dzięki temu nie pozostają po nim żadne szkodliwe dla środowiska resztki. Oprócz tego nie zawiera on żadnych szkodliwych substancji, które mogą ewentualnie przedostać się do grillowanych potraw. Warto jednak podczas procesu rozpalania nie stosować do niego żadnych dodatków, które mogą być szkodliwe, w postaci paliwa czy rozpałki. Dobrze jest z nich zrezygnować, na rzecz zdrowego i ekologicznego grilla.

 

Jak widać, brykiet posiada szereg zalet, które docenią miłośnicy długich i ekologicznych grilli.

Kominy do rozpalania:

 

Warto nam zaufać