Wysyłka w 24h Wysyłka w 24h
Infolinia: +48 506 807 708

Jaką butlę do grilla gazowego wybrać?

17-04-2024

Odkryj tajniki bezpiecznego i wydajnego grillowania dzięki odpowiednio dobranym butlom gazowym. Wybór właściwego wariantu to kluczowy krok, który nie tylko wpłynie pozytywnie na jakość Twoich potraw, ale też domowy budżet. Sprawdź nasz praktyczny przewodnik, dowiedź się, jaka butla będzie najlepsza dla Ciebie i podejmij świadomą decyzję!

Sprawdź naszą ofertę w kategorii grille gazowe!

gdzie kupić butlę do grilla gazowego

Jakie są rodzaje butli do grilla gazowego?

Nie wiesz, na co zwrócić uwagę przy zakupie grilla gazowego, ani w jaką butlę warto zainwestować? Zarówno w przypadku samego urządzenia jak butli, wiele zależy od tego, jak często będziesz z nich korzystać, a nawet jakich efektów od swojego sprzętu oczekujesz.

Na rynku dostępne są różne warianty, wśród których wyróżniamy:

  • stalową butlę o pojemności 11 kg, zawierającą mieszankę gazu propan-butan,
  • mniejszą, stalową butlę 5 kg, również z mieszanką propan-butan,
  • nowoczesną, kompozytową butlę „Dom Light”, ważącą 6,8 kg, z 10 kg gazu propan,
  • kompaktową butlę „Nano Gas” o wadze 5 kg, zawierającą 8 kg propanu.

Każdy z powyższych modeli można nabyć na stacjach benzynowych, autoryzowanych punktach sprzedaży gazu czy w sklepach z akcesoriami do grillowania. Pamiętaj, że dobry sklep powinien zaopatrzyć Cię również w niezbędne złącza i reduktor.

Jaką butlę do grilla gazowego wybrać?

Jeśli chcesz zainwestować w grille gazowe, jednym z najważniejszych wyborów będzie decyzja, jakiej pojemności butla do grilla gazowego sprawdzi się najlepiej. Na rynku dostępne są modele 5 oraz 11 kg. Każda z opcji ma swoje unikalne zalety, a wybór powinien zostać oparty przede wszystkim na częstotliwości grillowania lub ilości zapraszanych na barbecue gości.

Jeżeli planujesz korzystać z nich sporadycznie, na mniejszą skalę, butla gazowa o pojemności 5 kg może być dla Ciebie wystarczająca. Podobnie jak niewielkie grille gazowe jest lżejsza i łatwiejsza w transporcie. Z kolei, jeżeli dania z rusztu to Twój ulubiony przysmak i często organizujesz duże spotkania w gronie rodziny lub przyjaciół, rozważ zakup większego urządzenia ogrodowego i postaw na butle o pojemności 11 kg. Choć są cięższe, możesz z nich korzystać znacznie dłużej, bez konieczności częstego napełniania lub wymieniania na nowe.

Bardzo istotny jest rodzaj gazu znajdującego się wewnątrz butli. Możliwe są trzy opcje — butan, propan oraz ich mieszanina. Butan pali się czysto i jest ekonomiczny, ale ma tendencję do zamarzania w niskich temperaturach. Propan, z drugiej strony, jest bardziej odporny na niskie temperatury, ale pali się o wiele szybciej. Mieszanka propanu i butanu jest dobrą opcją, łączącą zalety obu gazów.

Butla do grilla gazowego – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Materiał, z którego wykonana jest butla, to kolejny istotny czynnik, który może wpłynąć na komfort użytkowania Twojego sprzętu. Tradycyjne stalowe modele są zdecydowanie najcięższe, ale jednocześnie odznaczają się też największą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Inną opcję stanowią nowoczesne butle kompozytowe, które, choć nie są tak wytrzymałe, wyróżniają się wysoką odpornością na korozję oraz lekkością.

Bez względu na to, jaka butla do grilla gazowego stanie w Twoim ogrodzie, przed zakup koniecznie zwróć uwagę także na jej stan techniczny i upewnij się, że zostały do niej dołączone takie elementy jak złącza i reduktor, które umożliwią prawidłowe podłączenie do urządzenia. Zawsze korzystaj z bezpiecznych źródeł i upewnij się, że butla posiada aktualne atesty, jest dopuszczona do użytku na terenie Polski i nie minęła jej data ważności. Na koniec, sprawdź, czy została zabezpieczona specjalną plombą oraz, czy znajduje się na niej folia ze specjalnym hologramem.

Gdzie kupić butlę do grilla gazowego?

Nigdy, pod żadnym pozorem nie decyduj się na zakup butli z niepewnego źródła. Pamiętaj, że to czy grill gazowy jest bezpieczny, w dużym stopniu zależy od jej jakości. Gdzie zatem najlepiej kupić butlę do grilla gazowego? Możliwości masz przed sobą całkiem sporo, od profesjonalnych sklepów zajmujących się sprzedażą akcesoriów do grillowania, poprzez stacje benzynowe, aż po supermarkety spożywcze i budowlane. Wyjątek stanowią jedynie butle kompozytowe nowej generacji, które na ten moment dostępne są jedynie na stacjach benzynowych BP.

jaka butla do grilla gazowego

Jak podłączyć butlę do grilla gazowego?

Nie wiesz, jak podłączyć butlę do grilla gazowego? Pozornie może się to wydawać skomplikowane, jednak z odpowiednią wiedzą i dokładnością jest to zadanie prostsze, niż myślisz. Najpierw zadbaj o bezpieczeństwo – ustaw urządzenie i butlę na stabilnym, płaskim podłożu, z dala od jakiegokolwiek potencjalnego źródła ognia. Butla powinna stać pionowo, a jej zawór musi być całkowicie zamknięty – obróć go w lewo.

Następnie podłączasz reduktor do butli, co może wymagać nieco siły. Niemniej jednak bądź ostrożny – użycie dodatkowych narzędzi może prowadzić do uszkodzenia złącza. Takie akcesoria do grilli gazowych jak reduktor są niezwykle istotne w kontekście bezpiecznego użytkowania, ponieważ utrzymują wewnątrz butli stałe ciśnienie. W przypadku modeli kompozytowych warto zainwestować w szybkozłączkę „Klik-On”, która umożliwia łatwe podłączenie bez użycia klucza.

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych — zawsze sięgaj po sprawdzone akcesoria najwyższej jakości i upewnij się, że butla gazowa, którą kupujesz, ma odpowiednie atesty i została właściwie zabezpieczona.

Warto nam zaufać