Wysyłka w 24h Wysyłka w 24h
Infolinia: +48 506 807 708

Grillowanie na plaży

02-10-2019

Grill na plaży wydaje się połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Piękne krajobrazy, delikatny szum morza oraz bryza. Do tego ciepłe kiełbaski z grilla, które w połączeniu z zimnym napojem będą smakować wprost wyśmienicie. Jednak nasuwa się pytanie, czy można w ogóle grillować na plaży? Czy nie jest to zabronione, a za złamanie zakazów przyjdzie nam zapłacić słone mandaty? O tym wszystkim dowiesz się z poniższego artykułu.

Mężczyzna na plaży

Czy można grillować na plaży?

Wakacje to czas beztroski i zabawy. Jednak wyjeżdżając na urlop, warto odpowiednio się przygotować. Jeśli masz w planach wypoczynek na plaży i zamierzasz zabrać ze sobą grilla, to teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie. W polskim prawie nie ma jednoznacznych przepisów zakazujących grillowania w miejscach publicznych. Z drugiej strony istnieje duża liczba przepisów zakazujących zakłócania spokoju innym osobom. Dym z grilla, intensywne zapachy i ogień z pewnością mogą przeszkadzać innym wczasowiczom, więc warto mieć to na uwadze. Nie przestrzeganie tych przepisów może srogo kosztować, bo nawet 500 złotych.

Pusta plaża również nie uprawnia do bezkarnego grillowania. Przed wejściem na każde kąpielisko powinien znajdować się regulamin, który punktuje wszystkie zakazy i nakazy obowiązujące korzystających z nadmorskich uroków. Warto się z nim zapoznać przed rozłożeniem swoich rzeczy, aby być świadomym obowiązujących na plaży przepisów. Pamiętajmy, że nieznajomość prawa nie jest okolicznością łagodzącą i w najlepszym przypadku skończy się na upomnieniu. W najgorszym – na karze pieniężnej.

Chcąc rozpalić grilla lub ognisko na plaży danej miejscowości nie wystarczy zapoznać się z ogólnymi przepisami oraz regulaminem konkretnego kąpieliska. Czasami miasta i gminy ustalają własne zasady, które obowiązują na ich terenie. Mogą one uzupełniać krajowe prawo, a czasami wręcz stanowić całkiem odrębne zakazy i obostrzenia. Z większością takich przepisów można zapoznać się na stronie wybranego Urzędu Miejskiego lub zapytać osobiście albo telefonicznie jego pracowników.

Kiełbasa na grillu

Miejsce do bezpiecznego grillowania

Na szczęście są także dobre wieści dla miłośników grillowania. Nad morzem i w okolicach wody istnieją w wielu miastach specjalnie wyznaczone strefy, w których bezpiecznie można rozpalić grilla. Są one zazwyczaj trochę oddalone od głównej plaży, ale ciągle z przepięknym widokiem na morze. Dzięki takiemu rozwiązaniu zadowoleni są wszyscy. Amatorzy pieczenia na wolnym powietrzu oraz pozostali plażowicze.

Ponadto pamiętajmy, że palenie grilla w miejscu publicznym, w tym na plaży, nie jest jednoznacznie zakazane. Warto jednak przed rozłożeniem grilla sprawdzić taką możliwość. Najlepiej skontaktować się z władzami miasta, lokalną policją lub strażą miejską albo ratownikami. Lepiej chuchać na zimne i mieć pewność, że będziemy dobrze wspominać swoje wakacje, bez przykrych niespodzianek w postaci mandatów. Czasami wystarczy jeden telefon lub e-mail wysłany z wyprzedzeniem do odpowiednich organów, aby mieć sprawę jasną i móc bez przeszkód rozłożyć grill na plaży nad morzem.

Ostatnią kwestią, o której warto wspomnieć, są strefy relaksu lub ogródki w domkach i hotelach, w których planujemy się zatrzymać. Jeśli na plaży, z której będziemy korzystać, zabronione jest grillowanie, to jeszcze nic straconego. Być może uda się go rozpalić właśnie w takim miejscu. Co więcej, duża liczba hoteli wie, jak ważne może być grillowanie w czasie podróży i zachęca swoich potencjalnych klientów właśnie możliwością rozpalenia swojego grilla. Możesz skorzystać też z urządzeń dostępnych na miejscu. Ciesz się smakiem grillowanych potraw tam, gdzie lubisz najbardziej!

Warto nam zaufać