Facebook

Czy wybrałeś już grilla dla siebie?

30-03-2016

Kupno idealnego grilla nie jest rzeczą łatwą. Szczególnie wtedy, gdy rynek dostarcza nie tylko różne jego rodzaje, ale również szereg opcji dodatkowych, które potrafią całkowicie odmienić zwykłe grillowanie i zamienić je w sztukę kulinarną. By nie pogubić się w tym zalewie możliwości, podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy zakupie urządzenia do grillowania.

 

W określeniu tego, czym kierować się podczas doboru odpowiedniego grilla, pomocnych będzie kilka ogólnych pytań, odnoszących się do sposobu naszego grillowania.

 

Gdzie chcesz grillować?

 

Miejsce, w którym chcesz urządzać grilla, w bardzo dużym stopniu definiuje to, jakiego zakupu należy dokonać. Jeżeli dysponujesz pięknym, przestrzennym ogrodem, warto jest skorzystać z możliwości jakie daje. Z powodzeniem sprawdzą się tutaj zarówno małe grille węglowe, jak i większe grille elektryczne lub gazowe. Wszystko zależy od budżetu oraz pomysłu na zagospodarowanie ogrodowej przestrzeni.

 

Ogród pozwala również na bardziej „statyczne” rozwiązania – ciekawym pomysłem może być  grill kominkowy. Jego niewątpliwą zaletą jest duża dowolność projektu. Wygląd, kształt oraz zdobienia mogą być łatwo dopasowane do charakteru ogrodu. Z powodzeniem będzie także pełnić funkcje wędzarni.

 

Dla ilu osób będziesz grillować?

 

Jeżeli chcesz przyrządzić posiłek dla większego grona lub posiadasz dużą rodzinę, musisz wiedzieć, że powierzchnia grilla w udanym przygotowywaniu posiłków ma kluczowe znaczenie. Jest to szczególnie ważne, zwłaszcza w kontekście potraw o nieco bardziej skomplikowanych sposobie przygotowywani. Szacuje się, że średnica takiego rusztu powinna wynosić powyżej 40 cm.

 

Lubisz biwakować? Weź grilla!

 

Jeżeli jesteś typem podróżnika, który uwielbia dania z grilla poza zaciszem domowym, najlepszym rozwiązaniem będzie grill przenośny. Ten rodzaj grilla charakteryzuje się niewielką średnicą rusztu. Zazwyczaj posiada specjalny uchwyt, który pozwala na jego bezproblemowy transport. Następną cechą jest możliwość jego całkowitego zamknięcia, więc z łatwością może być przenoszony w całości, bez konieczności zabierania dodatkowych części. Jego nóżki są stabilne, dlatego można go lokować na różnym podłożu. Świetnym przykładem takiego grilla jest grill Go Anywhere.

 

Ogrodowe grille również mogą być przenośne. Zazwyczaj posiadają one 3 nóżki, z czego dwie z nich stanowią kółka. Dzięki nim możesz bez większego wysiłku „podróżować” z grillem po swojej posesji.

 

W domowym zaciszu

 

Oczywiście znajdzie się coś również dla tych, którzy potrawy z grilla wolą przyrządzać we własnej kuchni. Idealnym wyborem będzie grill elektryczny. Wprawdzie wymaga on stałego dostępu do zasilania, ale nie wydziela dymu, więc nie ma żadnych przeszkód, aby używać go w pomieszczeniach zamkniętych. Pomimo niewielkich rozmiarów, przygotowane na nim potrawy nie tracą smaku i trafią w gusta niejednego miłośnika grillowanych potraw.

 

Dobrym przykładem takiego grilla może być model Weber Q 1400 lub wersja na długich nóżkach Weber Q 1400 Stand.

 

Dla każdego coś innego

 

Jak widać współczesny rynek oferuje szeroki zakres różnorodnych grilli. Wybór tego idealnego to indywidualna kwestia, która powinna zostać poprzedzona analizą własnych potrzeb oraz oczekiwań.

Polecane artykuły Wszystkie artykuły
Dlaczego warto czyścić grilla często i jak robić to szybko?

Dlaczego warto czyścić grilla często i jak robić to szybko?

29-06-2017
Czyszczenie akcesoriów kuchennych oraz ogrodowych nie jest chyba dla nikogo miłą czynnością. Jednak regularne i bardzo dokładne czyszczenie grilla jest bardzo ważne. Podajemy kilka powodów, które z pewnością przekonają Was do wykonywania tej niewdzięcznej czynności, jak również... więcej
Jak wygląda grillowanie w innych krajach?

Jak wygląda grillowanie w innych krajach?

23-06-2017
To, że Polacy tak bardzo lubią grillować kiełbasę wynika z faktu, iż jest to składnik naszych codziennych posiłków. Nie wychodząc za bardzo poza kanon własnego stołu, niechętnie eksperymentujemy. Jednak nie jesteśmy jedynym narodem, który z chęcią grilluje jedynie własne,... więcej
Wieprzowina na grillu

Wieprzowina na grillu

30-05-2017
Po wpisach dotyczących drobiu oraz wołowiny, przyszedł czas na naszą ulubioną wieprzowinę. Czym kierować się podczas jej zakupu oraz w jaki sposób doprawić ją tak, by wyróżniała się na tle tradycyjnie doprawionych – tego dowiecie się z poniższego wpisu. więcej