Facebook

Przyprawy do dań grillowych

22-04-2016

Potrawy z grilla cieszą się tak dużą popularnością, ponieważ ich smak jest niepowtarzalny – nie da się go odtworzyć w kuchennych warunkach. Jednak sam proces grillowania to nie wszystko, ponieważ główną rolę odgrywają tu przyprawy, które proste danie, potrafią przemienić w prawdziwą ucztę pełną różnorodnych walorów smakowych. Warto wiedzieć jak dobierać przyprawy oraz kiedy i jak doprawiać jedzenie.

Czym różnią się zioła od przypraw?

Gdy mówimy o doprawianiu, bardzo często wymiennie pojawiają się pojęcia „zioła” i „przyprawy”. Większość z nas pewnie nawet nie zauważa tej subtelnej, aczkolwiek bardzo istotnej różnicy. Ziołami określamy różnego rodzaju liście np. tymianek czy bazylia. Natomiast przyprawy to o wiele bardziej rozbudowany „wachlarz smaków”. W tej grupie znajdują się korzenie, nasiona, owoce oraz minerały. Zazwyczaj występują w formie sproszkowanej, bardzo różniąc się do swojej pierwotnej postaci. Jednak ich smak i aromat zostaje nie tylko zachowany, ale wręcz spotęgowany.

Na sklepowych półkach można również znaleźć specjalnie przygotowane mieszanki przypraw, które są niekiedy połączeniem przeciwstawnych smaków. Razem jednak tworzą idealne zestawienie na dania grillowe. Dobrym przykładem są przyprawy SteakChamp, które łączą podstawowe przyprawy, dając niepowtarzalny smak.

Dobieramy przyprawy

Niektóre potrawy nie wymagają przyprawiania, ponieważ ich smak jest wyrazisty i bardzo charakterystyczny. Inne, takie jak np. kurczak, nie smakują dobrze, dopóki nie zostaną odpowiednio przyprawione. Jednak to od Ciebie zależy jakie smaki im nadasz.

  • Jeśli uważasz, że dania nie można zaliczyć do udanych, jeśli nie „płonie” ono prawdziwą ostrością, to podstawową przyprawą w Twoim grillowanym asortymencie powinno być chili. Może to być również papryka ostra mielona, pieprz cayenne czy kmin.

Jeżeli natomiast wolisz bardziej ziołowe połączenia, na pewno nie może zabraknąć na Twoich grillowanych daniach takich przypraw jak oregano, bazylia, tymianek, rozmaryn czy kolendra. Takie przyprawy świetnie będą się komponować z delikatnym aromatem warzyw np. na warzywnych szaszłykach.

Bardziej orientalne smaki zapewnią nam kurkuma, curry, szafran, trawa cytrynowa czy kardamon.

Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie dania warto mocno doprawiać. Ryby są na tyle delikatne i specyficzne w swoim smaku, że zbyt mocna ingerencja zabije ich naturalny smak. Tutaj warto kierować się rozwagą i ograniczyć dodatki do granulowanego czosnku i kilku kropel cytryny.

 

Kiedy przyprawiać dania na grilla?

Marynowanie mięsa przed grillowaniem jest niezwykle ważną czynnością, ponieważ marynata ma działanie antyoksydacyjne. A jak wiadomo, marynata bez przypraw nie istnieje. Korzystać można zarówno z suchych, jak i mokrych marynat, o różnorodnych połączeniach smakowych. Mięso należy zamarynować przynajmniej kilka godzin przed grillowaniem. W tym czasie nasza ulubiona mieszanka wchłonie się w strukturę mięsa, nadając mu niepowtarzalnego smaku.

Przyprawianie warzyw natomiast, jest o wiele mniej wymagające. Wybraną mieszanką można posypać je nawet wtedy, gdy położone są już na ruszcie.

Polecane artykuły Wszystkie artykuły
Najlepsze marynaty do karkówki na grilla

Najlepsze marynaty do karkówki na grilla

02-04-2021
Zbliżająca się wiosna i lato to doskonała okazja do rozpoczęcia sezonu na grille. Wśród tradycyjnych kiełbasek i kaszanki na ruszcie nie powinno również zabraknąć aromatycznej karkówki. Jej przygotowanie wymaga wcześniejszego zamarynowania, dzięki czemu mięso jest zdrowsze oraz... więcej
Gotowe jedzenie na grilla – czy warto je wybierać?

Gotowe jedzenie na grilla – czy warto je wybierać?

12-10-2020
Grill to doskonały sposób spędzenia wolnego czasu z rodziną lub przyjaciółmi. Wspólne biesiadowanie i delektowanie się przygotowanymi potrawami to jedno z milszych wspomnień z cieplejszych miesięcy w ciągu roku. Aby jednak grillować zdrowo i bezpiecznie, warto świadomie podejmować... więcej
Jesienne inspiracje na grilla

Jesienne inspiracje na grilla

15-09-2020
Grillowanie to jedna z ulubionych form spędzania wolnego czasu i biesiadowania wśród Polaków. Nikt nie powiedział jednak, że zajęcie to sprawdza się jedynie latem. Przy odrobinie słońca i dobrej pogody przyjemne chwile nad rusztem można spędzić nawet jesienią. Dodatkowo otwiera to... więcej