Wysyłka w 24h Wysyłka w 24h
Infolinia: +48 506 807 708

Butla gazowa do grilla – jaką wybrać?

05-07-2023

Odkryj tajniki bezpiecznego i wydajnego grillowania dzięki odpowiednio dobranym butlom gazowym. Wybór właściwego wariantu to kluczowy krok, który nie tylko wpłynie pozytywnie na jakość Twoich potraw, ale też domowy budżet. Sprawdź nasz praktyczny przewodnik i podejmij świadomą decyzję!

Sprawdź naszą ofertę w kategorii grille gazowe !

Butla gazowa do grilla

Butla gazowa do grilla – rodzaje

Nie wiesz, jaki wybrać grill gazowy, ani w jaką butlę do grilla warto zainwestować? Wiele zależy od tego, jak często będziesz z nich korzystać, a nawet jakich efektów od swojego sprzętu oczekujesz. 

Na rynku dostępne są różne warianty, wśród których wyróżniamy:

  • stalową butlę o pojemności 11 kg, zawierającą mieszankę gazu propan-butan,
  • mniejszą, stalową butlę 5 kg, również z mieszanką propan-butan,
  • nowoczesną, kompozytową butlę „Dom Light”, ważącą 6,8 kg, z 10 kg gazu propan,
  • kompaktową butlę „Nano Gas” o wadze 5 kg, zawierającą 8 kg propanu.

Każdy z powyższych modeli można nabyć na stacjach benzynowych, autoryzowanych punktach sprzedaży gazu czy w sklepach z akcesoriami do grillowania. Pamiętaj, że dobry sklep powinien zaopatrzyć Cię również w niezbędne złącza i reduktor.

Jaka butla do grilla gazowego 5 kg czy 11 kg?

Jeśli decydujesz się na inwestycję w grille gazowe, jednym z najważniejszych wyborów będzie pojemność butli. Na rynku dostępne są modele 5 oraz 11 kg. Każda z opcji ma swoje plusy, a Twoja decyzja powinna zostać oparta przede wszystkim na częstotliwości grillowania lub ilości zapraszanych na barbecue gości.

Jeżeli planujesz grillować sporadycznie, na mniejszą skalę, butla gazowa o pojemności 5 kg może być dla Ciebie wystarczająca. Jest lżejsza i łatwiejsza w transporcie. Z kolei, jeżeli grillowanie to Twoja pasja i często organizujesz duże spotkania z rodziną lub przyjaciółmi, rozważ wybór butli o pojemności 11 kg. Choć jest cięższa, możesz z niej korzystać znacznie dłużej, bez konieczności częstego uzupełniania gazu.

Podłączenie butli gazowej do grilla – jak to zrobić?

Nie wiesz, jak podłączyć butlę do grilla gazowego? Pozornie może się to wydawać skomplikowane, jednak z odpowiednią wiedzą i dokładnością jest to zadanie prostsze, niż myślisz. Najpierw zadbaj o bezpieczeństwo – ustaw grill i butlę na stabilnym, płaskim podłożu, z dala od jakiegokolwiek potencjalnego źródła ognia. Butla powinna stać pionowo, a jej zawór musi być całkowicie zamknięty – obróć go w lewo.

Następnie podłączasz reduktor do butli, co może wymagać nieco siły. Niemniej jednak bądź ostrożny – użycie dodatkowych narzędzi może prowadzić do uszkodzeń złącza. Takie akcesoria do grilli gazowych jak reduktor są niezwykle istotne w kontekście bezpiecznego użytkowania, ponieważ utrzymują wewnątrz butli stałe ciśnienie.

W przypadku modeli kompozytowych warto zainwestować w szybkozłączkę „Klik-On”, która umożliwia łatwe podłączenie butli bez użycia klucza.

butla gazowa do grilla

Butla do grilla gazowego – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Przede wszystkim, istotny jest rodzaj gazu. Możliwe są trzy opcje: butan, propan oraz ich mieszanina. Butan pali się czysto i jest ekonomiczny, ale ma tendencję do zamarzania w niskich temperaturach. Propan, z drugiej strony, jest bardziej odporny na niskie temperatury, ale pali się szybciej. Mieszanka propanu i butanu jest dobrą opcją, łączącą zalety obu gazów.

Materiał, z którego wykonana jest butla, to kolejny istotny czynnik. Tradycyjne stalowe butle są ciężkie, ale wytrzymałe, podczas gdy nowoczesne butle kompozytowe są lżejsze i bardziej odporne na korozję.

Ważne jest także, aby upewnić się, że dołączone są odpowiednie złącza i reduktor, które umożliwią prawidłowe podłączenie butli do grilla. Na koniec, sprawdź, czy butla posiada aktualne atesty i jest dopuszczona do użytku na terenie Polski.

Gdzie kupić butlę gazową do grilla?

Możliwości zakupu butli gazowej do grilla są różne: od sklepów z akcesoriami do grillowania, poprzez stacje benzynowe, aż po supermarkety. Butle kompozytowe nowej generacji są dostępne jedynie na stacjach benzynowych BP.

Butla gazowa do grilla – na jak długo wystarcza?

Wszystko zależy od jej pojemności i rodzaju gazu. Aby podjąć najlepszą decyzję, warto zapoznać się z różnymi, dostępnymi na rynku opcjami i sprawdzić na ile wystarcza każda butla gazowa:

  • Butla gazowa 11 kg (mieszanka propan-butan): ok. 20-25 godzin.
  • Butla gazowa 5 kg (mieszanka propan-butan): ok. 10-12 godzin.
  • Butla gazowa 8 kg (propan): ok. 16-20 godzin. Propan jest bardziej wydajnym źródłem energii, co przekłada się na dłuższy czas działania.
  • Butla gazowa 10 kg (propan): ok. 20-25 godzin.

Warto pamiętać, że podane czasy są szacunkowe i mogą się różnić w zależności od indywidualnych ustawień i intensywności użytkowania grilla. Przed każdym grillowaniem najlepiej samemu sprawdzić poziomu gazu w butli.

Pamiętaj, że podczas grillowania liczą się nie tylko smaczne potrawy, ale także bezpieczeństwo! Przed każdym użyciem sprawdź dokładnie, czy butla jest właściwie zabezpieczona, a w jej pobliżu nie ma żadnych niebezpiecznych i łatwopalnych przedmiotów.

Przeczytaj także:
Jaki wybrać grill gazowy? Sprawdź nasz ranking!

Warto nam zaufać