Wysyłka w 24h Wysyłka w 24h
Infolinia: +48 506 807 708

Zasady bezpiecznego grillowania

17-06-2016


Grillowanie jest czynnością, która wymaga odpowiedniego przygotowania oraz zabezpieczenia. Wielu użytkowników grilla zapomina o tym, że grill jest wypełniony żarem, który jeśli nie jest odpowiednio kontrolowany, może zamienić się płomienie. Dlatego warto poznać kilka zasad, które będą gwarancją bezpiecznego grillowania, nawet w sytuacjach nieplanowanych.

Uwaga! Pożar!

Najważniejszym aspektem, jeśli chodzi o bezpieczne grillowanie jest wytapiający się z mięsa tłuszcz. Gdy dochodzi do kontaktu z żarem, dosłownie w kilka sekund mogą powstać płomienie, które niekiedy ciężko jest ugasić.

Tej sytuacji można uniknąć na dwa sposoby. Pierwszym jest kupowanie w miarę chudego mięsa – ilość wytapianego tłuszczu będzie w znacznym stopniu zniwelowana. Jeśli natomiast nie jesteś w posiadaniu dobrej partii, postaraj się jak najbardziej powykrawać kawałki tłuszczyku. Drugim sposobem jest grillowanie na tacce. Nie tylko jest ona bardziej higieniczna, niż ruszt, który często ciężko jest nam domyć lub nie mamy na to cierpliwości. Pozwala również na zatrzymanie wytapianego tłuszczu w specjalnie zaprojektowanych rowkach, dlatego tłuszcz nie kapie na żar.

Jeśli już dojedzie do pożaru, warto jest mieć pod ręką wodę, jednak nie powinno się polewać płonącego żaru, gdy na ruszcie znajduje się jedzenie. Sięgamy więc po rękawice z kevlaru, które chronią nasze dłonie. Odkładamy ruszt w bezpieczne i w miarę możliwości czyste miejsce, mając na uwadze cały czas higieniczność jedzenia. Następnie delikatnie spryskujemy żar. Nie należy polewać go dużym strumieniem, ponieważ żar może ugasić się całkowicie, a wtedy proces rozpalania należy rozpoczynać od nowa.

Nigdy nie należy gasić grilla alkoholem, nawet piwem! Spowoduje to powstanie jeszcze większego ognia!

W przypadku dużego pożaru należy sięgnąć po gaśnicę, która powinna się znajdować zawsze w zasięgu ręki, podczas grillowania.

 

Ustawienie grilla

Grillując, musimy mieć pewność, że grill stoi pewnie na podłożu. Jeszcze przed jego rozpaleniem należy sprawdzić jego stabilność. Stojący na nierównym podłożu grill zwiększa prawdopodobieństwo jego przewrócenia, zwłaszcza gdy pojawią się na nim nieco cięższe potrawy np. gruby kawałek karkówki. Taka sytuacja może doprowadzić do rozsypania się żaru i spowodowania pożaru.

 

Zwróć uwagę na otoczenie

Grillując często skupiamy się na samym palenisku, a tymczasem również otoczenie wokół niego ma duże znaczenie. Przede wszystkim nie należy stawiać koło grilla przedmiotów łatwopalnych. W przypadku powstania nawet najmniejszego ognia, znacznie wzrasta ryzyko powstania dużego, bardzo szybko i łatwo rozprzestrzeniającego się pożaru. Podobnie jest z przedmiotami wykonanymi z drewna, zwłaszcza starego i spróchniałego. Lubimy grillować w altanach które nie zawsze są przystosowane do takich czynności, dlatego należy sprawdzić poszczególne jej elementy lub stawiać grilla z dala od takich miejsc.

Istotne są również czynniki pogodowe. Nie rozpalajmy grilla w miejscach wietrznych. Nie tylko uchylimy się w ten sposób przed niemiłym i duszącym dymem, ale również zmniejszamy ryzyko przed ewentualnym rozprzestrzenianiem się iskier czy ognia, który będzie niesiony przez niekontrolowane podmuchy wiatru.

Grillowanie jest miłe i przyjemne, a może być w pełni bezpieczne, stosując się do tych opisanych powyzej zasad. 

Przedmioty:

http://www.top-grille.pl/weber-q-3200-black-line-natychmiastowa-wysylka-gratis.html

http://www.top-grille.pl/aluminiowa-miseczka-duza-10-szt.html

http://www.top-grille.pl/rekawice-do-grilla-2szt-s-m.html

 

Warto nam zaufać