Wysyłka w 24h Wysyłka w 24h
Infolinia: +48 506 807 708

Grillujemy ekologicznie

19-07-2016

Moda na bycie „eko” sięga już coraz dalszych obszarów naszego życia. Działania mające na celu przede wszystkim dobro środowiska, jak i ochronę naszego własnego zdrowia, bez problemu można przełożyć na grillowanie. Oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci na grillowanie w pełni zgodne z naturą.

Rozpalamy grilla… ekologicznie

Lubimy się spieszyć podczas grillowania, prawda? Nie jest to dobra praktyka, szczególnie w kontekście zdrowego, ekologicznego grillowania. Niemniej jednak, jeśli chcemy, by przyrządzane potrawy były szczególnie zdrowe, nie możemy pozwolić sobie na rozpalanie grilla poprzez zwykłą rozpałkę, a tym bardziej benzynę! Wszystkie substancje jakie są w nich zawarte, przedostają się bezpośrednio do przyrządzanego jedzenia, powodując tym samym, że nie tylko jest to niewskazane, ale może być wręcz szkodliwe.

Naturalnie nasączone rozpałki są w pełni przyjazne dla środowiska, dając delikatny aromat potrawom. Nie rozpalają się one tak szybko, jak popularne rozpałki, dlatego na tę czynność należy poświęcić nieco więcej czasu i uwagi. Dlatego warto rozpalić brykiety wcześniej, by grill posiadał odpowiedni żar, gdy pojawią się goście.

Surowo zabronione jest rozpalanie grilla poprzez gazety, dykty, a tym bardziej przy pomocy opadów w postaci drewna lakierowanego. Te wszystkie przedmioty dalekie są od naturalnych i posiadają w sobie chemię, czy to w postaci tuszu drukarskiego czy lakieru do drewna, który w ogólnie powinien być palony.

 

Na czym grillujemy ekologicznie?

Jako najbardziej ekologiczny materiał do grzania grilla uznaje się węgiel drzewny. Drewno z drzew iglastych nigdy nie powinno mieć kontaktu z grillem, podobnie jak szyszki, bowiem posiadają one w sobie soki, które nie tylko słabo się palą, ale dodatkowo mogą wydzielać substancje szkodliwe.

Oznaką, że na grillu jest odpowiedni żar jest biała otoczka na węglu. W żadnym przypadku nie może to być żywy płomień, który będzie spalał, a nie opiekał potrawy. By uzyskać taki efekt, trzeba poświęcić nieco czasu. To jeden z najczęściej popełnianych przy wykonywaniu grilla błędów – za duży pośpiech. Wspomniana otoczka jest oznaką, że grill posiada optymalną do grillowania temperaturę.

Istotne jest również dokładanie węgla na ruszt. W tym czasie należy zdjąć wszystkie potrawy z rusztu. Ich ponowne położenie może nastąpić dopiero wtedy, gdy na nowo położonych kawałkach pojawi się charakterystyczna biała powłoka.

 

Ekologicznie czyli sprzątamy po sobie

O ekologicznego grillowania zalicza się używanie aluminiowej tacki i choć wydaje się ona mało ekologiczna, jest niezbędnym elementem w kontekście zdrowego grilla, bowiem hamuje wyciek tłuszczu na węgiel. By grill był w pełni zgody z zasadami eko, konieczna jest odpowiednia segregacja śmieci i mowa tu o absolutnie każdym elemencie grilla.

Używając talerzyków wykonanych z odpadów młynarskich, które można na koniec… zjeść (!) lub wyrzucić w dowolne miejsce – ulegną one całkowitemu rozpadowi w przeciągu 2 tygodni – jesteśmy wówczas najbardziej eko! Jeśli jednak nie masz dostępu do takich akcesoriów, wyrzucaj wszystkie plastikowe tacki i kubeczki do specjalnych kontenerów. Podobnie jest z butelkami, siateczkami itp.

Jeśli chodzi o węgiel czy brykiety dobrze jest je zachować do następnego grilla lub wykorzystać w domowym kominku. Zdecydowanie surowo zabronione jest wyrzucanie ich w dowolne miejsce.

Ekologiczne grillowanie jest prostsze nić myślisz! Bądź eko!

 

Warto nam zaufać