Wysyłka w 24h Wysyłka w 24h
Infolinia: +48 506 807 708

Słynny sos Barbecue

31-08-2016

Z pewnością każdy spotkał się z tą charakterystyczną nazwą – Barbecue. Jest jednym z najpopularniejszych rodzajów sosów, a przez wielu smakoszy jest on uznawany, za integralną część grilla.

Historia sosu

Już sama jego nazwa nawiązuje do grilla, bowiem w języku angielskim i hiszpańskim oznacza po prostu rożen. Często, pojawia się jego skrót, który drukowany jest również na opakowaniach produktu – BBQ.

Jego powstanie miało jeden cel – być uzupełnieniem dań z grilla. Oczywiście można go dodawać do różnych potraw, jednak zdecydowanie zachował swoje pierwotne założenie, po dzień dzisiejszy.

Pierwsze wzmianki o tym wyjątkowym dodatku pojawiają się już z okresu XVII w. Choć dla wielu jest on stricte amerykańskim dodatkiem, w rzeczywistości pojawił się najpierw w angielskich i francuskich koloniach, by w późniejszym czasie trafić do niemieckich osadników. W ogólnodostępnym obiegu pojawił się dopiero w latach 40-tych ubiegłego wieku, na rynku amerykańskim. W późniejszym czasie powstały liczne jego odmiany i to właśnie z tego powodu jest on tak ściśle związany z tym państwem.

Smak i skład

Jego smak można określić jako połączenie słodyczy, z lekko przydymionym, wędzonym posmakiem. To właśnie z uwagi na to zestawienie jest on tak chętnie łączony z takimi mięsami jak wieprzowina czy żeberka. Jego lekka gęstawa konsystencja jest idealnie nadaje się do dipów, polania nim potrawy znajdującej się jeszcze na grillu, w ostatniej fazie pieczenia. Bardzo chętnie jest również wykorzystywany jako marynata, warto jednak do tego celu wybierać te odmiany, które nie zawierają cukru. Niektórzy znawcy smaku uważają, że nigdy nie powinien być podawany na zimno.

Jego skład jest różny, w zależności od rodzaju, jednak najbardziej podstawowymi składnikami jest przecier pomidorowy, ocet, przyprawy i cukier. W wielu odmianach nie brakuje również papryczek chili, karmelu czy miodu.

Jakie są odmiany sosu barbecue?

Mylnym jest twierdzenie, że jest to dodatek, który produkowany jest wyłącznie w Stanach Zjednoczonych. Nie brakuje odmian pochodzących również z innych części świata – Azja czy Australia. Różnica między nimi jest znaczna i w dużej mierze zależy od kulinarnej kultury. Dobrym przykładem jest koreańska odmiana Galbi, który tworzony jest na bazie sosu sojowego, a z kolei w Indiach sos barbecue jest tworzony na bazie jogurtu.

Jeśli chodzi o warte wymienienia amerykańskie odmiany, z pewnością będzie to pochodzący z Karoliny Południowej sos, który wyjątkowo jest wykonany na bazie musztardy, co nadaje mu charakterystycznej, żółtej barwy. Również w innym kolorze jest ten, pochodzący z Alabamy. W zależności od regiony stanu, jest on wykonywany na bazie musztardy, jednak w większości jest tworzony na bazie majonezu, co daje mu biała barwę.

Te pochodzące z Teksasu można określić jako najbardziej ostre, ponieważ zawierają chili, pieprz, kmin rzymski i kurkumę. Ma słabo pomidorowy smak, jest również mniej słodki. Ostrością może mu dorównywać odmiana pochodząca z Memphis.

Jeśli jesteście zainteresowani wyjątkowym smakiem sosu barbecue, odwiedźcie naszą zakładkę sosy i marynaty, gdzie znajduje się szeroki zakres oryginalnych sosów, w różnych odmianach.

Warto nam zaufać