Wysyłka w 24h Wysyłka w 24h
Infolinia: +48 506 807 708

Dlaczego warto czyścić grilla często i jak robić to szybko?

29-06-2017

Czyszczenie akcesoriów kuchennych oraz ogrodowych nie jest chyba dla nikogo miłą czynnością. Jednak regularne i bardzo dokładne czyszczenie grilla jest bardzo ważne. Podajemy kilka powodów, które z pewnością przekonają Was do wykonywania tej niewdzięcznej czynności, jak również podpowiemy, jak robić to dobrze i szybko.

Konsekwencje grillowania na brudnym grillu

Nie ma chyba osoby, która absolutnie po każdym grillowaniu czyści dokładnie cały ruszt. I o ile możemy sobie pozwolić na kilka takich sesji grilla bez absolutnie czystego grilla, o tyle mycie go raz na jakiś czas jest już sprawą niezwykle ważną. Chodzi bowiem nie tylko o samą estetykę, ale wręcz o jakość naszego jedzenia, a co za tym idzie również nasze zdrowie.

Przede wszystkim nieusunięte resztki jedzenia z grillowego rusztu pod wpływem wydzielającej się podczas grillowania temperatury zaczynają się również podgrzewać. W grę wchodzi również pozostały, wytopiony tłuszcz, który zaczyna się ulatniać w postaci dymu. Cały ten proces niestety bezpośrednio wpływa na świeże, grillowane jedzenie. Tym samym zmieniony może zostać sam smak potraw, nabierając lekko gorzkawego posmaku. W konsekwencji dochodzi do nieprzyjemnych objawów, jak bóle brzucha, niestrawność, a długotrwałe działanie w ten sposób, może nawet przyczynić się do zmian miażdżycowych.

Ponadto warto jest pamiętać o tym, że pozostawione, zgrillowane jedzenie jest przede wszystkim niezwykle niehigieniczne. Na jego wierzchu gromadzą się liczne bakterie oraz zarazki, które jeśli wejdą w kontakt z jedzeniem, które mamy zamiar spożyć, może dojść do nieprzyjemnych reakcji - jest to zatem powód nie tylko do regularnego czyszczenia grilla, ale również do grillowania wyłącznie na tackach.

Warto oczywiście wspomnieć o aspekcie wizualnym, który jest bardzo ważny. Jeżeli na powierzchni grillowanych potraw pojawia się bardzo szybko przypalenie, a danie nie powinno być jeszcze gotowe, oznacza to, że zespoliło się ono z resztkami, jakie znajdywały się na ruszcie. Wygląda to bardzo nieestetycznie, dlatego przed zaproszeniem gości na grilla upewnijcie się, że Wasz ruszt jest czysty. W innym przypadku poczęstujecie ich nieładnie wyglądającymi potrawami o cierpkim posmaku.

Jak czyścić grilla po każdym grillowaniu?

Nie jest konieczne długotrwałe szorowanie grilla absolutnie po każdym grillowaniu, warto jednak poznać kilka przydatnych trików, które przede wszystkim nie zajmują dużo czasu, ani nie jest do ich wykonania potrzebny bardzo zaawansowanych sprzęt.

  • Ruszt dobrze jest przemywać samą wodą pod ciśnieniem (najlepszy będzie do tego wąż ogrodowy) jeszcze wtedy, gdy jest ciepły. Dzięki temu dużo zanieczyszczeń usunie się pod wpływem ciepła oraz ciśnienia wody. Następnie dobrze jest przetrzeć nieco bardzo uporczywe kawałki ręcznikiem papierowym.
  • Najmniej zabrudzeń pojawi się wtedy, gdy będziemy używać do grillowania aluminiowych tacek. Nie prezentują się one może najbardziej estetycznie, jednak są polecane z uwagi na aspekty zdrowotne. Wyciekający tłuszcz nie skapuje do żaru, a tym samym nie wydzielają się toksyczne związki, które z kolei osiadają na grillowanym jedzeniu. Ponadto takie tacki po każdym umyciu po prostu się wyrzuca, a sam ruszt pozostaje w znacznie lepszym stanie.
  • Możliwe jest przemycie rusztu wodą z dodatkiem octu. To bardzo wygodny sposób, bowiem ocet niemal zawsze znajduje się w kuchennej szafce. Zastosowanie go sprawi, że nie będzie konieczne wyciągnie środków czyszczących po każdym grillowaniu. On sam skutecznie usuwa nawet nieco bardziej uporczywe zabrudzenia. Warto jednak przed następna sesją grilla nieco przepalić, by pozbyć się charakterystycznego dla octu zapachu.

Jak czyścić grilla ekologicznie?

Nie wszyscy są miłośnikami szczot oraz chemicznych specyfików, które oczywiście są jak najbardziej skuteczne, jednak nie należy zapominać, że nadal jest to chemia. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych i bardzo skutecznych sposobów na to, by ekologicznie wyczyścić ruszt.

Pierwszym sposobem jest zdjęcie rusztu oraz ułożenie go na folii aluminiowej. Następnie należy posypać cały ruszt solą. Warto czynność tą wykonać dokładnie, ponieważ to właśnie ona zastępuje środek chemiczny. Następnie ruszt w tej postaci wkładany jest do piekarnika, na ok. 180 stopni. Czas takiego nietypowego pieczenia jest uzależniony od tego jak szybko sól zacznie brązowieć. Będzie to bowiem sygnał, że zabrudzenia można bardzo szybko usunąć. W tym celu warto jest posłużyć się szczotką z drucikami lub gąbką, która posiada dwie strony szorstką do bardzo dużych zabrudzeń oraz miękką do czyszczenia bardziej delikatnych elementów grilla.

Oczywiście nie mogło zabraknąć sprawdzonego sposobu naszych babć i mam, które do kuchennych zabrudzeń bardzo chętnie wykorzystywały połączenie sody oczyszczonej. Wykonana z niej pasta jest bardzo dobrym narzędziem do walki z nawet takimi zabrudzeniami jakie znajdują się na ruszcie. Do jej wykonania będzie potrzebna niewielka ilość wody, która w połączeniu z sodą oczyszczoną da konsystencję pasty. Dużą zaletą takiego sposobu czyszczenia jest to, iż domowej roboty środek można całkowicie samodzielnie dozować oraz nie jest to rzecz bardzo droga. W niektórych przypadkach można dodać również sok z połówki cytryny. Ten niepozorny dodatek sprawi, że ruszt nabierze świeżości oraz przyjemnego zapachu. Samodzielnie wykonaną pastę dobrze jest nałożyć na ruszt i odłożyć na jakiś czas. W ten sposób brud zmięknie i będzie łatwiejszy do usunięcia.

Na rynku nie brakuje również ekologicznych środków do czyszczenia grilla. Ich zaletą jest fakt, iż nie działają one w sposób szkodzący dla środowiska, jak również delikatnie „obchodzą” się z czyszczonymi powierzchniami. Ponadto często charakteryzują się przyjemnym i mniej drażliwym zapachem, niż standardowe produkty w tej kategorii. Niekiedy można je zmieszać z wcześniej wspomnianymi octem oraz sodą oczyszczoną, jednak jest to konieczne wyłącznie na niezwykle uporczywe zabrudzenia.

Warto jest czyścić grilla po każdym grillowaniu, ponieważ im częściej się to robi, paradoksalnie tym łatwiej się tą czynność się wykonuje.

Warto nam zaufać