Wysyłka w 24h Wysyłka w 24h
Infolinia: +48 506 807 708

Najodpowiedniejszy grill do steków

30-10-2018

Najodpowiedniejszy grill do steków

Krwisty, średni, mocno wysmażony – ile miłośników steków, tyle różnych preferencji odnośnie do stopnia wysmażenia czy sposobu ich przyrządzania. Jednocześnie, jeśli chodzi o grillowanie mięsa, w naszym kraju dominują przede wszystkim kiełbaski, szaszłyki czy karkówki. Stek z grilla może być jednak wyśmienitą ucztą, wystarczy tylko wybrać odpowiedni grill ogrodowy, który pozwoli na doskonałe przyrządzanie mięsa na świeżym powietrzu. Jaki grill będzie najlepszy? Tradycyjny na węgiel, gazowy, a może elektryczny? Poniżej kilka wskazówek, które pomogą w wyborze grilla i pozwolą na przyrządzanie na nim smakowitych steków!

Grill do steków – który wybrać?

Grillowanie steków to dla niektórych prawdziwa sztuka. Wybór najlepszego mięsa, odpowiedni poziom wysmażenia, smak i soczystość mięsa – wszystkie te kwestie są warte uwagi, gdy pragniesz przyrządzić świetne steki. Musisz jednak nie tylko zwracać uwagę na jakość mięsa, ale także sprzętu, na którym chcesz przyrządzić jedzenie. Najbardziej podstawową wersją będzie grillowanie na węglu, na przykład wybierając tradycyjny grill trójnóg . Jest to jednak opcja najtrudniejsza do stworzenia wyśmienitych steków. Przede wszystkim, ze względu na trudność w ustaleniu najlepszej temperatury czy możliwość nierównomiernego żarzenia się węgla. Trudniej tu będzie precyzyjnie ustalić czas grillowania mięsa. A odpowiednia temperatura i czas grillowania to podstawowa kwestia w tym temacie! Istnieje też duża szansa, że steki zbytnio się wysuszą, a przecież nie o suche kawałki mięsa chodzi w tej smakowitej potrawie!

Dlatego lepszą opcją wydaje się grill elektryczny, w którym można swobodnie ustawić temperaturę i określić czas pieczenia mięsa. Wystarczy położyć mięso, gdy grill odpowiednio się nagrzeje, odczekać swoje, aby uzyskać ulubiony poziom wypieczenia i gotowe! Co jednak gdy nie chcesz iść na łatwiznę, a w przyrządzaniu steków liczy się dla Ciebie każdy, najdrobniejszy szczegół? Wówczas najodpowiedniejszy grill do steków to oczywiście grill gazowy. Jest to najbardziej zaawansowany rodzaj grilla, który pozwala na perfekcyjne przyrządzanie jedzenia, w tym także oczywiście steków. Jedną z ważniejszych funkcji jest nie tylko możliwość ustalenia idealnej temperatury, ale także zaawansowana opcja grillowania bezpośredniego i pośredniego. Grillowanie bezpośrednie to tradycyjna metoda, gdzie źródło ciepła jest równomiernie rozłożone. Natomiast metoda pośrednia bazuje na grzaniu tylko w niektórych miejscach grilla, przez co potrawa jest przyrządzana w niższej temperaturze. Specjaliści od robienia steków często łączą te dwie metody, aby uzyskać najlepszy dla siebie stopień wypieczenia. W ten sposób trudniej jest też przesadzić ze zbyt mocnym wypieczeniem mięsa. Poza tym niektóre gazowe grille, na przykład grill Weber, posiadają specjalne ruszty, które wzmacniają aromat potraw. To także ważna kwestia, jeśli zależy Ci na idealnie pachnących i równie dobrze smakujących stekach!

Idealne steki, co jeszcze musisz wiedzieć?

Gdy wybierzesz już najodpowiedniejszy dla siebie grill do steków, czas na przygotowanie się do mięsnej uczty! Aby przyrządzić najlepsze steki, musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim zwróć uwagę na jakość mięsa. Najwięksi miłośnicy steków rozróżniają poszczególne gatunki wołowiny! Wystarczy jednak, że zdecydujesz się na dobrej jakości mięso ze sprawdzonego źródła, a na pewno będziesz cieszyć się świetnym smakiem. Kolejna ważna sprawa, to stopień wypieczenia mięsa. Każdy z nich ma ściśle określoną temperaturę. Gdy więc zależy Ci na konkretnym steku, zwłaszcza rare czy medium, najlepiej będzie nabyć specjalny termometr do mierzenia temperatury mięsa, który wbija się w środek steków. Jaka temperatura odpowiada za konkretny poziom wypieczenia mięsa? Gdy uwielbiasz krwiste steki, temperatura mięsa powinna osiągać od 48 do 54 stopni Celsjusza. Średnio wypieczony stek ma od 55 do około 60 stopni. Z kolei bardzo wysmażone mięso to temperatura od 60 do 65 stopni.

Warto nam zaufać