Facebook

Wyznaczone miejsca na grilla – zobacz, gdzie nie trzeba martwić się o mandat!

08-01-2020

Spotkanie przy grillu stanowi świetną okazję na pogłębienie relacji. Jest również sposobem na relaks po wyczerpującym tygodniu pracy. Warto jednak odpowiednio przygotować się do uczty w plenerze. W jakich miejscach można smażyć kiełbaski i przyrządzać posiłki, aby uniknąć grzywny?

Choć nie ma jasno zdefiniowanych ustaw w tym zakresie, to jednak polecamy dobrze zastanowić się przed wyborem lokalizacji. Co wynika z przepisów?

Gdzie można robić grilla? 

Do najbezpieczniejszych miejscówek należy przydomowy ogród lub działka. Teoretycznie na własnej posesji nikt nam niczego nie zabroni. Jednak wszystko powinno odbywać się w granicach zdrowego rozsądku. Jeśli w pobliżu znajdują się zabudowania, dobrze poinformować sąsiadów o planowanej imprezie. Dotyczy to w szczególności sytuacji, w których zaprasza się wielu gości, a ucztę zakrapia alkoholem. Łatwo wówczas narazić się na zakłócenie ciszy nocnej i mandat w wysokości do 500 zł. Kwestię tę precyzują przepisy Ustawy o własności lokali z 1994 r.

Coraz więcej osób wybiera jako miejsce na grilla wyznaczone strefy w przestrzeni publicznej. Są to specjalne obszary przystosowane do wspólnych biesiad. Mieszczą się w wielu polskich miastach. Decydując się na taki punkt, zyskuje się pewność, że to odpowiednia i bezpieczna lokalizacja. Z reguły właściciele danych obiektów udostępniają użytkownikom zaplecze gastronomiczne. Do dyspozycji są ponadto komfortowe stoliki i krzesła. Trzeba przy tym pamiętać, aby zaznajomić się z ustalonymi regulaminami i zachować porządek.

Czy można grillować w parku lub nad rzeką?

Przepisy krajowe nie zabraniają grillowania w plenerze. Widok osób jedzących gorące rarytasy na świeżym powietrzu nie jest niczym zaskakującym. Należy jednak ustalić:

- kto administruje przestrzenią,

- czy właściciel obszaru pozwala na biesiadowanie,

- czy naszym zachowaniem nie stwarzamy ryzyka pożaru.

Aby wyznaczyć miejsce na ognisko i grilla, warto odwiedzić stronę internetową zarządcy danego terenu, np. gminy. Do dobrych praktyk zalicza się również zapoznanie z regulaminem obiektu. Znajdują się w nim szczegółowe wytyczne dotyczące zasad związanych z organizacją imprez plenerowych. Czasem wyodrębnia się specjalną przestrzeń do zagospodarowania w tym celu. W praktyce mięsno-warzywną ucztę można urządzić w rozmaitych lokalizacjach. Żeby jednak nie narazić się na karę finansową, trzeba przestrzegać przepisów. Do wiążących należy art. 82, par.3 Kodeksu Wykroczeń. Wynika z niego, że nie roznieca się ognia bezpośrednio w lesie, na terenach śródleśnych oraz na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk. Niedostosowanie się do tych norm skutkuje otrzymaniem kary w postaci aresztu, nagany lub grzywny. Warto mieć na uwadze, że zgodnie z Ustawą o wychowaniu w trzeźwości, rozpalając grill nad rzeką czy w parku, nie można spożywać alkoholu. Grozi to mandatem w kwocie 100 zł.

Czy balkon to dobre miejsce do grillowania?

Wśród spornych kwestii należy wymienić ucztowanie na balkonie. Wprawdzie należy on do posesji, ale nie oznacza to, że lokatorom wszystko wolno. Nierzadko managerowie nieruchomości zabraniają grillowania w swoich wewnętrznych regulaminach. Takie praktyki są też niemile widziane przez sąsiadów, którym przeszkadza hałas lub unoszący się w powietrzu dym. Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego z 2005 r. tego typu postępowanie może być zinterpretowane jako działanie zakłócające „korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę”. Podstawę prawną orzeczenia stanowi art.144 Kodeksu Cywilnego. W takim przypadku wezwanie policji jest zasadne, a funkcjonariusze prawdopodobnie nałożą mandat w wysokości do 500 zł.

Znajdź odpowiednie miejsce grillowe

Podsumowując, nie ma przeciwwskazań do biesiadowania w plenerze. Ogólne prawo nie daje jasnych wytycznych w tym zakresie. Trzeba jednak dokładnie przeczytać wewnętrzne regulacje właścicieli danych obszarów, np. zarządcy parku. Należy ponadto uważać na to, by nie spowodować zagrożenia pożarowego. Zaleca się również zadbać o porządek i nie zaśmiecać przestrzeni publicznej. Więcej na temat wyboru odpowiedniej lokalizacji na grilla w naszym Jak wybrać miejsce do grillowania !

Polecane artykuły Wszystkie artykuły
Jak ubrać się na grilla?

Jak ubrać się na grilla?

04-07-2022
Grillowanie to jeden z najprzyjemniejszych sposobów na spędzenie ciepłego, letniego wieczoru. Znaczna część z nas już od wczesnej wiosny nie może doczekać się momentu, w którym sięgnie po swój grillowy sprzęt i zaprosi gości do wspólnego biesiadowania. Jednak, gdy już nadejdzie... więcej
Top 10 najlepszych sałatek na grilla! Sprawdź, co zaserwować swoim gościom

Top 10 najlepszych sałatek na grilla! Sprawdź, co zaserwować swoim gościom

29-03-2022
Kiedy tylko na dworze robi się ciepło, szukamy okazji, żeby rozpocząć sezon grillowy. Nic w tym dziwnego! Grillowanie to niezwykle przyjemna forma spędzania wolnego czasu. Nie ważne czy wybierzesz grille gazowe, grille elektryczne, czy grille węglowe – słoneczna pogoda, grono... więcej
Jak przygotować polędwiczki wieprzowe z grilla? Poznaj nasze propozycje!

Jak przygotować polędwiczki wieprzowe z grilla? Poznaj nasze propozycje!

06-12-2021
Mięso wieprzowe dzięki swojej teksturze i bogatej palecie smakowej może być przyrządzane na wiele różnych sposobów. Ponieważ jest dość tłuste, doskonale sprawdzi się podczas pieczenia w wysokiej temperaturze na grillu, wytapiając nadmiar zbędnego tłuszczyku i nie tracąc przy tym... więcej