Wysyłka w 24h Wysyłka w 24h
Infolinia: +48 506 807 708

Historia grilla – jak powstał i ewoluował?

26-07-2016

Historia grilla jest dość zaskakująca, jak na tak niepozorny przedmiot. Zwłaszcza, że z pewnością niewielu jego użytkowników w ogóle poddaje analizie jak wyglądały jego początki. Przedstawiamy historię grilla – warto się z nią zapoznać, bowiem - trzeba przyznać! - jest naprawdę interesująca!

Prehistoryczny przypadek początkiem grilla

Oczywiście nie jest do końca wiadomo jak wyglądał pierwszy w historii ludzkości grill. Uznaje się jednak, że był on dziełem przypadku. Jak wiadomo, nasi przodkowie bez obaw spożywali surowe mięso i choć nie wiadomo czy im smakowało, to było dla nich jedyną formą spożywania upolowanych zwierząt, jaką wtedy znali. Najprawdopodobniej jednemu z nich omyłkowo kawałek mięsa wpadł do ognia, dając w rezultacie coś, z czym do tej pory nie mieli do czynienia. Oczywiście zmiana smaku, struktury i wyglądu zachęciła ich do praktykowania tej metody.

Uznaje się, że mięso kładziono początkowo między rozżarzone kamienie lub kły mamuta – dowodów na to nie trzeba szukać daleko, bowiem znajdują się one na terenach obecnej Ukrainy. Z resztą, miejsce „zamieszkania” definiowało sposób „grillowania”, bowiem Mongołowie piekli również na skórze zwierząt, plemiona tropikalne wykorzystywały zaś bambusy. Indianie natomiast grillowali w kościach zwierząt, np. czaszkach, tworząc pierwsze, znane nam w obecnej formie grille. To również oni odkryli, że podzielone na mniejsze kawałki mięso, szybciej się grilluje.

 

Grillowanie w średniowieczu nie dla każdego

W czasach średniowiecznych mięso nadziewane było na rożen i opiekane w ten sposób. Był to okres w którym przygotowywanie jedzenia w taki sposób wiązało się w jakiś sposób z prestiżem. Jednak z czasem zwyczaje te zaczęły się zmieniać, a spotykanie się przy wspólnym przyrządzaniu jedzenia, przy ogniu, nie tylko stało się czymś powszechnym, ale można rzec, że do dnia dzisiejszego jest praktykowanym przez nas wszystkich zwyczajem.

 

Nowa historia grilla, zaczęła się w Ameryce

Inaczej niż w średniowieczu, amerykańskie spotkania podczas wspólnego barbecue były typowe dla niższych warstw społecznych. W znacznym stopniu przyczynił się do tego kryzys pod koniec lat 20-tych ubiegłego wieku. Sytuacja uległa zmianie dopiero 30 lat później, wówczas grillowanie weszło na stałe do kultury amerykańskiej.

Początkowo grille były wykonane z ceglastych form, które niestety wiązały się z dużym dyskomfortem, bowiem rozsypujący się pył, iskry i bardzo duże zadymienie z pewnością odbierały sporą dozę przyjemności. 

Na pierwszy prototyp grilla z jakiego korzystamy w dzisiejszych czasach wpadł George Stephen, który sprawował funkcję spawacza w firmie Weber Brother Metal Works. Opracował on model grilla, który nie tylko stanowi przedmiot, który można przenosić, ale przede wszystkim posiada funkcjonalną pokrywę. Wówczas chroniła ona jedzenie przed ewentualnym deszczem, a grillowiczów przed zadymieniem. W dzisiejszych czasach już wiemy, że ma ona również funkcje prozdrowotne.

Z czasem zaczęły pojawiać się nowe prototypy i modele, jak np. grill gazowy z 1960 r. Chociaż od tamtego czasu technologia w tym zakresie nie zrobiła aż tak dużego kroku do przodu, poszczególne funkcje grilla nadal są ulepszane. Kto wie co przyniesie przyszłość?

Warto nam zaufać