Facebook

Czy potrawy z grilla są zdrowe?

19-04-2016

Od lat panuje opinia, iż potrawy grillowane są niezwykle zdrowe. Jest to spowodowane wytapianym podczas grillowania tłuszczem. Prawda o nim, jak i o dobroczynnym wpływie tego typu dań na nasz organizm, jest nieco inna. Grillowane potrawy są zdrowe, jednak wtedy, gdy wiemy jak je odpowiednio przyrządzać i grillować.

 

Zdrowy i niezdrowy tłuszcz

Często grillując sięgamy po dania, na które nie zdecydowalibyśmy się, gdyby miałyby one przyrządzone w tradycyjnych, kuchennych warunkach. Grill ma tę właściwość, iż jego wysoka temperatura powoduje wytapianie się tłuszczu, a jak wiadomo – im jest go mniej, tym zdrowiej. Ponadto jedzenie grillowane poddawane jest zazwyczaj krótkiej obróbce termicznej, dlatego zachowuje swoje wartości odżywcze.

 Niewiele jednak użytkowników grilla zdaje sobie sprawę z faktu, iż wytapiany tłuszcz, który skapuje na rozżarzone węgle, spala się. W wyniku tego powstają szkodliwe dla ludzkiego organizmu substancje – rakotwórcze węglowodory aromatyczne, wolne rodniki czy nadtlenki lipidowe. Dlatego, by zlikwidować te niekorzystne warunki, należy grillować świadomie i odpowiedzialnie.

 

Zasady zdrowego grillowania

Przede wszystkim należy dobrać sposób grillowania do rodzaju potraw. Bezpośrednio na ruszt można wrzucić jedynie dania, które nie wymagają długiego czasu grillowania np. tradycyjne kiełbaski. W innych przypadkach jedzenie powinno znajdować się na aluminiowych tackach, które dzięki specjalnym rowkom, odprowadzają tłuszcz. Uwagę warto zwrócić również na to, na czym grillujemy – najlepiej jest wybrać węgiel drzewny lub brykiet, ponieważ są one wolne od szkodliwych substancji.

Przed grillowaniem należy odpowiednio przyrządzić mięso, szczególnie czerwone. Zamarynowanie go na kilka godzin sprawi, że nie tylko nabierze wyjątkowego smaku, ale będzie również zdrowsze. Nie bez znaczenia pozostaje grubość grillowanego mięsa. Im grubsze kawałki, tym większe ryzyko niedosmażenia, które może skutkować np. zatruciem salmonellą.

Kupując, należy wybierać mięso świeże, niemrożone. Przynosząc je do domu, warto od razu włożyć je do lodówki, zwłaszcza w upalne dni. Tak powinno pozostać, aż do czasu grillowania. Tuż przed wyłożeniem na ruszt, mięso powinno chwilę „odpocząć”, by osiągnęło temperaturę pokojową. Będzie wtedy smaczniejsze i co najważniejsze– zdrowsze.

 

Zdrowe warzywa i ryby

Pamiętajmy, że grill to nie tylko tłuste mięsa – to również smaczne, grillowane kawałki warzyw. To nie tylko świetna alternatywa dla wegetarianów, ale również zdrowe uzupełnienie grillowanych potraw. Są one niskokaloryczne, a odpowiednio doprawione, stanowią niepowtarzalną przekąskę.

Sięgajmy również po ryby, które posiadają ważne dla ludzkiego organizmu kwasy Omega-3, oraz wspomagają spadek cholesterolu. Nie wymagają długiego czasu grillowania i mają zdecydowanie mniej kalorii, niż tradycyjna kiełbaska.

Jak widać, dania z grilla mogą być zdrowe i smaczne. Wystarczy trzymać się kilku zasad, by dostarczyć naszemu organizmowi pełnowartościowego, grillowanego jedzenia.

Polecane artykuły Wszystkie artykuły
Top 10 najlepszych sałatek na grilla! Sprawdź, co zaserwować swoim gościom

Top 10 najlepszych sałatek na grilla! Sprawdź, co zaserwować swoim gościom

29-03-2022
Kiedy tylko na dworze robi się ciepło, szukamy okazji, żeby rozpocząć sezon grillowy. Nic w tym dziwnego! Grillowanie to niezwykle przyjemna forma spędzania wolnego czasu. Nie ważne czy wybierzesz grille gazowe, grille elektryczne, czy grille węglowe – słoneczna pogoda, grono... więcej
Jak przygotować polędwiczki wieprzowe z grilla? Poznaj nasze propozycje!

Jak przygotować polędwiczki wieprzowe z grilla? Poznaj nasze propozycje!

06-12-2021
Mięso wieprzowe dzięki swojej teksturze i bogatej palecie smakowej może być przyrządzane na wiele różnych sposobów. Ponieważ jest dość tłuste, doskonale sprawdzi się podczas pieczenia w wysokiej temperaturze na grillu, wytapiając nadmiar zbędnego tłuszczyku i nie tracąc przy tym... więcej
Jak aktywnie spędzić grilla ze znajomymi – sprawdzone pomysły na gry i zabawy przy grillu

Jak aktywnie spędzić grilla ze znajomymi – sprawdzone pomysły na gry i zabawy przy grillu

16-08-2021
Grillowanie to doskonała okazja nie tylko, by podszlifować swoje kulinarne umiejętności, ale również doskonały pretekst do wspólnego i przede wszystkim aktywnego spędzenia wolnego czasu w gronie rodziny i przyjaciół. Sprawdź, jak się przygotować i co ze sobą zabrać, by uczynić... więcej