Wysyłka w 24h Wysyłka w 24h
Infolinia: +48 506 807 708

Która strona folii trzyma ciepło? Najważniejsze informacje o folii aluminiowej

29-08-2022

Folia aluminiowa stosowana jest od lat w wielu polskich kuchniach. Wykorzystuje się ją zarówno do pieczenia w piekarniku oraz grillowania na świeżym powietrzu, jak i do zabezpieczenia żywności podczas przechowywania. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, która strona folii aluminiowej służy do pieczenia lub grillowania, a która do przechowywania. Sprawdź, jak prawidłowo używać jej w kuchni i nie popełniaj więcej błędów, które działają na twoją niekorzyść.

Folia aluminiowa – jak używać?

Każdy, kto choć raz piekł coś lub grillował w folii, z pewnością zauważył, że jej powierzchnia w zależności od strony znacznie się różni. Nie jest to przypadek, a zamierzone działanie, które można wykorzystać w kuchni. Strony folii aluminiowej – zarówno ta błyszcząca, jak i matowa spełniają inne funkcje, o czym warto pamiętać podczas użytkowania. Jeśli więc w czasie gotowania najdzie cię ochota na spontaniczne zawinięcie wybranego produktu w folię, warto zastanowić się, które rozwiązanie będzie dla ciebie najlepsze.

Folia aluminiowa została zaprojektowana w taki sposób, aby z jednej strony zatrzymywać i gromadzić ciepło, a z drugiej je przepuszczać. I tak strona błyszcząca odpowiada za zatrzymywanie temperatury posiłku, a matowa pozwala obniżyć temperaturę dania.

Która strona folii aluminiowej służy do pieczenia?

Podczas przygotowywania mięs, ryb, czy warzyw często naturalnym wyborem w kuchni jest folia aluminiowa. Która strona do pieczenia mięsa sprawdzi się jednak najlepiej? Danie, które zamierzasz przygotować w piekarniku, zawsze należy układać w taki sposób, aby lśniąca część folii aluminiowej była ułożona do wewnątrz, a matowa na zewnątrz. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko na dłużej zachować ciepło potrawy, ale również znacznie przyspiesza proces pieczenia w piekarniku.

W praktyce folia aluminiowa do piekarnika to sprawdzony sposób, który ułatwia pieczenie mięsa, ryb, warzyw, czy też ciasta. Matowa strona folii, która znajdzie się na zewnątrz, sprawia, że ciepło z łatwością dociera do środka zawiniątka, jednak nie ma z niego ujścia, które blokuje strona błyszcząca.

Podobnie sprawdzonym patentem na przyspieszenie przyrządzania potraw z grilla jest folia aluminiowa. Jak zatem piec na ruszcie? Zasada w tym przypadku jest identyczna, jak w piekarniku. W efekcie folia aluminiowa to sprawdzony patent na grilla.

Która strona folii do przechowywania żywności?

Folia aluminiowa to bardzo przydatny dodatek w kuchni, czy na grillu, jednak jej zastosowanie jest znacznie szersze. Okazuje się, że materiał ten doskonale sprawdza się w przypadku produktów, na których przedłużonej trwałości wyjątkowo Ci zależy. Jak w takim przypadku działa folia aluminiowa? Skoro wiesz już, która strona trzyma ciepło, a która ułatwia studzenie potraw, pewnie domyślasz się, jak należy stosować folię do przechowywania żywności.

Kiedy zależy Ci na przedłużeniu trwałości potrawy, należy zadbać, aby owinąć ją folią tak, by jej matowa część znalazła się po stronie wewnętrznej, a błyszcząca po zewnętrznej. Dzięki temu upieczone danie nie będzie się nagrzewało, ale będzie miało dostęp do powietrza, co zapobiega szybkiemu psuciu się wielu produktów spożywczych. Produkty dłużej zachowają swoją świeżość, a po wstawieniu do lodówki utrzymają odpowiednio niską temperaturę, która spowalnia rozwój szkodliwych drobnoustrojów. Folia aluminiowa w tym kontekście to również świetny pomysł na wyjazdowego grilla lub imprezę, kiedy zastanawiasz się, którą stroną zabezpieczyć danie, które przygotowałeś dla gospodarzy.

Jak nie używać folii aluminiowej?

Folia aluminiowa to duże ułatwienie podczas przyrządzania potraw. Kiedy wiesz już, jaka strona sprawdzi się w konkretnych sytuacjach, warto zastanowić się również, czy materiał ten będzie zawsze dobrym wyborem. Okazuje się, że nie do końca.

Folia aluminiowa, niezależnie od strony nie powinna być wykorzystywana w kuchence mikrofalowej. W tym przypadku podobnie jak z metalowymi, czy pozłacanymi naczyniami dochodzi do intensywnego podgrzania, co może wywoływać iskry. W efekcie mikrofalówka nie tylko nie będzie działała prawidłowo, ale możesz doprowadzić do jej zepsucia, a nawet pożaru. Nie warto więc samodzielnie testować tego połączenia.

Dodatkowo folia aluminiowa nie powinna być stosowana jednocześnie z metalowymi naczyniami jak miski, tace, czy blachy. W tym przypadku może dojść do reakcji chemicznej, podczas której uwalniane są związki nadające potrawom nieprzyjemny, metaliczny posmak. Tracą one wówczas nie tylko swoje walory smakowe, ale mogą również być szkodliwe dla zdrowia. Pamiętaj więc, żeby używać folii aluminiowej zgodnie z jej przeznaczeniem!

 

 

 

Polecane produkty

Warto nam zaufać