Wysyłka w 24h Wysyłka w 24h
Infolinia: +48 506 807 708

Grille elektryczne Q – odpowiadamy na pytania

15-02-2016

Historia urządzeń do grillowania Weber sięga początków lat 50-tych XX wieku. Najpierw były to grille węglowe, później w połowie lat 80-tych gazowe (z serii Genesis), a czasy nowożytne należą do nowoczesnej serii grillów elektrycznych spod znaku Q. Początkowo wyprodukowane modele Q 140 i 240 zostały udoskonalone i dzisiaj Weber oferuje modele Q 1400 i 2400, które dla wielu osób wciąż są tajemnicą. W tym artykule odpowiadam na często zadawane pytania, w celu przybliżenia funkcjonowania tych urządzeń.

 

Pytanie 1. Jak bardzo grillowanie na modelach elektrycznych Q różni się od grillowania na urządzeniach gazowych oraz węglowych?

 

Funkcje modeli elektrycznych z serii Q są bardzo podobne do tych, które zaimplementowano w urządzeniach gazowych (również z serii Q). Wiele osób zastanawia, jak to możliwe, że tak niepozorne i niewielkie urządzenie może grillować steki z mocą gazowych olbrzymów. A jednak to możliwe. Różnice w uzyskanym smaku są praktycznie niewyczuwalne – wszystkie typy urządzeń Weber radzą sobie w tym aspekcie naprawdę doskonale. Oczywiście nieco inaczej jest w przypadku grillów węglowych, które pozwalają na uzyskanie specyficznego aromatu, nie każdemu jednak odpowiadającego. Przewaga grillów elektrycznych z serii Q polega na tym, że mogą one być w wielu przypadkach stosowane w domach – na tarasach lub balkonach, a nawet wewnrz, co w przypadku modeli gazowych lub węglowych jest niemożliwe.

 

Pytanie 2. Jak należy czyścić grill elektryczny Q?

 

Unikalna konstrukcja modeli elektrycznych sprawia, że pojawiają się pewne różnice, o których warto wiedzieć.

 

Urządzenia należy czyścić tylko wtedy, kiedy są wyłączone i całkowicie chłodne. Regulatory temperatury i przewody zasilające powinny być czyszczone za pomocą wilgotnej ściereczki nasączonej mydłem, a w przypadku żeliwnego rusztu można rozpocząć usuwanie zanieczyszczeń jeszcze wtedy, gdy jest on ciepły – wystarczy do tego specjalna szczotka ze stali nierdzewnej. Kolejny etap czyszczenia rusztu powinien nastąpić wtedy, gdy będzie on zupełnie chłodny – wtedy pozbywamy się resztek zanieczyszczeń, myjąc ruszt ciepłą wodą z mydłem i wycierając do sucha jego powierzchnię papierowym ręcznikiem. Warto pamiętać, aby zużywające się szczotki wymieniać co wiosnę! Wielkim atutem grillów elektrycznych jest to, że czyszczenia nie wymaga ich element grzejny – jest bowiem samoczyszczący!

 

Pytanie 3. Czy grill elektryczny generuje dużo zanieczyszczeń?

 

W przeciwieństwie do modeli gazowych i węglowych, grillując na modelach elektrycznych z serii Q znacznie ograniczamy wydzielanie dymu i zapachu spalenizny, czego efektem jest możliwość używania tych urządzeń w domach, bez niepokojenia sąsiadów. Dlaczego tak się dzieje? Grillowanie odbywa się bez ognia, a potrawy przygotowuje się na specjalnej płycie.

 

Pytanie 4. Czy grillowanie na modelu elektrycznym jest zdrowsze?

 

To jedna z zalet, dla których ten typu urządzenia wybierają miłośnicy szczupłych sylwetek. Dlaczego? Ponieważ grillowane mięso nie posiada tak wiele tłuszczu, a w dodatku tłuszcz ten nie skapuje na żarzący się węgiel i w związku z tym nie są wydzielane różnego rodzaju szkodliwe substancje.

 

Mam nadzieję, że przybliżyłem każdemu działanie i obsługę grilla elektrycznego. Masz własne doświadczenia z urządzeniami z serii Q Weber albo innymi grillami elektrycznymi? Podziel się!

Warto nam zaufać