Wysyłka w 24h Wysyłka w 24h
Infolinia: +48 506 807 708

Zimowe grillowanie

16-12-2016

Grillowanie zimą wydaje się być czymś niezwykle skomplikowanym do zrealizowania. Tymczasem nie jest to zadanie bardzo trudne, warto się jednak do niego odpowiednio przygotować. Podpowiadamy w jaki sprzęt się zaopatrzyć i o czym warto pamiętać, grillując zimową porą.

Problemy podczas zimowego grillowania – co robić, jak działać?

Myśląc o rozpalaniu grilla zimą, pierwsze co przychodzi na myśl to niekorzystne warunki atmosferyczne. Jest jednak kilka prostych sposobów, które pozwolą na rozwiązanie najczęstszych problemów z tym związanych.

Problem 1 – Trudny dostęp do grilla

Rozpoczynając zimowe grillowanie warto jest mieć na uwadze, że czynność ta wymaga przede wszystkim bardzo dobrego dostępu do grilla. Chodzi tu przede wszystkim o swobodne poruszanie się wokół paleniska, jak również na drodze do domu, jeśli tam konsumowane są grillowane dania. Warto zatem przed rozgrzaniem grilla odsunąć większe ilości śniegu wokół niego, a jeśli mamy do czynienia również lodem, warto jest go czymś posypać. Śliska powierzchnia i gorący grill, to bardzo duże ryzyko niebezpieczeństwa, które może skończyć się bolesnymi oparzeniami.

Problem 2 – Padający śnieg

Z pewnością dla wielu takie warunki atmosferyczne oznaczają kategoryczną rezygnację z grillowania. Tymczasem same opady śniegu nie są przeszkodą do rozpalenia palnika, zwłaszcza, że produkty Weber są przystosowane nawet do pracy w tego typu okolicznościach. Warto jednak celować w pogodę, która nie zamieni się w szalejącą śnieżycę. Powoli spadające płatki śniegu zdecydowanie nie wpłyną na jakość grillowanych potraw, co więcej stworzą ciekawy, acz mało kojarzący się z grillowaniem klimat.

Problem 3 – Silne powiewy wiatru

O ile sam śnieg nie jest przeciwskazaniem do grillowania, o tyle często występujące o tej porze roku powiewy wiatru stwarzają już bardziej wymagające warunki do grillowania. W lecie grill stawiany jest tam, gdzie jest to najbardziej wygodne. W zimie powinno się przede wszystkim zwracać uwagę na kierunek i siłę wiatru. O ile jest to możliwe, powinno się go postawić w miejscu, które będzie ochroniony przed wiatrem. Na ten aspekt powinni zwracać uwagę przede wszystkim właściciele grilli gazowych. Podmuchy wiatru mogą w krótkim czasie doprowadzić do zdmuchnięcia płomienia. Zapalone palniki powodują gromadzenie się gazu, który po ponownym odpaleniu może doprowadzić nawet do wybuchu. Jeśli pogoda jest wietrzna, warto jest w takim dniu postawić na grill elektryczny w domowych warunkach.

Problem 4 – Niskie temperatury

Oczywiście wspominając o grillowaniu zimą, nie można pominąć tematu niskich temperatur. To aspekt, o którym powinien pamiętać każdy grillujący zimową porą kucharz, zwłaszcza, że nie pozostaje on bez znaczenia w stosunku do czasu przygotowywanych potraw. Niskie temperatury sprawiają, że grillowanie może się wydłużyć w czasie. Potrawy na pewno będą wymagać dłuższego procesu grillowania, co warto uwzględnić podczas planowania czasu grilla. Co więcej, każde podniesienie pokrywy, w celu weryfikacji stopnia zgrillowania czy przewrócenia potraw na drugą stronę, w jakimś stopniu je ochładza. Dobrze jest zatem zastosować się do zasady – każde podniesienie pokrywy to dodatkowe 5-7 minut grillowania. Takie rozwiązanie da pewność, że potrawy będą odpowiednio przyrządzone.

Niezbędne akcesoria do grillowania zimą

Oprócz standardowego wyposażenia o jakim wspominaliśmy w jednym z naszych wpisów, warto jest zaopatrzyć się w dodatkowe gadżety, stricte dedykowane grillowaniu zimą.

  • Bezprzewodowy termometr – jest do urządzenie o wysokim zaawansowaniu technologicznym i wydaje się być zbędne, jednak podczas grillowania w mniej korzystnych warunkach, jest wręcz nieocenionym pomocnikiem. Jego działanie jest proste – baza podłączona jest przewodem bezpośrednio do mięsa. Stamtąd nadawany jest sygnał do odbiornika, który możesz mieć zawsze przy sobie. Dzięki temu nie jest konieczne marznięcie obok paleniska, a co jest bardzo ważne podczas grillowania zimą – masz stały dostęp do temperatury grillowanych potraw.
  • Rękawice – używane są do ochrony przed wysokimi temperaturami, jednak w porze zimowej sprawdzą się również jako zabezpieczenie przed zimnem. Wykonane z włókien kevlarowych i silikonu rękawice do grilla, sprawdzą się idealnie w podwójnej roli.
  • Pokrywa do grilla – choć jest to element całego grilla, warto podczas zimowego grillowania decydować się na sprzęt, który owy „dodatek” posiada. Twórca pierwszego grilla Stephen George z uwagi właśnie na niekorzystne warunki atmosferyczne postanowił palenisko skutecznie ochronić. Pokrywa będzie utrzymywała odpowiednią temperaturę na ruszcie, zarówno podczas opadów śniegu, jak i podmuchów wiatru.

O czym warto pamiętać grillując zimą?

Fakt, iż grillowanie odbywa się w niższych temperaturach niż zazwyczaj sprawia, że do grillowania należy się nieco bardziej przygotować. Najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego przed użyciem grilla dobrze jest sprawdzić jego czystość. Pozatykane otwory wentylacyjne, nieszczelne pojemniki z gazem, powodujące jego wyciek, mogą doprowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji. Warto zadbać o takie aspekty, szczególnie zimową porą.

Również sam proces grillowania z pozoru będzie wyglądał tak samo, tymczasem z uwagi na mniej korzystne rozpalaniu paleniska warunki, cały proces może potrwać o wiele dłużej niż normalnie. Dlatego przed rozpoczęciem przyrządzania potraw, najlepiej jest rozpalić grill o wiele wcześniej, by uzyskał swoją optymalną temperaturę. Ponadto grillowanie według standardowych przepisów zimą również może się nie sprawdzić – najważniejsza jest kontrola temperatury.

Dłuższe grillowanie wiąże się czasem z brakiem odpowiedniego oświetlenia, również z uwagi na fakt, iż zimowy dzień jest o wiele krótszy niż letnią porą. Warto zatem zainwestować dobre oświetlenie, które przede wszystkim będzie oświetlało palnik (pozwoli to na kontrolę płomienia). Najlepiej jest więc postawić grilla blisko domu, gdzie świeci dobrej jakości lampa, osłaniając jednocześnie grilla od wiatru, jak również skracając drogę z rusztu do domu – w niskich temperaturach takie dania mogą się szybko wychładzać.

Warto nam zaufać