Facebook

Grillowanie na drewnie

14-09-2016

Niedawno w naszej akademii grillowania opisywaliśmy właściwości brykietu. Dzisiaj o jego zamienniku, który cieszy się niemniejszym zainteresowaniem ze strony miłośników grillowania - drewnie. A więc jakie są jego cechy i właściwości? Kiedy grillowanie na drewnie jest najlepsze?

Rodzaje drewna

Często sięgamy po drewno do grillowania, nie zastanawiając się nad jego gatunkiem. A jest to nie bez znaczenia, ponieważ w zależności od jego pochodzenia, może wykazywać różne właściwości.

Najważniejszą zasadą podczas wyboru drewna jest przede wszystkim klasyfikacja drzewa, z jakiego pochodzi. By grillowanie było czynnością nie tylko smaczną, ale i zdrową, konieczne jest grillowanie na drewnie z drzew liściastych.

Przyrządzanie potraw na drewnie iglastym jest bardzo trudne do wykonania, a co więcej może skończyć się niekorzystnie dla naszego zdrowia. Zawarta w nim rycyna oraz żywica wytracają się podczas podgrzewania, wytwarzając tym samym szkodliwe substancje, które przedostają się pod postacią dymu do środowiska oraz przenikają do grillowanych potraw.

Całkowicie zakazane jest grillowanie na drzewie, które jest pozostałością po np. meblach. Jest ono często lakierowane. Podobnie jest z papierem z gazet, na których jest farba drukarska. Substancje te nie mogą być w żaden sposób konsumowane.

Najlepiej jest grillować na drewnie z drzewa liściastego, takiego jak np. dąb, olcha czy jabłoń. Posiada ono swoją wyjątkową słodycz, która w delikatny sposób przechodzi przez grillowaną żywność, nadając jej unikalny posmak.

Jak przygotować drzewo do grillowania?

Z pewnością jest to praktyka polecana cierpliwym, ponieważ tego typu drzewo dłużej się spala. Dobrze jest je przed położeniem na grilla zmoczyć je w wodzie. Dzięki temu uzyska się bardziej wyrazisty posmak, jak również będzie się ono powoli tliło, zamiast szybkiego procesu spalania, które jednocześnie przypala potrawy. Namaczanie w wodzie powinno trwać nie dłużej niż godzinę, w zależności od rodzaju drewna.

Oczywiście dla osób mniej cierpliwych polecane jest bardzo dobre wysuszenie drewna, dzięki czemu szybciej będzie można rozpocząć proces grillowania.

Jakie są zalety grillowania na drewnie?

Uważa się, że grillowanie na drewnie jest o wiele bardziej odpowiednie dla nas, pod kątem zdrowotności grillowanych potraw. Nie posiada ono żadnych substancji smolistych, dlatego jest przyjazne zarówno dla środowiska, osób grillujących, jak i dla grillowanych potraw.

Podczas grillowania wydziela się charakterystyczny aromat, który dla wielu może się kojarzyć z tradycyjnym ogniskiem – w końcu jest to najstarsza metoda opału. Wytwarza on niepowtarzalny klimat, który z pewnością sprawdzi się podczas jesiennych wieczorów.

Fanom grillowania na drewnie polecamy również domowe wędzarnie - smak mięsa uwędzonego w przydomowych warunkach jest niezastąpiony. Więcej zalet domowych wędzarni znajdą Państwo na naszym blogu.

Jakie są wady grillowania na drewnie?

Grillowanie na drewnie to zdecydowanie większy dym, niż w przypadku innych surowców. Ponadto pojawiają się również dużo większe płomienie, które uniemożliwiają położenie potraw na ruszcie, bezpośrednio po rozpaleniu grilla.

Grillowanie na drewnie zdecydowanie ma swój unikatowy klimat, który przypadnie do gustu zwłaszcza miłośnikom ekologicznych rozwiązań

Polecane artykuły Wszystkie artykuły
Jak ubrać się na grilla?

Jak ubrać się na grilla?

04-07-2022
Grillowanie to jeden z najprzyjemniejszych sposobów na spędzenie ciepłego, letniego wieczoru. Znaczna część z nas już od wczesnej wiosny nie może doczekać się momentu, w którym sięgnie po swój grillowy sprzęt i zaprosi gości do wspólnego biesiadowania. Jednak, gdy już nadejdzie... więcej
Top 10 najlepszych sałatek na grilla! Sprawdź, co zaserwować swoim gościom

Top 10 najlepszych sałatek na grilla! Sprawdź, co zaserwować swoim gościom

29-03-2022
Kiedy tylko na dworze robi się ciepło, szukamy okazji, żeby rozpocząć sezon grillowy. Nic w tym dziwnego! Grillowanie to niezwykle przyjemna forma spędzania wolnego czasu. Nie ważne czy wybierzesz grille gazowe, grille elektryczne, czy grille węglowe – słoneczna pogoda, grono... więcej
Jak przygotować polędwiczki wieprzowe z grilla? Poznaj nasze propozycje!

Jak przygotować polędwiczki wieprzowe z grilla? Poznaj nasze propozycje!

06-12-2021
Mięso wieprzowe dzięki swojej teksturze i bogatej palecie smakowej może być przyrządzane na wiele różnych sposobów. Ponieważ jest dość tłuste, doskonale sprawdzi się podczas pieczenia w wysokiej temperaturze na grillu, wytapiając nadmiar zbędnego tłuszczyku i nie tracąc przy tym... więcej