Wysyłka w 24h Wysyłka w 24h
Infolinia: +48 506 807 708

Jak zaaranżować przestrzeń wokół grilla?

25-09-2017

 

Murowany grill to często inwestycja, którą planuje się, kiedy myśli się o własnym ogrodzie. Jednak odpowiednie zaprojektowanie przestrzeni wokół niego nie jest tak łatwą sprawą. W dzisiejszym wpisie kilka przydanych rad, które pozwolą zaprojektować przestrzeń wokół grilla – stylowo i bezpiecznie.

Dlaczego ważne jest rozplanowanie przestrzeni wokół grilla?

Grillowanie w najbliższym otoczeniu domu nie jest rzeczą łatwą, głównie ze względu na fakt, iż często przestrzeń ta nie jest odpowiednio wcześniej zaplanowana pod tent yp czynności. Dlatego już na etapie planowania domu, warto jest wyznaczyć specjalną strefę - właśnie pod grillowanie. Tyczy się to szczególnie osób, które dysponują nieco większym metrażem i mogą pozwolić sobie na odpowiednie zagospodarowanie powierzchni.

Z doświadczenia wiemy, że posiadanie własnej przestrzeni ogródkowej, prowokuje do tego, by prędzej czy później owego grilla zakupić. Lepiej jest więcej zasięgnąć opinii specjalistów i zdecydować się na ogródek murowany lub na nieco większy rodzaj grilla - taki jak np. model Weber Grill Performer Deluxe GBS grill węglowy.

Stworzenie własnej aranżacji pod grilla jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Pozwala ono na zbudowanie odpowiedniej otoczki według własnych preferencji oraz wygody. Dla przykładu - możliwe jest zamurowanie grilla oraz jednoczesne stworzenie przestrzeni do siedzenia i spędzania mile czasu. Co więcej, tak zaaranżowana przestrzeń, to przede wszystkim bezpieczeństwo – dla osoby nadzorującej grill oraz dla otoczenia.

Jakie materiały wybrać wokół grilla?

Podczas projektowania warto jest wrócić uwagę nie tylko na to jak wygląda dana powierzchnia, ale przede wszystkim z czego jest wykonana. Podczas rozplanowania nie tylko ważne jest to, jak grill będzie się prezentował, ale przede wszystkim czy będzie on spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa.

Istnieją materiały, które kategorycznie nie powinny znaleźć się w otoczeniu grilla. Głównie chodzi o drewno, które - jak można się domyślić - może być bardzo łatwopalne. Nawet najmniejsza iskra może  czasem doprowadzić do powstania pożaru. Ponadto należy wystrzegać się kładzenia wszelkiego rodzaju linoleum. Nie jest ono zbyt praktyczne – nawet mała iskra czy kawałek rozżarzonego węgla, może spowodować nieestetyczną dziurę.

Z tego względu najlepszym rozwiązaniem będzie wybór wysokiej jakości kostki. Jest ona bardzo trwała i spokojnie wytrzyma długie lata. Warto też pamiętać, że dobór odpowiedniej kolorystyki może ustrzec nas przed koniecznością wymiany jej za kilka lat użytkowania grilla. Lepiej zatem sięgać po nieco ciemniejsze barwy, które będą lepiej „przyjmować” ewentualne zabrudzenia.

O czym warto pamiętać projektując przestrzeń wokół grilla?

Pamiętajmy jednak, że nie tylko wybór materiałów jest ważny, ale również rozplanowanie całej przestrzeni. Sprawdźmy jakie są warte sprawdzenia, jeszcze na etapie planowania.

Dojście do grilla – oprócz samego grilla ważne jest to, w jaki sposób do niego dojdziemy. Jeżeli grill będzie oddalony od domu w znacznej odległości, dobrze jest pomyśleć o utwardzonej drodze - najlepiej wykonanej z kostki. Dzięki temu noszenie sałatek, napojów czy zastawy będzie wygodne i szybkie. Jeśli natomiast grill będzie w bliskiej odległości, można jedynie pokusić się o zwykłą dróżkę, z kilkoma płytami.

Przestrzeń wokół grilla – to bardzo ważny aspekt, który w dużej mierze może przyczynić się do szybszego i wygodniejszego przygotowywania dań na grillu. Chodzi o to, by stworzyć sobie miejsce do nacinania kiełbasek, trzymania blisko butelki z wodą, czy chociażby znalezienia miejsca na worek z brykietami. Takie miejsca mogą być wykonane w formie szafeczek lub wygodnych półeczek -  w zależności, co będzie Ci lepiej odpowiadać.

Dach – oczywiście wykonując funkcjonalną altanę z grillem, konieczne jest, by znalazł się tam i dach. Jest on w zasadzie przydatny podczas każdej pory roku – zimą osłania przed zawiejami, latem przed lejącym się z nieba żarem, a jesienią przed częstymi opadami deszczu. Dzięki niemu możliwe jest rozpalanie grilla przez cały rok. Jednak jego obecność może być równie niebezpieczna. Warto bowiem pamiętać, że dym i iskry idą do góry, dlatego konieczne jest ustawienie grilla w takim miejscu, by możliwe było odprowadzenie tych zanieczyszczeń w szybki i bezpieczny sposób. Natomiast mając grill murowany, konieczne jest odpowiednie rozplanowanie komina, który rozwiązuje wspomniany problem.

Instalacje – osoby niemogące obejść się bez grilla na pewno będą rozważać doprowadzenie wody do miejsca, w którym znajduje się grill. Zdecydowanie jest to rozwiązanie wygodne i jeśli jest możliwe do wykonania -  na pewno warto. Jeżeli wykorzystujemy grill gazowy, należy zawczasu wyznaczyć miejsce do tego, by instalacja bez problemu się pomieściła. Jeśli z kolei chcemy grillować o każdej porze dnia, niezbędne będzie pomyślenie o odpowiednim naświetleniu przestrzeni wokół grilla, jak również miejsca, gdzie grillowane potrawy będą spożywane. Właściwie dobrane światło powinno być przydatne (oświetlać najważniejsze elementy), ale jednocześnie nie oślepiać. Dlatego warto jest pomyśleć o mniejszych lampeczkach, które można swobodnie regulować według własnych preferencji.

Lokalizacja grilla murowanego

Jego odległość nie może być zbyt daleka, bowiem noszenie wszystkich akcesoriów może okazać się bardzo męczące. Ważne jest także pamiętać, że niekiedy wydziela on nieprzyjemnie zapachy, więc konieczne jest upewnienie się, że nie będą one "wchodzić" do domu.

W swoich planach miło będzie równie uwzględnić sąsiadów. ;) Niezaproszeni na grillowe wieczory, niekoniecznie chcą być ich pośrednimi uczestnikami. Również duża ilość zieleni wokół grilla może być niebezpieczna. Trawniki czy rośliny mogą zostać „zaatakowane” przez iskry, jak również zostać zadeptane przez dobrze bawiących się gości – lepiej tego uniknąć.

Grill koło domu jest świetnym pomysłem, wymaga on jednak odpowiedniego organizacji - bierzmy to pod uwagę podczas planowania naszego wymarzonego, grillowego kącika.

Warto nam zaufać