Wysyłka w 24h Wysyłka w 24h
Infolinia: +48 506 807 708

Prawidłowe czyszczenie oraz konserwacja grilla gazowego krok po kroku

04-09-2019

Zastanawiasz się, czy grille gazowe wymagają specjalnego czyszczenia? Oczywiście jak każdy sprzęt potrzebują specjalnego traktowania. Zanim więc zdecydujesz się na opracowanie własnego sposobu, dowiedz się, jak prawidłowo czyścić grill gazowy, by cieszyć się nim jak najdłużej.

 

Sprawdź naszą ofertę w kategorii grille gazowe !

 

Grill

Jak prawidłowo czyścić grill gazowy?

Prawidłowe czyszczenie grilla gazowego nie tylko wydłuża jego żywotność, ale przede wszystkim oszczędza czas. Szybkie i efektywne usunięcie resztek pokarmów oraz wytopionego tłuszczu z mięs wcale nie jest proste, jeżeli nie wiemy jakie czynności wykonywać, oraz w jakiej kolejności. Mimo że czyszczenie grilla gazowego jest zazwyczaj czasochłonne, to do wykonania tej czynności nie potrzebujemy zazwyczaj zbyt wielu akcesoriów. Przydatnym narzędziem będzie na przykład specjalna szczoteczka wyposażona we włosie ze stali szlachetnej. Przed przystąpieniem do pracy przygotujmy sobie wcześniej odkurzacz, miskę z letnią wodą oraz ściereczki służące do wytarcia grilla na sucho. Pamiętajmy również, aby grill gazowy czyścić regularnie po każdym użyciu. Dzięki temu resztki jedzenia nie będą gromadziły się w nadmiarze i nie utrudnia nam ich późniejszego usunięcia.

Jakie czynności należy wykonać, aby uzyskany efekt nas zachwycił? Kroki, które należy wykonać:

 1. Czyszczenie grilla rozpoczynamy od wypalania przy użyciu wysokiej temperatury. W celu wykonania tego kroku należy zapalić wszystkie palniki i rozgrzać urządzenie do temperatury 250-350 °C. Czynność tą wykonujemy przy zamkniętej pokrywie. Średni czas wypalania trwa około 15 - 20 minut. Zgodnie z zaleceniami ekspertów powinien być wykonywany do momentu, aż przestanie wydobywać się dym.

 2. Czekamy kilka minut, aż grill gazowy ostygnie.

 3. Opróżniamy oraz przemywamy wodą pojemnik, do którego podczas grillowania spływa tłuszcz.

 4. Przy pomocy szczotki z włosiem ze stali szlachetnej usuwamy zwęglone resztki z rusztu, aromatyzerów, palników oraz dolnej części piekarnika i wciągamy je do odkurzacza.

Termomierz

Konserwacja grilla gazowego

Grill gazowy wymaga czyszczenia nie tylko po każdym użyciu. Jeżeli chcesz, aby urządzenie doskonale spełniało swoje zadanie przez długi czas, warto również zadbać o jego prawidłową konserwację. Specjaliści zalecają, aby obowiązkowo sprawdzić grill gazowy raz do roku przed rozpoczęciem sezonu. Pozwoli to na szybkie wykrycie ewentualnych usterek oraz zapewni Ci bezpieczne korzystanie z urządzenia. W jaki sposób przeprowadzić prawidłową konserwację grilla?

Zobacz kilka praktycznych rad:

 1. Wykonując coroczne czyszczenie grilla, należy sprawdzić, czy palniki nie posiadają pęknięć oraz, czy funkcjonują prawidłowo.
 2. Przed pierwszym użyciem upewnij się, że otwory po obu stronach palnika nie są zatkane. W przypadku dostania się do środka tłuszczu lub owadów najłatwiej wyczyścić zanieczyszczenia przy użyciu szczotki z włosiem ze stali szlachetnej.
 3. Coroczna konserwacja powinna również obejmować sprawdzenie, czy listwy zamocowane przy palnikach nie posiadają śladów korozji perforacyjnej i czy zapalarka palników działa prawidłowo. W niektórych wypadkach może być konieczna wymiany baterii.
 4. Po zimowej przerwie w użytkowaniu sprawdź również, czy aromatyzery nie noszą śladów korozji perforacyjnej. W przypadku powstania jakichkolwiek ubytków należy wymienić je przed pierwszym użyciem.
 5. Ruszty, aromatyzery i palniki nie są przeznaczone do mycia w zmywarce.
 6. Wybierając środek do mycia stali szlacheckiej, uważaj, aby nie zmył on oznaczeń znajdujących się na przednim panelu.
 7. Co roku należy również sprawdzić, czy palniki oraz aromatyzery nie są zardzewiałe. Zjawisko to jest normalne w przypadku każdego rodzaju grilla gazowego. Jeżeli zauważysz rdzę, daną część należy wymienić. Żywotność palników oraz aromatyzerów zależy od materiałów, z jakich są wykonane.
 8. Konserwując grill gazowy, należy również sprawdzać szczelność przewodu z gazem. Warto pamiętać, aby był on wymieniany co 5 lat.

Prawidłowe czyszczenia oraz konserwacja sprawi, że grill gazowy nie tylko będzie służył nam długo, ale również będzie bezpiecznym urządzeniem pomagającym w tworzeniu pysznych potraw. Dobrym rozwiązaniem jest również korzystanie z pokrowca, który zabezpieczy grill przed kurzem, zabrudzeniami i przed kontaktem z wilgocią. Postaw na pyszne potrawy z czystego grilla wolne od szkodliwych zanieczyszczeń!

Przeczytaj także:
Grille gazowe, elektryczne, węglowe – czym się różnią?

Warto nam zaufać