Wysyłka w 24h Wysyłka w 24h
Infolinia: +48 506 807 708

Czyszczenie i konserwacja grilla gazowego. Instrukcja krok po kroku

20-04-2024

Nie ma lepszego sposoby na zadbanie o doskonały stan i bezawaryjną pracę swojego urządzenia niż jego regularne czyszczenie i konserwacja. Grill gazowy podobnie jak inne akcesoria gastronomiczne narażony jest nie tylko na wysokie temperatury i uszkodzenia mechaniczne, ale też na namnażające się resztki jedzenie i bakterie, które mogą mieć bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Zatem jeśli chcesz dobrze przygotować swój grill gazowy przed nadchodzącym sezonem, nie czekaj! Już teraz przeczytaj nasz poradnik krok po kroku.

Sprawdź naszą ofertę w kategorii grille gazowe!

konserwacja grilla gazowego

Dlaczego konserwacja i czyszczenie grilla gazowego są ważne?

Bez względu na to, czy posiadasz duży, czy też mały grill gazowy właściwa pielęgnacja i konserwacja to bardzo ważna kwestia. Tylko w ten sposób będziesz w stanie zadbać o prawidłową i co najważniejsze bezpieczną pracę swojego urządzenia. Jest to jedna z najważniejszych kwestii, jeśli chodzi o grille gazowe, a kluczem jest systematyka.

Czyszczenie grilla gazowego powinno odbywać się po każdym użyciu, co zapobiegnie przywieraniu spalonych resztek. Pamiętaj, że im dłużej będą one zbierać się na powierzchni, tym trudniej będzie je usunąć. Czystość i stan techniczny mają bezpośredni wpływ na jakość i smak Twoich potraw, dlatego właściwe przygotowanie do sezonu grillowego jest tak istotne.

Jak czyścić grill gazowy? Instrukcja krok po kroku

Prawidłowe czyszczenie grilla gazowego nie tylko wydłuża jego żywotność, ale przede wszystkim oszczędza czas. Szybkie i efektywne usunięcie resztek pokarmów oraz wytopionego z mięs tłuszczu wcale nie jest proste, jeżeli nie wiemy jakie czynności wykonywać, oraz w jakiej kolejności. Mimo że czyszczenie grilla gazowego jest dość czasochłonne, to nie wymaga zazwyczaj zbyt wielu akcesoriów.

Przydatnym narzędziem będzie na przykład specjalna szczoteczka wyposażona we włosie ze stali szlachetnej. Przed przystąpieniem do pracy przygotuj sobie wcześniej odkurzacz, miskę z letnią wodą oraz ściereczki służące do wytarcia urządzenia na sucho. Pamiętaj również, aby grill gazowy czyścić regularnie po każdym użyciu.

Jakie czynności należy wykonać, aby uzyskać najlepszy efekt? Kroki, które musisz wykonać:

 • Czyszczenie grilla rozpoczynamy od wypalania przy użyciu wysokiej temperatury. W celu wykonania tego kroku należy zapalić wszystkie palniki i rozgrzać urządzenie do temperatury 250-350°C. Czynność tą wykonujemy przy zamkniętej pokrywie. Średni czas wypalania trwa około 15 - 20 minut. Zgodnie z zaleceniami ekspertów najlepiej poczekać do momentu, aż przestanie wydobywać się dym.
 • Czekamy kilka minut, aż ostygnie.
 • Opróżniamy oraz przemywamy wodą pojemnik, do którego podczas przygotowywania potraw spływa tłuszcz.
 • Przy pomocy szczotki z włosiem ze stali szlachetnej usuwamy zwęglone resztki z rusztu, aromatyzerów, palników oraz dolnej części piekarnika i wciągamy je do odkurzacza.

Jak wygląda konserwacja grilla gazowego?

Grill gazowy wymaga jednak nie tylko regularnego czyszczenia. Jeżeli chcesz, aby doskonale spełniał swoje zadanie przez długi czas, warto zadbać o prawidłową konserwację. Specjaliści zalecają, aby obowiązkowo sprawdzić urządzenie raz do roku przed rozpoczęciem sezonu. Pozwoli to na szybkie wykrycie ewentualnych usterek oraz zapewni bezpieczeństwo. W jaki sposób przeprowadzić prawidłową konserwację? Sprawdź kilka praktycznych porad:

 • Wykonując coroczne czyszczenie grilla, należy sprawdzić, czy palniki nie posiadają pęknięć oraz, czy funkcjonują prawidłowo.
 • Przed pierwszym użyciem upewnij się, że otwory po obu stronach palnika nie są zatkane. W przypadku dostania się do środka tłuszczu lub owadów najłatwiej wyczyścić zanieczyszczenia przy użyciu szczotki z włosiem ze stali szlachetnej.
 • Coroczna konserwacja powinna obejmować sprawdzenie, czy listwy zamocowane przy palnikach nie posiadają śladów korozji perforacyjnej i czy zapalarka palników działa prawidłowo. W niektórych wypadkach może być konieczna wymiany baterii.
 • Po zimowej przerwie sprawdź również, czy aromatyzery nie noszą śladów korozji perforacyjnej. W przypadku powstania jakichkolwiek ubytków należy wymienić je przed pierwszym użyciem.
 • Ruszty, aromatyzery i palniki nie są przeznaczone do mycia w zmywarce.
 • Wybierając środek do mycia stali szlacheckiej, uważaj, aby nie zmył on oznaczeń znajdujących się na przednim panelu.
 • Co roku należy też sprawdzić, czy palniki oraz aromatyzery nie są zardzewiałe. Zjawisko to jest normalne w przypadku każdego rodzaju grilla gazowego. Jeżeli zauważysz rdzę, daną część należy wymienić. Żywotność palników oraz aromatyzerów zależy od materiałów, z jakich są wykonane.
 • Konserwując urządzenie, należy też sprawdzać szczelność przewodu z gazem. Warto pamiętać, aby był on wymieniany co 5 lat.
 • Żeby chronić sprzęt przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych warto rozważyć pokrowce na grille Weber skutecznie chroniące przed wiatrem, deszczem, a nawet wahaniami temperatur.

czyszczenie grilla gazowego

Czym czyścić i konserwować grill gazowy?

Choć podstawę przy dbaniu o czystość i dobry stan grilla gazowego stanowi systematyka, nie można zapominać o dobrej jakości sprzęcie, czy profesjonalnych środkach chemicznych, które nie tylko znacznie ułatwią pracę, ale też stanowią świetny wstęp do dalszej konserwacji. Podstawowe akcesoria do czyszczenia grilla gazowego to:

 • szczotka do czyszczenia rusztu obowiązkowo z włosiem ze stali nierdzewnej;
 • klasyczna gąbka i komplet ściereczek do dokładnego wycierania na sucho;
 • skrobak do usuwania zaschniętego tłuszczu;
 • specjalistyczne środki do czyszczenia stali, emalii i rusztu;
 • szczotka do czyszczenia palników;
 • miska z letnią wodą do płukania i namaczania zabrudzonych części.

Prawidłowe czyszczenia oraz konserwacja sprawi, że grill gazowy nie tylko będzie służył nam długo, ale także będzie bezpiecznym urządzeniem pomagającym w tworzeniu pysznych potraw. Dobrym rozwiązaniem jest również korzystanie z pokrowca, który zabezpieczy sprzęt przed kurzem, zabrudzeniami i przed kontaktem z wilgocią. Postaw na pyszne potrawy z czystego grilla wolne od szkodliwych zanieczyszczeń!

Warto nam zaufać