Facebook

Przyprawy do dań grillowych

22-04-2016

Potrawy z grilla cieszą się tak dużą popularnością, ponieważ ich smak jest niepowtarzalny – nie da się go odtworzyć w kuchennych warunkach. Jednak sam proces grillowania to nie wszystko, ponieważ główną rolę odgrywają tu przyprawy, które proste danie, potrafią przemienić w prawdziwą ucztę pełną różnorodnych walorów smakowych. Warto wiedzieć jak dobierać przyprawy oraz kiedy i jak doprawiać jedzenie.

Czym różnią się zioła od przypraw?

Gdy mówimy o doprawianiu, bardzo często wymiennie pojawiają się pojęcia „zioła” i „przyprawy”. Większość z nas pewnie nawet nie zauważa tej subtelnej, aczkolwiek bardzo istotnej różnicy. Ziołami określamy różnego rodzaju liście np. tymianek czy bazylia. Natomiast przyprawy to o wiele bardziej rozbudowany „wachlarz smaków”. W tej grupie znajdują się korzenie, nasiona, owoce oraz minerały. Zazwyczaj występują w formie sproszkowanej, bardzo różniąc się do swojej pierwotnej postaci. Jednak ich smak i aromat zostaje nie tylko zachowany, ale wręcz spotęgowany.

Na sklepowych półkach można również znaleźć specjalnie przygotowane mieszanki przypraw, które są niekiedy połączeniem przeciwstawnych smaków. Razem jednak tworzą idealne zestawienie na dania grillowe. Dobrym przykładem są przyprawy SteakChamp, które łączą podstawowe przyprawy, dając niepowtarzalny smak.

Dobieramy przyprawy

Niektóre potrawy nie wymagają przyprawiania, ponieważ ich smak jest wyrazisty i bardzo charakterystyczny. Inne, takie jak np. kurczak, nie smakują dobrze, dopóki nie zostaną odpowiednio przyprawione. Jednak to od Ciebie zależy jakie smaki im nadasz.

  • Jeśli uważasz, że dania nie można zaliczyć do udanych, jeśli nie „płonie” ono prawdziwą ostrością, to podstawową przyprawą w Twoim grillowanym asortymencie powinno być chili. Może to być również papryka ostra mielona, pieprz cayenne czy kmin.

Jeżeli natomiast wolisz bardziej ziołowe połączenia, na pewno nie może zabraknąć na Twoich grillowanych daniach takich przypraw jak oregano, bazylia, tymianek, rozmaryn czy kolendra. Takie przyprawy świetnie będą się komponować z delikatnym aromatem warzyw np. na warzywnych szaszłykach.

Bardziej orientalne smaki zapewnią nam kurkuma, curry, szafran, trawa cytrynowa czy kardamon.

Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie dania warto mocno doprawiać. Ryby są na tyle delikatne i specyficzne w swoim smaku, że zbyt mocna ingerencja zabije ich naturalny smak. Tutaj warto kierować się rozwagą i ograniczyć dodatki do granulowanego czosnku i kilku kropel cytryny.

 

Kiedy przyprawiać dania na grilla?

Marynowanie mięsa przed grillowaniem jest niezwykle ważną czynnością, ponieważ marynata ma działanie antyoksydacyjne. A jak wiadomo, marynata bez przypraw nie istnieje. Korzystać można zarówno z suchych, jak i mokrych marynat, o różnorodnych połączeniach smakowych. Mięso należy zamarynować przynajmniej kilka godzin przed grillowaniem. W tym czasie nasza ulubiona mieszanka wchłonie się w strukturę mięsa, nadając mu niepowtarzalnego smaku.

Przyprawianie warzyw natomiast, jest o wiele mniej wymagające. Wybraną mieszanką można posypać je nawet wtedy, gdy położone są już na ruszcie.

Polecane artykuły Wszystkie artykuły
Grillowanie na plaży

Grillowanie na plaży

02-10-2019
Grill na plaży wydaje się połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Piękne krajobrazy, delikatny szum morza oraz bryza. Do tego ciepłe kiełbaski z grilla, które w połączeniu z zimnym napojem będą smakować wprost wyśmienicie. Jednak nasuwa się pytanie, czy można w ogóle grillować... więcej
Grill u znajomych – zobacz, co warto ze sobą zabrać

Grill u znajomych – zobacz, co warto ze sobą zabrać

20-09-2019
Sezon grillowy w pełni i znajomi po raz kolejny zapraszają Cię do siebie na wspólne popołudnie? Szkoda nie wykorzystać ciepłych dni i nie skorzystać z takiej okazji. Z drugiej strony zastanawiasz się, czy i co ze sobą zabrać, żeby jeszcze bardziej umilić wspólny czas? Prezent na... więcej
Komary psują Ci grilla? Dowiedz się jak z nimi walczyć!

Komary psują Ci grilla? Dowiedz się jak z nimi walczyć!

06-09-2019
Długie letnie wieczory zachęcają do tego, aby zorganizować grilla i przyjęcie dla znajomych lub rodziny. Niestety przyjemną atmosferę mogą skutecznie zepsuć komary, które często bywają nieproszonymi gośćmi przy takich okazjach. Czy można im przeciwdziałać? Na szczęście znamy... więcej