Wysyłka w 24h Wysyłka w 24h
Infolinia: +48 506 807 708

Wędzenie sera – jak to zrobić dobrze? Podpowiadamy

24-04-2023

Decydując się na zakup domowej wędzarni, zdecydowanie musisz wypróbować nasze sprawdzone przepisy na przygotowanie sera! Dzięki obróbce nabiera intensywnego aromatu i wyjątkowego, jedynego w swoim rodzaju smaku. Nie wiesz, czy możesz wykorzystać swoje ulubione gatunki? Na szczęście wędzeniu możesz poddać właściwie każdy rodzaj sera od białych po żółte czy nawet pleśniowe. Sprawdź, jakiego sprzętu użyć i jak zrobić ser wędzony w domowych warunkach!

Jakie sery do wędzenia są odpowiednie?

Domowe wędzarnie ogrodowe to prawdziwa gratka dla koneserów wysublimowanego smaku i dobrych serów. Wykorzystując wysokiej jakości sprzęt jak m.in. dostępna w naszej ofercie wędzarnia ogrodowa Smokey Mountain 47cm możesz cieszyć się smakiem swoich ulubionych gatunków niemal bez ograniczeń. Zwróć jednak uwagę na to, czy nabiał ma zbitą konsystencję, która zapobiegnie rozpadaniu się wewnątrz urządzenia.

Do wędzenia można wykorzystać zarówno sery żółte, jak i białe. Świetnie sprawdzi się m.in.:

  • ser cheddar,
  • ser gouda,
  • twaróg,
  • ser kozi,
  • ser owczy,
  • mozzarella.

Lista możliwości jest oczywiście o wiele dłuższa, dlatego warto trochę poeksperymentować na własną rękę. Każdy wybór może przynieść nowe, jedyne w swoim rodzaju wariacje smakowe.

Wędzenie sera w kilku krokach

Wybierając ser do wędzenia, koniecznie zwróć uwagę na zawartość tłuszczu — im więcej, tym lepiej. Tłuszcz zmniejsza ryzyko rozpadania się nabiału w wędzarce, a tym samym zmarnowania produktu. Jeśli jednak dopiero rozpoczynasz swoją przygodę i nie wiesz jeszcze do końca jak wędzić ser, sięgnij po biały typu włoskiego, który jest stosunkowo łatwy w obróbce.

Solanka do sera

Przed przystąpieniem do wędzenia, musisz wiedzieć, że jest to proces, który będzie wymagał odpowiedniego przygotowania. Najczęściej wędzenie w domu musisz rozpocząć od zanurzenia wybranego gatunku sera we właściwie spreparowanej solance. Wyjątek stanowią sery żółte. Aby prawidłowo przygotować roztwór, potrzebujesz zaledwie wody i zwykłej soli kuchennej.

Bez względu na to, jaką ilość sera chcesz przygotować, musisz zachować takie same proporcje - 80 gramów soli na każdy wykorzystany litr wody. Ogromne znaczenie ma również długość moczenia nabiału, a ta z kolei jest ściśle uzależniona od jego rodzaju i gramatury.

Ogólnie przyjmuje się, że większość gatunków będzie idealna do wędzenia już po 12 godzinach. W przypadku gdy decydujesz się na użycie dużego, kilkukilogramowego kawałka, czas najlepiej wydłużyć nawet do 24 godzin.

Suszenie sera

Kolejnym, niezwykle istotnym etapem będzie odsączenie, a następnie dokładne osuszenie kawałków wyjętych z solanki. Pamiętaj, że tego kroku nigdy nie można pominąć! W przeciwnym razie narażasz się na osad ze smolistych substancji, który może wpłynąć negatywnie na jakość produktów i Twoje zdrowie.

W pierwszej kolejności odsącz nadmiar wody za pomocą papierowych ręczników, a następnie pozostaw kawałki sera w chłodnym i oczywiście suchym miejscu na ok. 3 godziny.

Pamiętaj o temperaturze i odpowiednim czasie wędzenia

Ze względu na specyficzne właściwości, w przypadku serów zaleca się korzystanie z tzw. wędzenia na zimno. Metoda ta polega na poddawaniu obróbce nabiału w temperaturze, która nie przekracza 50 stopni Celsjusza. Czas wędzenia z kolei będzie się nieco różnił w zależności od wybranego gatunku.

  • Ser biały typu włoskiego – czas wędzenia to ok. 4-5 godzin, w temperaturze od 45 do 55 stopni Celsjusza.
  • Camembert – tutaj temperatura będzie znacznie niższa, bo ok. 30 stopni Celsjusza. Czas obróbki, od 2 do 3 godzin.
  • Ser żółty – najlepszy wyjdzie wędzony w temperaturze 30-40 stopni Celsjusza. Czas z kolei będzie o wiele dłuższy i wynosi aż 6 godzin.

Chcąc uzyskać najlepsze efekty, konieczne będzie zainwestowanie w wysokiej jakości akcesoria do wędzenia jak np. pellet drzewny jabłoń, czy dąb.

Jak wybrać najlepszą wędzarnię do sera?

Aby uwędzić pyszne sery, możesz skorzystać z każdego rodzaju wędzarni przydomowej. Oczywistym wyborem będą jednak wysokiej jakości modele jak wędzarnia ogrodowa Smokey Mountain 57cm, które wyróżniają się niezwykłą starannością wykonania i odpornymi na szkodliwe oddziaływanie czynników zewnętrznych materiałami.

Wędzarnie na drewno dbają nie tylko o piękny kolor, ale także niepowtarzalny smak i aromat nabiału, których trudno szukać wśród modeli gazowych, czy elektrycznych. Aby uzyskać najlepsze efekty, warto sięgnąć po pellet drzewny jabłoń lub dąb, a jeśli zależy Ci na naprawdę unikalnym smaku, możesz też eksperymentować m.in. z drewienkami whiskey.

Wędzenie sera w domu jest niezwykle proste i pozwala na sporą dowolność przy doborze jego gatunku, czy rodzaju wykorzystanego drewna. Twórz swoje autorskie kompozycje lub przetestuj nasze sprawdzone porady, aby cieszyć się niepowtarzalny smakiem swojego ulubionego sera w zupełnie nowym wydaniu!

Warto nam zaufać