Facebook

Tabela czasów grillowania

12-09-2016

Tanie kurczaki z przemysłowej hodowli i kurczaki hodowane w małych gospodarstwach to produkty pochodzące jakby z dwóch różnych światów. Zwłaszcza jeśli chodzi o ich walory smakowe.

Jakość drobiu to podstawa!


Ptaki z hodowli przemysłowej, które można kupić w supermarketach lub klepach dyskontowych, szybko się pieką i są stosunkowo delikatne, jednak pod względem smaku nie mają wiele do zaoferowania. Można jednak uzyskać na grillu zadowalający rezultat, dodając odrobinę; oliwy, odpowiednie przyprawy i ewentualnie sos.

Kurczaki z wolnej hodowli lub hodowli ekologicznej są zwykle warte swej wyższej ceny. Mają wybieg i dzieki temu dużo ruchu, co daje bardziej intensywne w smaku mięso. Także kurczaki z dawniej hodowanych ras, choć bez pełnych piersi czy regularnych kształtów, są lepsze niż ptaki z hodowli przemysłowej. W każdym razie zawsze trzeba zwracać uwagę na pewne kryteria jakości. Kurczak powinien mieć napiętą, nieuszkodzoną skórę, która nie jest ani ściągnięta, ani zbyt obszerna, i nie ma suchych miejsc. 

Ponieważ kolor nie jest żadnym wskaźnikiem jakości, najlepiej zwracać uwagę na zapach. To niezawodne źródło informacji na temat świeżości kurczaka. Jeśli kurczak pachnie dziwnie, lepiej odłożyć go na bok. Wykluczone są także krew czy brud na wierzchu, zmiażdżenia czy złamane kości.

 

 
DRÓB WAGA CZAS TEMPERATURA I METODA
filety z piersi kurczaka 180-225 g 8-12 min metodą bezpośrednią w średniej temperaturze
udka z kurczaka, bez kości i skóry 125 g 8-10 min metodą bezpośrednia w wysokiej temperaturze
pierś kurczaka z kościa mostka 300-350 g 30-40 min  metodą pośrednia w średniej temperaturze
mięso kurczaka z kośćmi: udka, podudzia   30-40 min metodą pośrednia w średniej temperaturze
duży cały kurczak 1,5-2 kg 1-1,5 godz. metodą pośrednia w średniej temperaturze
mały cały kurczak 800 g 50-60 min metodą pośrednią w średniej temperaturze
pierś indycza, filet 1 kg 1-1,25 godz. metoda pośrednia w średniej temperaturze
caly indyk, bez nadzienia 4,5-5,5 kg 2,5-3,5 godz. metodą pośrednią w niskiej temperaturze
filet z kaczej piersi 300-350 g 9-12 min: 3-4 min metodą bezpośrednią w niskiej
temperaturze, następnie 6-8 min metodą pośrednią w wysokiej
temperaturze
cała kaczka 2,5-2,75 kg 40 min metoda pośrednią w wysokiej temperaturze
 
skrzydełka kurczaka 60-85 g 18-20 min metodą bezpośrednią w średniej temperaturze

 

Kiedy kurczak jest gotowy?


Drób powinien być w zasadzie dobrze wypieczony, a jego temperatura powinna wahać się pomiędzy 75st. a 800 stopni Celsjusza.


Warto też pamiętać, że nawet po zdjęciu kurczaka z rusztu temperatura mięsa nadal rośnie o kolejne 2-5 stopni. Temperaturę sprawdza się zawsze w najgrubszym miejscu udka, wkładając termometr, ale nie dotykając przy tym kości (są bardziej gorące od mięsa). Można też małym ostrym nożem nakłuć mięso u nasady udka: drób jest gotowy, kiedy wypływający sok jest czysty i mięso przy kości nie jest już różowe.

Polecane artykuły Wszystkie artykuły
Jak ubrać się na grilla?

Jak ubrać się na grilla?

04-07-2022
Grillowanie to jeden z najprzyjemniejszych sposobów na spędzenie ciepłego, letniego wieczoru. Znaczna część z nas już od wczesnej wiosny nie może doczekać się momentu, w którym sięgnie po swój grillowy sprzęt i zaprosi gości do wspólnego biesiadowania. Jednak, gdy już nadejdzie... więcej
Top 10 najlepszych sałatek na grilla! Sprawdź, co zaserwować swoim gościom

Top 10 najlepszych sałatek na grilla! Sprawdź, co zaserwować swoim gościom

29-03-2022
Kiedy tylko na dworze robi się ciepło, szukamy okazji, żeby rozpocząć sezon grillowy. Nic w tym dziwnego! Grillowanie to niezwykle przyjemna forma spędzania wolnego czasu. Nie ważne czy wybierzesz grille gazowe, grille elektryczne, czy grille węglowe – słoneczna pogoda, grono... więcej
Jak przygotować polędwiczki wieprzowe z grilla? Poznaj nasze propozycje!

Jak przygotować polędwiczki wieprzowe z grilla? Poznaj nasze propozycje!

06-12-2021
Mięso wieprzowe dzięki swojej teksturze i bogatej palecie smakowej może być przyrządzane na wiele różnych sposobów. Ponieważ jest dość tłuste, doskonale sprawdzi się podczas pieczenia w wysokiej temperaturze na grillu, wytapiając nadmiar zbędnego tłuszczyku i nie tracąc przy tym... więcej