Facebook

Słynny sos Barbecue

31-08-2016

Z pewnością każdy spotkał się z tą charakterystyczną nazwą – Barbecue. Jest jednym z najpopularniejszych rodzajów sosów, a przez wielu smakoszy jest on uznawany, za integralną część grilla.

Historia sosu

Już sama jego nazwa nawiązuje do grilla, bowiem w języku angielskim i hiszpańskim oznacza po prostu rożen. Często, pojawia się jego skrót, który drukowany jest również na opakowaniach produktu – BBQ.

Jego powstanie miało jeden cel – być uzupełnieniem dań z grilla. Oczywiście można go dodawać do różnych potraw, jednak zdecydowanie zachował swoje pierwotne założenie, po dzień dzisiejszy.

Pierwsze wzmianki o tym wyjątkowym dodatku pojawiają się już z okresu XVII w. Choć dla wielu jest on stricte amerykańskim dodatkiem, w rzeczywistości pojawił się najpierw w angielskich i francuskich koloniach, by w późniejszym czasie trafić do niemieckich osadników. W ogólnodostępnym obiegu pojawił się dopiero w latach 40-tych ubiegłego wieku, na rynku amerykańskim. W późniejszym czasie powstały liczne jego odmiany i to właśnie z tego powodu jest on tak ściśle związany z tym państwem.

Smak i skład

Jego smak można określić jako połączenie słodyczy, z lekko przydymionym, wędzonym posmakiem. To właśnie z uwagi na to zestawienie jest on tak chętnie łączony z takimi mięsami jak wieprzowina czy żeberka. Jego lekka gęstawa konsystencja jest idealnie nadaje się do dipów, polania nim potrawy znajdującej się jeszcze na grillu, w ostatniej fazie pieczenia. Bardzo chętnie jest również wykorzystywany jako marynata, warto jednak do tego celu wybierać te odmiany, które nie zawierają cukru. Niektórzy znawcy smaku uważają, że nigdy nie powinien być podawany na zimno.

Jego skład jest różny, w zależności od rodzaju, jednak najbardziej podstawowymi składnikami jest przecier pomidorowy, ocet, przyprawy i cukier. W wielu odmianach nie brakuje również papryczek chili, karmelu czy miodu.

Jakie są odmiany sosu barbecue?

Mylnym jest twierdzenie, że jest to dodatek, który produkowany jest wyłącznie w Stanach Zjednoczonych. Nie brakuje odmian pochodzących również z innych części świata – Azja czy Australia. Różnica między nimi jest znaczna i w dużej mierze zależy od kulinarnej kultury. Dobrym przykładem jest koreańska odmiana Galbi, który tworzony jest na bazie sosu sojowego, a z kolei w Indiach sos barbecue jest tworzony na bazie jogurtu.

Jeśli chodzi o warte wymienienia amerykańskie odmiany, z pewnością będzie to pochodzący z Karoliny Południowej sos, który wyjątkowo jest wykonany na bazie musztardy, co nadaje mu charakterystycznej, żółtej barwy. Również w innym kolorze jest ten, pochodzący z Alabamy. W zależności od regiony stanu, jest on wykonywany na bazie musztardy, jednak w większości jest tworzony na bazie majonezu, co daje mu biała barwę.

Te pochodzące z Teksasu można określić jako najbardziej ostre, ponieważ zawierają chili, pieprz, kmin rzymski i kurkumę. Ma słabo pomidorowy smak, jest również mniej słodki. Ostrością może mu dorównywać odmiana pochodząca z Memphis.

Jeśli jesteście zainteresowani wyjątkowym smakiem sosu barbecue, odwiedźcie naszą zakładkę sosy i marynaty, gdzie znajduje się szeroki zakres oryginalnych sosów, w różnych odmianach.

Polecane artykuły Wszystkie artykuły
Jak ubrać się na grilla?

Jak ubrać się na grilla?

04-07-2022
Grillowanie to jeden z najprzyjemniejszych sposobów na spędzenie ciepłego, letniego wieczoru. Znaczna część z nas już od wczesnej wiosny nie może doczekać się momentu, w którym sięgnie po swój grillowy sprzęt i zaprosi gości do wspólnego biesiadowania. Jednak, gdy już nadejdzie... więcej
Top 10 najlepszych sałatek na grilla! Sprawdź, co zaserwować swoim gościom

Top 10 najlepszych sałatek na grilla! Sprawdź, co zaserwować swoim gościom

29-03-2022
Kiedy tylko na dworze robi się ciepło, szukamy okazji, żeby rozpocząć sezon grillowy. Nic w tym dziwnego! Grillowanie to niezwykle przyjemna forma spędzania wolnego czasu. Nie ważne czy wybierzesz grille gazowe, grille elektryczne, czy grille węglowe – słoneczna pogoda, grono... więcej
Jak przygotować polędwiczki wieprzowe z grilla? Poznaj nasze propozycje!

Jak przygotować polędwiczki wieprzowe z grilla? Poznaj nasze propozycje!

06-12-2021
Mięso wieprzowe dzięki swojej teksturze i bogatej palecie smakowej może być przyrządzane na wiele różnych sposobów. Ponieważ jest dość tłuste, doskonale sprawdzi się podczas pieczenia w wysokiej temperaturze na grillu, wytapiając nadmiar zbędnego tłuszczyku i nie tracąc przy tym... więcej