Facebook

Jak grillować bez dymu?

25-06-2016

Niewątpliwie jednym z największych minusów, jakie można wymienić odnośnie grilla, jest unoszący się z niego duszący dym. Nie tylko uniemożliwia on miłe spędzanie czasu podczas przyrządzania posiłków, ale również nie wpływa korzystanie na nasze zdrowie. Jak zatem grillować, by zmniejszyć ilość wydobywającego się z grilla dymu?

 

Dlaczego warto ograniczyć dym z grilla?

Niestety często grillujemy bez zastanowienia – tłuste potrawy, grillowanie na tym co akurat jest pod ręką, średniej jakości sprzęt. Tymczasem to wszystko ma bardzo duże znaczenie, nie tylko dla grillowanych potraw, ale również dla nas samych. Okazuje się bowiem, że wydobywany z grilla dym nie działa na nas najlepiej, nie pozostaje również bez znaczenia dla grillowanych potraw, które później spożywamy. Warto więc mieć świadomość, że podczas grillowania powinny zostać podjęte wszelkiego rodzaju działania, mające na celu jego ograniczenie.

 

Jak ograniczyć dym z wydobywającego się grilla?

Dym wydobywa się z wnętrza grilla, gdy pojawiają się następujące aspekty:

Tłuste potrawy: lubimy jeść tłusto na grillu i nie ma w tym nic złego o ile przygotujemy potrawy w odpowiedni sposób. Najważniejszym aspektem jest przede wszystkim grillowanie na specjalnych do tego przeznaczonych tackach. Charakteryzują się linią wgłębień, których celem jest odprowadzanie tłuszczu, który powoli się wytapia. Dziurki na wzniesieniach pozwalają na swobodny przepływ żaru. Takie grillowanie jest nie tylko bardzo zdrowe, ale również zapobiega skapywaniu tłuszczu na ruszt, co prowadzi do powstawaniu smużek dymu. Jeśli nie posiadasz tacek tego typu, staraj się wybierać mięsa chude, które będą miały obniżoną zawartość tłuszczu.

Grillowanie na brykiecie: niektórzy miłośnicy uważają, że bez węgla drzewnego prawdziwego grilla nie ma. Warto jednak wybierać brykiety, ponieważ można wydobyć z nich więcej żaru, niż płomieni, a co za tym idzie - dymu. Ważne jednak, by posiadać wcześniej wspomniane tacki, ponieważ dym z brykietów nie jest uważany za najzdrowszy.

Grillowanie pod przykryciem: odpowiedni sprzęt jest kluczowy. Warto jest zaopatrzyć się w grill z pokrywką, która pozwala na zastosowanie metody bezpośredniej lub pośredniej (o tym czy są te metody, dowiesz się stąd – klik). Dym krąży wewnątrz grilla, spełniając tym samym swoje zadanie.

 

Zbędne dodatki: nie dodawaj do żaru jakichkolwiek zbędnych elementów do grilla, jeżeli nie chcesz, by pojawił się na nim jeszcze większy dym. Z tego względu unikaj przede wszystkim papieru, jak również gałązek, których celem jest dodanie potrawom smaku. Ich spalanie będzie powodowało ogień oraz dym, a jeśli będą nieodpowiednio dobrane mogą się bardzo długo wypalać, zadymiając cały ruszt.

 

Grille elektryczne

Oczywiście zawsze można całkowicie zniwelować grillowy dym, poprzez kupno grilla elektrycznego. Co prawda nie pozwala on na grillowanie w każdym miejscu, ponieważ do jego uruchomienia niezbędny jest prąd, jednak z pewnością będzie to idealna alternatywa, dla wszystkich tych, którym dym z grilla uniemożliwia cieszenie się przyjemnością jaką jest grillowanie.

 

Lista produktów wymienionych a artykule:

Aluminiowa miseczka duża

Original Kettle Plus 47cm

Weber Q 300 grill gazowy

Polecane artykuły Wszystkie artykuły
Sery z grilla – sprawdź, jakie wybrać!

Sery z grilla – sprawdź, jakie wybrać!

09-07-2019
Latem chętnie zapraszamy znajomych na grilla. Co zrobić, aby zaskoczyć ich kulinarnie? Nasza propozycja to sery z rusztu. Jeżeli wcześniej nie serwowałeś serów z grilla, poniżej znajdziesz informacje o tych, które doskonale nadają się do grillowania. więcej
Skąd wziął się grill? Poznaj jego ciekawą historię!

Skąd wziął się grill? Poznaj jego ciekawą historię!

25-06-2019
W sezonie używamy go bardzo często – jest świetną alternatywą dla obiadu czy kolacji, a jedzenie na nim przyrządzone zawsze lepiej smakuje niż upieczone w piekarniku. Ale czy zdajemy sobie sprawę, że ten sposób przygotowywania potraw ma kilku-, a może nawet, kilkunastotysięczną... więcej
Promienniki elektryczne podczerwieni. Do czego służą, jak działają?

Promienniki elektryczne podczerwieni. Do czego służą, jak działają?

04-02-2019
Promienniki ciepła nie są wynalazkiem nowym: lampy grzejne na podczerwień można było już wiele lat temu obserwować np. w ogrodach zoologicznych, gdzie służą jako źródło ciepła np. w terrariach. Ostatnio jednak doceniono także zalety ogrzewania podczerwienią domów i dużych... więcej