Wysyłka w 24h Wysyłka w 24h
Infolinia: +48 506 807 708

Jak wybrać miejsce do grillowania?

21-03-2017

Grillowanie w domowym zaciszu wydaje się być najlepszą możliwością. Niestety nie każdy może sobie na nią pozwolić. Jak zatem wybrać miejsce do grillowania, by było nie tylko komfortowe, ale przede wszystkim bezpieczne i dostosowane?

Gdzie postawić grilla w domowym ogrodzie?

Grillowanie koło domu jest jednocześnie rozwiązaniem praktycznym, ale również stanowi przyjemne umilenie wolnego czasu, bez konieczności odbywania dalekich podróży. Warto zatem bardzo dobrze przemyśleć to, w jaki sposób odbędzie się organizacja grilla. Pod uwagę należy brać kilka istotnych czynników:

  1. Bliskość domu - z jednej strony dobrze, jeśli grill nie jest postawiony zbyt daleko od domu, z którego donoszone są talerze i jedzenie, ale z drugiej nieco większa odległość od budynku daje wrażenie odprężenia i „wyjścia z domu”. Jeśli grill znajduje się blisko, dobrze jest postawić na bujną roślinność wokół niego, która oczywiście nie będzie przeszkadzać w przygotowywaniu potraw, a jednocześnie nada miłego charakteru otoczeniu. Z kolei umiejscowienie go nieco w dalszej odległości wymaga odpowiedniego przygotowania powierzchni, na którą można znieść wszystkie niezbędne przedmioty, bez konieczności robienia kilku kursów. Ponadto dobrze jest zwracać uwagę na istotny aspekt, niezależnie od tego czy decydujemy się na grill murowany czy np. Spirit E-320 Premium GBS – musi być on umieszczony w miejscu, które nie jest wietrzne. Z kolei działanie silnego słońca będzie nieprzyjemnie dla osoby, która pilnuje grilla, warto więc wybrać ocieniony kąt. Dzięki temu cały proces przebiegnie spokojnie i w miłej atmosferze.
  2. Komfort biesiadowania – ważne jest również to, na czym usiądą uczestnicy grilla. Popularne plastikowe meble ogrodowe mogą nie zdać egzaminu. Przede wszystkim są wykonane z tworzywa, które może różnie się zachować np. kiedy spadnie na nie iskra. Ponadto nie są one składane. Meble drewniane najczęściej można spotkać w wersji składanej, która nie będzie zajmowała wiele miejsca, kiedy nie są użytkowane. Dobrze się prezentują pod względem wizualnym i są o wiele bardziej solidne. Meble, niezależnie od tego z czego są wykonane, powinny być ustawione do grilla w taki sposób, by w przypadku podmuchów wiatru, nie być narażonym na nieprzyjemny dym.
  3. Bezpieczeństwo – to coś, o czym często zapominamy podczas grillowania, a jednak jest jednym z najważniejszych aspektów, jakie powinny być brane pod uwagę podczas organizacji przestrzeni do grillowania. Najważniejszym aspektem jest umiejscowienie w niedalekiej odległości od grilla gaśnicy. Powinna być na widoku, jednak nie może być też zbyt blisko rusztu. Mając małe dzieci powinniśmy odgrodzić dla nich dostęp do grilla, jeśli jest to możliwe. Podobnie jest ze zwierzętami domowymi, które nieświadome mogą się opatrznie poparzyć lub przewrócić grill. Wąska dróżka lub zamknięcie do grilla będzie dobrym rozwiązaniem.

Grillowanie poza domem – jak to wygląda?

Niestety, pomimo niesłabnącej miłości Polaków do spędzania wolnych i ciepłych dni na grillowaniu, zasady grillowania poza domowym ogródkiem nadal budzą pewne wątpliwości i niedociągnięcia w kwestii prawa. Jeśli zatem nie mamy własnego ogródka, bardzo ważne jest kierowanie się zasadą ogólnego dobra. Nikt nie chce przecież spędzać czasu na świeżym powietrzu, które jest zakłócane dymem z grilla. Zatem wybierając się w przestrzeń publiczną z naszym gorącym rusztem, przede wszystkim wybierajmy miejsca, które nie są bardzo zatłoczone. Jak wiadomo, wiatr może w każdej chwili zmienić swój kierunek, a duszący dym, nie jest niczym przyjemnym, nawet jeśli niesie ze sobą zapach pysznych kiełbasek. Miejmy to na uwadze, wybierając kąt do biesiady.

Jeśli chodzi stricte o kwestie prawne i ewentualną możliwość otrzymania mandatu – nie ma jako takiego zakazu grillowania w przestrzeni publicznej. Warto jednak wchodząc na dany teren zawsze przeczytać obowiązujący regulamin, jeśli takowy istnieje. Może się bowiem okazać, że w obrębie danego parku czy skweru istnieje zapis mówiący o tym, że grillowanie na jego obszarze jest surowo zabronione, a co więcej – złamanie tego punktu grozi otrzymaniem mandatu (w niektórych przypadkach nawet do 5 tys.). Doświadczenie wskazuje jednak, że najczęstsze interwencje czy to policji czy straży miejskiej, związane są z nadmiernym spożywaniem alkoholu podczas grillowania lub w ogóle piciu w miejscu publicznym. Niestety często się o tym zapomina, podczas miłych chwil, spędzonych przy ruszcie.

Wybierając się z grillem poza miasto warto jest zwracać uwagę na otoczenie, jakim jest zieleń. Oczywiście każdy lubi się nią otaczać, jednak dobrze jest zachować pewną odległość, szczególnie od drzew. Nawet najmniejsza iskra może doprowadzić do poważnego pożaru. Ponadto, z uwagi na własną wygodę, jak również poprzez szacunek dla środowiska, dobrze jest wybierać miejsca, które są blisko koszy na śmieci. Jeśli natomiast wybieram prawdziwą „dzicz”, pamiętajmy o tym, żeby zostawić to miejsce w takim stanie, w jakim je zastaliśmy. Absolutnie po każdym grillu należy po sobie sprzątać, również z uwagi na bezpieczeństwo otoczenia.

Istotne jest również podłoże, na jakim zostanie ulokowany nasz Go Anywehere. – podobnie jest z resztą w przypadku ulokowania grilla koło domu. Ziemia musi być jak najbardziej równa – każde zakrzywienie sprawia, że grill jest mniej stabilny, a co za tym idzie, mniej bezpieczny.

Na szczęście miłośnicy grillowania w plenerze są coraz bardziej zauważani i coraz to liczniejsza rzesza miast organizuje specjalne punkty do grillowania. Znajdują się one w miłych, zalesionych, acz bezpiecznych lokalizacjach. Co więcej, wyznaczone paleniska są otoczone wygodnymi siedzeniami oraz stolikami, a liczne kosze pozwalają na zachowanie czystości.

Wybór miejsca na grillowanie nie jest trudny, jednak przede wszystkim należy kierować się dobrem swoim oraz osób, które nas otaczają. Jeśli te aspekty zostaną zachowane, z pewnością każdy grill upłynie w miłej atmosferze.

Warto nam zaufać