Facebook

Przyprawy do dań grillowych

22-04-2016

Potrawy z grilla cieszą się tak dużą popularnością, ponieważ ich smak jest niepowtarzalny – nie da się go odtworzyć w kuchennych warunkach. Jednak sam proces grillowania to nie wszystko, ponieważ główną rolę odgrywają tu przyprawy, które proste danie, potrafią przemienić w prawdziwą ucztę pełną różnorodnych walorów smakowych. Warto wiedzieć jak dobierać przyprawy oraz kiedy i jak doprawiać jedzenie.

Czym różnią się zioła od przypraw?

Gdy mówimy o doprawianiu, bardzo często wymiennie pojawiają się pojęcia „zioła” i „przyprawy”. Większość z nas pewnie nawet nie zauważa tej subtelnej, aczkolwiek bardzo istotnej różnicy. Ziołami określamy różnego rodzaju liście np. tymianek czy bazylia. Natomiast przyprawy to o wiele bardziej rozbudowany „wachlarz smaków”. W tej grupie znajdują się korzenie, nasiona, owoce oraz minerały. Zazwyczaj występują w formie sproszkowanej, bardzo różniąc się do swojej pierwotnej postaci. Jednak ich smak i aromat zostaje nie tylko zachowany, ale wręcz spotęgowany.

Na sklepowych półkach można również znaleźć specjalnie przygotowane mieszanki przypraw, które są niekiedy połączeniem przeciwstawnych smaków. Razem jednak tworzą idealne zestawienie na dania grillowe. Dobrym przykładem są przyprawy SteakChamp, które łączą podstawowe przyprawy, dając niepowtarzalny smak.

Dobieramy przyprawy

Niektóre potrawy nie wymagają przyprawiania, ponieważ ich smak jest wyrazisty i bardzo charakterystyczny. Inne, takie jak np. kurczak, nie smakują dobrze, dopóki nie zostaną odpowiednio przyprawione. Jednak to od Ciebie zależy jakie smaki im nadasz.

  • Jeśli uważasz, że dania nie można zaliczyć do udanych, jeśli nie „płonie” ono prawdziwą ostrością, to podstawową przyprawą w Twoim grillowanym asortymencie powinno być chili. Może to być również papryka ostra mielona, pieprz cayenne czy kmin.

Jeżeli natomiast wolisz bardziej ziołowe połączenia, na pewno nie może zabraknąć na Twoich grillowanych daniach takich przypraw jak oregano, bazylia, tymianek, rozmaryn czy kolendra. Takie przyprawy świetnie będą się komponować z delikatnym aromatem warzyw np. na warzywnych szaszłykach.

Bardziej orientalne smaki zapewnią nam kurkuma, curry, szafran, trawa cytrynowa czy kardamon.

Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie dania warto mocno doprawiać. Ryby są na tyle delikatne i specyficzne w swoim smaku, że zbyt mocna ingerencja zabije ich naturalny smak. Tutaj warto kierować się rozwagą i ograniczyć dodatki do granulowanego czosnku i kilku kropel cytryny.

 

Kiedy przyprawiać dania na grilla?

Marynowanie mięsa przed grillowaniem jest niezwykle ważną czynnością, ponieważ marynata ma działanie antyoksydacyjne. A jak wiadomo, marynata bez przypraw nie istnieje. Korzystać można zarówno z suchych, jak i mokrych marynat, o różnorodnych połączeniach smakowych. Mięso należy zamarynować przynajmniej kilka godzin przed grillowaniem. W tym czasie nasza ulubiona mieszanka wchłonie się w strukturę mięsa, nadając mu niepowtarzalnego smaku.

Przyprawianie warzyw natomiast, jest o wiele mniej wymagające. Wybraną mieszanką można posypać je nawet wtedy, gdy położone są już na ruszcie.

Polecane artykuły Wszystkie artykuły
Dlaczego warto czyścić grilla często i jak robić to szybko?

Dlaczego warto czyścić grilla często i jak robić to szybko?

29-06-2017
Czyszczenie akcesoriów kuchennych oraz ogrodowych nie jest chyba dla nikogo miłą czynnością. Jednak regularne i bardzo dokładne czyszczenie grilla jest bardzo ważne. Podajemy kilka powodów, które z pewnością przekonają Was do wykonywania tej niewdzięcznej czynności, jak również... więcej
Jak wygląda grillowanie w innych krajach?

Jak wygląda grillowanie w innych krajach?

23-06-2017
To, że Polacy tak bardzo lubią grillować kiełbasę wynika z faktu, iż jest to składnik naszych codziennych posiłków. Nie wychodząc za bardzo poza kanon własnego stołu, niechętnie eksperymentujemy. Jednak nie jesteśmy jedynym narodem, który z chęcią grilluje jedynie własne,... więcej
Wieprzowina na grillu

Wieprzowina na grillu

30-05-2017
Po wpisach dotyczących drobiu oraz wołowiny, przyszedł czas na naszą ulubioną wieprzowinę. Czym kierować się podczas jej zakupu oraz w jaki sposób doprawić ją tak, by wyróżniała się na tle tradycyjnie doprawionych – tego dowiecie się z poniższego wpisu. więcej