Wysyłka w 24h Wysyłka w 24h
Infolinia: +48 506 807 708

Promienniki elektryczne podczerwieni. Do czego służą, jak działają?

04-02-2019

Promienniki elektryczne

Chociaż klimat w Polsce systematycznie się ociepla i latem doskwierają nam często upały, to jednak przebywanie na powietrzu dla przyjemności (jeśli pominąć uprawianie sportu), możliwe jest tylko przez kilka miesięcy. Nawet wiosną i latem zdarzają się jednak dni naprawdę chłodne. Rezygnujemy wtedy z siedzenia na balkonie, tarasie czy w ogrodzie, bo jest na to po prostu za zimno.

Dla właścicieli lokali gastronomicznych z ogródkami i niektórych obiektów sportowych wiosenny czy letni chłód oznacza straty, zwłaszcza wobec obowiązującego od kilku lat zakazu palenia tytoniu we wnętrzach. Niejeden potencjalny gość zrezygnuje z wieczoru przy restauracyjnym czy kawiarnianym stoliku, jeśli wie, że przy nim zmarznie lub nawet się przeziębi.

Chłód może dokuczać także na peronach, przystankach czy trybunach, zniechęcając do korzystania. Ale tak być nie musi, bo o ciepło zadbać mogą grzejniki na podczerwień. Nonsensem byłoby ogrzewanie powietrza, kiedy można ogrzewać wyłącznie ludzi, zapewniając im komfort pobytu i ochronę przed przeziębieniem.

Promienniki ciepła nie są wynalazkiem nowym: lampy grzejne na podczerwień można było już wiele lat temu obserwować

 np. w ogrodach zoologicznych, gdzie służą jako źródło ciepła np. w terrariach. Ostatnio jednak doceniono także zalety ogrzewania podczerwienią domów i dużych pomieszczeń np. produkcyjnych, a przede wszystkim powierzchni na wolnym powietrzu. Służą do tego promienniki o klasie szczelności IP 44 i wyższej, dostępne w naszym sklepie. Odpowiednio szczelny grzejnik na podczerwień jest więc odporny na opady atmosferyczne, a także na kurz.   

Jak działa promiennik elektryczny

Promienniki podczerwieni nie nagrzewają powietrza. Istota ich działania polega na emitowaniu fal elektromagnetycznych, które nagrzewają obiekty znajdujące się w zasięgu promieniowania. Działa to na podobnej zasadzie jak promieniowanie słoneczne. Jeśli w pokoju znajdzie się promiennik podczerwieni, będzie ogrzewał ściany, meble i ludzi znajdujących się wewnątrz, a nie powietrze między nimi.

Zalety promienników podczerwieni

Takie rozwiązanie ma kilka zalet. Promiennik elektryczny nie wysusza powietrza, nie powoduje też intensywnej jego cyrkulacji wraz z kurzem i innymi zanieczyszczeniami. Ten rodzaj ogrzewania można więc śmiało polecać alergikom. Najlepszym zaś dowodem na to, że ogrzewanie podczerwienią jest nieszkodliwe dla zdrowia, jest fakt wykorzystywania go w inkubatorach dla noworodków.

O ile tradycyjne ogrzewanie nie zapobiega różnicom temperatur poszczególnych warstw powietrza (np. na poziomie siedzącego człowieka jest ciepło, ale „ciągnie od ziemi”), o tyle przy ogrzewaniu podczerwienią różnice te są niewielkie.

Ponieważ ciepło w postaci fal elektromagnetycznych jest absorbowane przez podłogi i ściany, jego oddawanie do otoczenia trwa odpowiednio dłużej. Jeśli do tego dodać dużą sprawność promienników podczerwieni (75% i więcej), ten sposób ogrzewania okazuje się bardziej ekonomiczny niż konwekcja czy akumulacja.

Kolejnym atutem ogrzewania na podczerwień jest łatwość instalacji: promiennik wystarczy zawiesić lub ustawić, podłączyć do sieci – gotowe.

Co jeszcze dają grzejniki na podczerwień

Na pewno nie można ich porównywać z grzejnikami konwekcyjnymi: promieniowanie elektromagnetyczne skutecznie ogrzewa ludzi, a energia elektryczna nie jest marnotrawiona na ocieplanie powietrza. Każdy promiennik może zapewniać przyjemne ciepło na powierzchni od kilku do kilkunastu metrów kwadratowych.

Na to, by promiennik skutecznie zadziałał, nie trzeba czekać, ponieważ nie musi się on rozgrzewać i efekt przyjemnego ciepła pojawia się tuż po włączeniu. Co więcej, jest to ogrzewanie tańsze niż grzejnikami wykorzystującymi rozgrzewające się spirale oporowe.

Promienniki mogą ogrzewać konkretne, wydzielone powierzchnie, zarówno na wolnym powietrzu, jak i w obiektach o znacznej kubaturze. Nie nagrzewają metali ani wody. Nie mogą nikogo oparzyć – są całkowicie bezpieczne, także dla dzieci. Kierunek emisji podczerwieni można oczywiście regulować.

Promienniki nie zużywają tlenu w pomieszczeniach, nie emitują też dźwięku, zapachu ani jakichkolwiek substancji szkodliwych dla ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego. Zajmują niewiele miejsca, toteż znakomicie sprawdzają się także w małych ogródkach kawiarnianych, na tarasach, a nawet balkonach.

Niektóre grzejniki na podczerwień dostępne w naszym sklepie posiadają także dodatkowe opcje, powodujące oszczędność energii elektrycznej, ułatwiające obsługę i zabezpieczające. Mogą być sterowane pilotem, wyłączać się automatyczne w razie przewrócenia albo braku detekcji ruchu w promieniu kilku metrów.  

Warto nam zaufać