Facebook

Przygotuj grilla na zimę

13-01-2016

Kocioł

 

Regularne czyszczenie kotła z popiołu jest niezwykle ważne. Osobiście lubię gruntownie czyścić wszystko to, co znajduje się pod rusztem chociaż raz w roku, by grill lśnił i był pozbawiony jakichkolwiek zanieczyszczeń. Konieczne jest podczas takich prac usunięcie wszystkich odpadów pozostałych po grillowaniu, w tym warstw zeschniętego tłuszczu, które gromadzą się przez całe lato i są bardzo szkodliwe dla człowieka. Warto podjąć się usunięcia zanieczyszczeń również dlatego, że ich usuwanie nie jest skomplikowane – wystarczy mydło i woda (klucz do sukcesu to dokładne opłukanie powierzchni grilla, najlepiej za pomocą węża ogrodowego. Oczywiście nie zapominam przy tym o zewnętrznej części kotła i ruszcie, który również oczyszczam z największą dokładnością.

 

Czyszczenie grilla gazowego

 

W przypadku czyszczenia grilla gazowego dokonuje takich samych czynności jak latem, tzn. Usuwam wszelkie elementy zasłaniające mi drogę do wnętrza grilla, a więc rożen obrotowe, kratkę do grillowania i rury palnika, a następnie korzystam z małego plastikowego szpachelka, którym zeskrobuję smar i resztki jedzenia do podajnika smaru, a następnie do brytfanny, którą wymieniam na nową.

 

Warto zadbać o dokładne skontrolowanie rur palnika, z których należy usunąć wszelkie odpadki oraz owady. Część zewnętrzną także bardzo dokładnie czyszczę, używając szczotką drucianą ze stali. Po wykonanych pracach rury palnika powinny być w 100 procentach udrożnione! Po ponownym złożeniu wszystkich elementów grilla, urządzenie myję mydłem z wodą od zewnątrz i wycieram miękką ścierką do sucha. Bo szczęśliwy grill to czysty grill!

 

Czy twój grill gazowy działa na LPG? Jeśli tak, masz doskonałą szansę, aby napełnić butle na zimę i mieć z tym spokój już w trakcie sezonu grillowego. Warto pamiętać, że urządzenie najlepiej jest przechowywać w garażu, pomieszczeniu gospodarczym albo innym suchym, pozbawionym wilgoci miejscu!

 

Podsumowując – czyszczenie urządzenia przed zimą ma na celu nie tylko odpowiednie przygotowanie go do hibernacji i sezonu letniego. Ma to na celu przede wszystkim przedłużyć żywotność grilla o wiele lat – niewiele pracy, a przynosi wymierne korzyści, również dla naszej kieszeni. No i przeprowadzone prace umożliwią bezproblemowe korzystanie z grilla zimą – w końcu wśród nas wielu jest miłośnikiem smacznych steków albo kiełbasek z grilla nawet wtedy, gdy na zewnątrz śnieg i mróz.

Polecane artykuły Wszystkie artykuły
Jak ubrać się na grilla?

Jak ubrać się na grilla?

04-07-2022
Grillowanie to jeden z najprzyjemniejszych sposobów na spędzenie ciepłego, letniego wieczoru. Znaczna część z nas już od wczesnej wiosny nie może doczekać się momentu, w którym sięgnie po swój grillowy sprzęt i zaprosi gości do wspólnego biesiadowania. Jednak, gdy już nadejdzie... więcej
Top 10 najlepszych sałatek na grilla! Sprawdź, co zaserwować swoim gościom

Top 10 najlepszych sałatek na grilla! Sprawdź, co zaserwować swoim gościom

29-03-2022
Kiedy tylko na dworze robi się ciepło, szukamy okazji, żeby rozpocząć sezon grillowy. Nic w tym dziwnego! Grillowanie to niezwykle przyjemna forma spędzania wolnego czasu. Nie ważne czy wybierzesz grille gazowe, grille elektryczne, czy grille węglowe – słoneczna pogoda, grono... więcej
Jak przygotować polędwiczki wieprzowe z grilla? Poznaj nasze propozycje!

Jak przygotować polędwiczki wieprzowe z grilla? Poznaj nasze propozycje!

06-12-2021
Mięso wieprzowe dzięki swojej teksturze i bogatej palecie smakowej może być przyrządzane na wiele różnych sposobów. Ponieważ jest dość tłuste, doskonale sprawdzi się podczas pieczenia w wysokiej temperaturze na grillu, wytapiając nadmiar zbędnego tłuszczyku i nie tracąc przy tym... więcej