Wysyłka w 24h Wysyłka w 24h
Infolinia: +48 506 807 708

Grill węglowy – ewolucja i działanie

30-11-2016


Grill węglowy to jeden z najbardziej popularnych rodzajów, jakie można spotkać zarówno na sklepowych pólkach czy domowych ogródkach. Był on pierwowzorem, a ponadto pozwala na wiele możliwości w przygotowywaniu pysznych i zdrowych potraw. Jaka była ewolucja tego typu grilla i jakie są jego największe zalety? 

Ewolucja grilla węglowego

To właśnie od niego wszystko się zaczęło – grill węglowy był pierwszym rodzajem grilla, jaki powstał w umyśle Georga Stephena, w latach 50-tych ubiegłego wieku. Można więc rzec, że jest on najmniej skomplikowany i najbardziej „intuicyjny”. Szczególnie, kiedy spojrzy się na pierwszy model, jaki wykonał pomysłodawca. Tak zwany „sputnik” został wykonany z przepołowionej boi, do której przyspawane zostały nóżki. Jako pokrywa posłużyła druga jej druga część, dając w ten sposób zupełnie nowe możliwości grillowania. Dorobienie do niej dziur skutkowało tym, że rozżarzone węgle otrzymywały nieustannie dawkę tlenu, a dodatkowo kontrola ich temperatury stała się w końcu możliwa. Nie wspominając o osłonie przed niekorzystnymi podmuchami wiatru, a nawet niewielkim deszczem. Powstała w ten sposób nowa metoda grillowania oraz pierwszy model Orignal  Kettle.

W 1956 roku wypuszczona została pierwsza jego modyfikacja, a raczej udogodnienie, które z resztą jest stosowane po dziś dzień. W modelu Custom Bar-B-Q Kettle po raz pierwszy zamontowany został system samoczyszczący One-Touch. Jest to zamontowany pod rusztem specjalny zbiornik, który zbiera cały popiół. Dzięki temu jego usunięcie to kwestia dosłownie kilku ruchów. Jednocześnie służy on do dostarczania powietrza od spodu, dzięki czemu kontrola temperatury jest jeszcze łatwiejsza. W ten sposób grillowanie stało się łatwe na tyle, że każdy, nawet niezaawansowany użytkownik mógł samodzielnie przyrządzać potrawy na ruszcie.

Kolejny model wyglądał dość… wiktoriańsko. W 1963 roku wypuszczony zostaje model The Seville. Założeniem było oczywiście usprawnienie całego procesu gotowania i dodanie elementów, które zwiększą wygodę całego procesu. Model ten wyglądała jak grill naniesiony na wózek, z dodatkową powierzchnią do przygotowywania posiłków. Liczyło się to, że potrawy można stawiać zaraz obok rusztu, a co więcej grill stał się w pełni mobilny.

Kolejne zmiany w grillu węglowym nie były już tak szokujące, jednak trzeba przyznać, że były niezwykle ważne. W 1987 roku opracowano metodę, która pozwalała na mierzenie temperatury wewnątrz grilla, bez skomplikowanych procedur, bowiem termometr znajdował się w samej porywie grilla. Dzięki temu przypalanie mięsa było już tylko przykrym wspomnieniem.

W późniejszych latach pojawiały się takie udogodnienia jak zmiana rusztu na taki, który pozwalał na przygotowywanie soczystego mięsa bez obaw o przypalenia, bardziej zaawansowane dania takie jak np. zupy, a nawet całe kurczaki. Zmianie uległ również design, na bardziej nowoczesny, jednak trzeba przyznać, że nadal przypomina on swój poczciwy i całkiem zaawansowany pierwowzór.

Jak jest zbudowany grill węglowy?

Znając już historię grilla węglowego, warto jest bliżej przyjrzeć się poszczególnym elementom, z jakich jest wykonany. Zaczynając od góry – wcześniej wspomniana pokrywa.  Jest ona bardzo ważnym elementem grilla węglowego, ponieważ pozwala na przygotowywanie posiłków poprzez dwie metody – metoda pośrednia i bezpośrednia. Ponadto służy również do regulacji czy określania temperatury na ruszcie,. Takie modele jak Master Touch czy Original Kettle posiadają łatwą do obsługi funkcję, dzięki której przepływ powietrza może być mniejszy lub większy.

Współczesne modele grilli węglowych Weber posiadają specjalne rączki, które nie nagrzewają się, dzięki czemu nie jest koniecznie zakładanie za każdym razem rękawic podczas jej podnoszenia.

Chromowy ruszt zapewnia łatwość czyszczenia wszelkiego rodzaju zapieczonego tłuszczu, nawet jeśli grill jest czyszczony o każdym użytkowaniu. Sprytny system zdejmowania rusztu, kiedy np. trzeba dodać węgla, jest bardzo wygodny.

Oczywiście grille Weber wykonane są z materiałów, dzięki którym produkty te zajmują numer 1 na świecie, pod względem przełożenia jakości do ceny. Grille węglowe zabezpieczone są przed korozją np. poprzez wykorzystanie emalii porcelanowej, stali nierdzewnej czy żeliwa.

Natomiast łatwy system usuwania popiołu zapewniony jest dzięki działaniu systemu One-Touch, który montowany jest w niemal wszystkich modelach grilli węglowych Weber.

Metoda pośrednia i bezpośrednia na grillu węglowym

Mówiąc o grillach węglowych nie można nie wspomnieć rewolucyjnego systemu przygotowywania potraw, który opiera się na… pokrywie.

Metoda pośrednia odnosi się do przygotowywania na grillu większych kawałków czy potraw np. całego kurczaka. Grillowanie trwa powyżej 30 minut, w temperaturze 180-200 stopni C. Węgiel drzewny lub brykiet powinien być rozłożony na bokach rusztu. Można do tego celu użyć nawet specjalnych separatorów, które dadzą zapewnienie, że żar ulokowany jest tam, gdzie powinien. Na środek będzie skapywał tłuszcz, dlatego warto ulokować tam tackę. Następnie jedzenie układane jest na samym środku rusztu. Pokrywa jest przez cały czas grillowania zamknięta, dzięki czemu krążące wewnątrz grilla ciepło opieka danie ze wszystkich stron.

Metoda bezpośrednia zalecana jest do mniejszych kawałków jedzenia. Grillowanie nie powinno przekraczać 30 minut, ponieważ odbywa się na o wiele większej temperaturze: 280-290 stopni C. Brykiety lub węgiel jest rozkładany równomiernie, a potrawy są kładzione na ruszt dopiero po jego rozgrzaniu. Metoda ta może być stosowana również bez pokrywy, jednak jej obecność skraca cały proces.

Obydwie metody są bardzo dobre dla potraw: pozwalają na bardzo dobre wypieczenie, bez obawy, że będą one niedopieczone lub przeciwnie – spalone. Ponadto cały proces jest przyjemny dla kucharza – wymaga wcześniejszego przygotowania, jednak później konieczne jest jedynie kontrolowanie odpowiedniej temperatury.

Jak widać – grill węglowy to kawałek historii, wiele umożliwiających wygodne grillowanie elementów oraz zdrowe i szybkie przygotowywanie posiłków.

Warto nam zaufać