Facebook

Czy temperatura grillowania ma znaczenie?

13-04-2016

Grill traktujemy często jako dodatek do mile spędzonych chwil, nie przywiązując większej uwagi do odpowiedniego przygotowania się do tej czynności. Jednak faktem jest, że odpowiednia temperatura grillowania jest niezwykle istotna nie tylko dla smaku potraw, ale również dla naszego zdrowia. W artykule odpowiadamy na pytanie czy temperatura grillowania faktycznie ma znaczenie.

 

Kilka słów o dwóch metodach

 

Grillowanie z pokrywą w znacznym stopniu wpływa na krążenie oraz wysokość temperatury panującej na ruszcie. Taki zabieg pozwala na odpowiednie przyrządzanie dań oraz na zmianę funkcjonalności grilla. Dzięki niej możliwe jest przygotowanie dań, które są soczyste, nie są przypalone i - przede wszystkim! -  odpowiednio wysmażone. Wyszczególnić można dwie metody:

 

Metoda grillowania bezpośredniego: to metoda, którą wykorzystuje się do przygotowywania dań, które grilluje się krócej niż 30 minut. Metoda polega na rozgrzaniu do wysokiej temperatury węgla drzewnego, przez równomierne rozłożenie go na ruszcie i zamknięciu pokrywy. Temperatura osiąga wtedy 280-290 stopni Celsjusza. Mięso rozkłada się na ruszcie i podsmaża, od czasu do czasu przewracając je. Wysoka temperatura podsmaża danie od dołu, jednak obecność pokrywy sprawia, że ciepło jest dostarczane również od góry. Co za tym idzie czas smażenia jest krótki, a potrawa odpowiednio wysmażona.

 

Metoda grillowania pośredniego: stosowana w grillowaniu większych, a nawet całych kawałków mięsa. Brykiety rozłożone są po bokach, w specjalnych koszykach, natomiast dania kładzie się na sam środek rusztu. Temperatura osiąga 180-200 stopni Celsjusza. Wewnątrz grilla odbywa się cyrkulacja ciepła, które opieka danie ze wszystkich stron.

 

 

Konsekwencje niedosmażonych potraw

 

Niedopieczone mięso z grilla jest niezwykle szkodliwe dla naszego zdrowia i może doprowadzić do zakażenia bakteriami Yersinia enetrocolitica. Objawy są mylone z zatruciem pokarmowym, jak również zapaleniem wyrostka robaczkowego, dlatego zakażenie to jest niezwykle trudna do zdiagnozowania. Inne symptomy to zapalenie stawów, spojówek, cewki moczowej czy reakcje skórne, które mogą trwać miesiącami. Dlatego niezwykle istotne jest aby zwracać uwagę na odpowiednie wysmażenie mięsa.

 

Różne dania – różne temperatury

 

Założenie, że każdy rodzaj mięsa czy nawet warzyw wymaga takiej samej temperatury grillowania jest niezwykle mylne. Oczywiście każdy ma swoje preferencje w stosunku do poziomu wysmażenia, jednak obowiązują pewne zasady, z którymi warto jest się zapoznać.

 

  • Drób powinien być grillowany w temperaturze 70-74 stopni Celsjusza.
  • Karkówka i baranina od 55- 63 stopni.
  • Czas smażenia uzależniony jest zarówno od grubości, jak i rodzaju mięsa np. kawałki bez kości grillujemy kilka minut, natomiast skrzydełka już 30.

 

Jak sprawdzić temperaturę?

 

 Najlepiej jest korzystać z profesjonalnych narzędzi np. termometr na szpikulcu, elektroniczny składany czy inteligentny termometr do steków SteakChamp. Jeśli jednak nimi nie dysponujesz, istnieje prosta metoda:

Niska temperatura: otwartą dłoń nad żarem utrzymasz ok. 5 sekund

Średnia temperatura: utrzymasz dłoń ok. 3-4 sekundy

Wysoka temperatura: wytrzymasz jedynie 2 sekundy

 

 

Temperatura na grillu ma znaczenie i warto jest kierować się kilkoma prostymi zasadami, by chronić swoje zdrowie i jeść smacznie.

Polecane artykuły Wszystkie artykuły
Dlaczego warto czyścić grilla często i jak robić to szybko?

Dlaczego warto czyścić grilla często i jak robić to szybko?

29-06-2017
Czyszczenie akcesoriów kuchennych oraz ogrodowych nie jest chyba dla nikogo miłą czynnością. Jednak regularne i bardzo dokładne czyszczenie grilla jest bardzo ważne. Podajemy kilka powodów, które z pewnością przekonają Was do wykonywania tej niewdzięcznej czynności, jak również... więcej
Jak wygląda grillowanie w innych krajach?

Jak wygląda grillowanie w innych krajach?

23-06-2017
To, że Polacy tak bardzo lubią grillować kiełbasę wynika z faktu, iż jest to składnik naszych codziennych posiłków. Nie wychodząc za bardzo poza kanon własnego stołu, niechętnie eksperymentujemy. Jednak nie jesteśmy jedynym narodem, który z chęcią grilluje jedynie własne,... więcej
Wieprzowina na grillu

Wieprzowina na grillu

30-05-2017
Po wpisach dotyczących drobiu oraz wołowiny, przyszedł czas na naszą ulubioną wieprzowinę. Czym kierować się podczas jej zakupu oraz w jaki sposób doprawić ją tak, by wyróżniała się na tle tradycyjnie doprawionych – tego dowiecie się z poniższego wpisu. więcej