Wysyłka w 24h Wysyłka w 24h
Infolinia: +48 506 807 708

Cebula z rożna

05-01-2016

Jednym z tych warzyw, które doskonale smakują upieczone na grillu, a o których często się zapomina, jest cebula. To doskonały dodatek do dań, a jej smak jest wyjątkowy i często odpowiada nawet tym osobom, które na co dzień nie przepadają za wyrazistym smakiem tego warzywa.

 

Średniej wielkości cebulę można grillować przez około godzinę – chociaż z zewnątrz warzywo będzie zwęglone i jego wygląd z pewnością nie będzie zbyt efektowny, wnętrze kryć będzie słodką, karmelizowaną cebulę, doskonałą do różnego rodzaju grillowanych pieczeni. Warto zwrócić uwagę na to, aby cebula została mocno przypieczona, bowiem niedogotowana nie będzie wystarczająco słodka. Nie można zrażać się zwęgloną warstwą zewnętrzną – wystarczy przebić się przez nią, aby dotrzeć do karmelizowanych dobroci ukrytych w środku. Ten sposób grillowania cebuli jest zgoła inny od tego, praktykowanego powszechnie przez miłośników grillowania w naszym kraju (zawijanie cebuli w folię i pieczenie jej bezpośrednio na ruszcie), ale daje niesamowity efekt!

 

Co należy zrobić z tak zapieczoną cebulą z rożna? Co tylko wpadnie nam do głowy – ja polecam pokroić ją i zjeść jako dodatek do dań z grilla (i nie tylko), rozprowadzić ją na chlebie, dodać do sałatki albo wymieszać z ziemniakami. Opcji jest wiele, a sposób wykorzystania warzywa ogranicza tylko nasza wyobraźnia.

 

Jak przygotować cebulę z rożna?

 

Urządzenie

 

Grill wyposażony w ruszt – ja korzystam z niezawodnego grilla Weber Summit albo Weber Kettle, które można wyposażyć w elektryczny, równomiernie obracający się rożen.

 

Składniki

 

  • 1 lub więcej średnich cebuli (około 0,25 kilograma), o wielkości pięści. Łodygi i korzenie powinny być przycięte, ale zewnętrzna warstwa cebuli pozostawiona.
  • 1-2 łyżeczki soli.

 

Przygotowanie

 

1.Umieść cebulę na rożnie.

Szpikulec należy wbić tak, aby nie przebić dna cebuli. W celu zabezpieczenia cebuli oraz innych grillowanych składników, warto wykorzystać specjalny widelec do rożna obrotowego.

 

2.Sprawdź czy cebula zmieści się na rożnie.

Jest to niezbędne, by grillowanie było bezpieczne, a jego ostateczny efekt był satysfakcjonujący. Sprawdzenia należy dokonać jeszcze przed rozgrzaniem się grilla.

 

3.Rozgrzej grilla, ustawiając wysoką temperaturę.

Temperatura powinna wynosić 230-290° Celsjusza. Polecam zastosowanie specjalnych tacek aluminiowych na środku grilla, w których gromadzić się będą tłuszcze oraz inne substancje, nie kapiąc tym samym na żar.

 

4.Zapiekaj cebulę na grillu.

Umieść rożen na grillu, zacznij obracać go za pomocą elektrycznego mechanizmu, stosowanego w nowoczesnych grilla Weber i upewnij się, że soki z cebuli spływają do umieszczonej na grillu tacki. Zamknij pokrywę i piecz cebulę do czasu, aż będzie ona ciemna na zewnątrz i delikatna w każdym miejscu. Czas, jaki jest do tego potrzebny to około 1 godzina.

 

5.Podaj gotową cebulę.

Usuń cebulę z rożna, uważając przy tym, aby nie oparzyć się o gorący widelec. Wytnij zwęgloną warstwę zewnętrzną cebuli i wyrzuć, a wnętrze pokrój w kostkę, posól i wykorzystaj w taki sposób, jaki jest dla Ciebie najbardziej odpowiedni.

Warto nam zaufać