Wysyłka w 24h Wysyłka w 24h
Infolinia: +48 506 807 708

Czym różnią się grille gazowe, elektryczne i węglowe? Sprawdź, który wybrać!

17-04-2024

Wybierając grill, dobrze jest zadać sobie wcześniej kilka pytań. Gdzie będzie stał? Do czego będzie służył? W jakim otoczeniu przyjdzie mu pracować? Czy potrzebujemy zabrać go np. na rodzinne wakacje na łonie natury? Istotny jest też czynnik ekonomiczny – jakie środki jesteśmy w stanie przeznaczyć na wybór grilla? Z myślą o tych wszystkich, którzy wahają się przed wyborem konkretnego rozwiązania, przygotowaliśmy krótki poradnik. Sprawdź już teraz!

Sprawdź naszą ofertę w kategorii grille gazowe!

grill gazowy czy węglowy

Grill gazowy czy węglowy – który wybrać?

Niewątpliwą zaletą grilli węglowych jest ich cena. Podstawowe modele są z reguły dużo tańsze od swoich odpowiedników gazowych. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest, co najmniej kilka.

  • Po pierwsze — grille węglowe to z reguły urządzenia przejściowe/przenośnie. Z racji swojej specyfiki wyróżniają się mniejszymi rozmiarami i lżejszą konstrukcją. To idealna alternatywa dla tych, którzy nie potrzebują inwestować w urządzenia stacjonarne.
  • Po drugie — tego typu urządzenia stawiają przede wszystkim na tradycyjne rozwiązania. Proces grillowania odbywa się klasycznie – na palenisku, bez żadnej skomplikowanej elektroniki.

Warto pamiętać, że dobry grill węglowy powinien posiadać pokrywę, która efektywnie skraca czas pieczenia i chroni potrawy przed nadmiernym wysuszeniem. W grillu z pokrywą unikamy sytuacji, w której węgiel pali się otwartym płomieniem. Zamiast tego, uzyskujemy równomierny żar, pozwalający na efektywniejsze przyrządzanie potraw.

Z kolei grille gazowe są swego rodzaju ewolucją węglowych poprzedników. Nie trzeba ich długo rozpalać oraz dbać o równomierne rozłożenie żaru. Sercem są tutaj gazowe palniki, które odpowiadają za szybkie nagrzewanie rusztu.

Z innych zalet grilli gazowych, koniecznie trzeba wspomnieć też o łatwości obsługi oraz czyszczenia. Gaz dostarczany jest przez butlę LPG, dzięki czemu po skończeniu grillowania nie musimy martwić się o niedopalone resztki czy popiół. Co najważniejsze, nie ma różnicy w smaku pomiędzy potrawą przygotowaną na grillu gazowym a potrawą z grilla węglowego! Ponadto nie trzeba martwić się o uciążliwy dla sąsiadów dym.

Na który wariant zatem warto się zdecydować? Oczywiście to zależy. Jeśli szukasz niewielkiego, relatywnie lekkiego i mobilnego sprzętu, który zadziała w każdych warunkach, dobrym wyborem będą klasyczne grille węglowe. Z kolei, jeśli planujesz przyrządzanie potraw w mieście lub specjalnie wyznaczonej do tego celu przestrzeni publicznej, postaw na grill gazowy, który nie emituje zakłócającego spokój innych osób dymu.

Jakie są różnice między grillem węglowym a elektrycznym?

Urządzenia takie jak grille elektryczne cechują się – podobnie jak grille węglowe – niewielkimi rozmiarami. Dzięki czemu są łatwe w transporcie i zajmują niewiele miejsca. Ponadto są też łatwe w obsłudze oraz utrzymaniu w czystości i nie wymagają w przeciwieństwie do poprzedników dodatkowych akcesoriów jak rozpałka czy brykiet.

Niestety modele elektryczne nie są pozbawione wad. Do ich pracy niezbędne jest stałe źródło zasilania, zatem nie sprawdzą się poza strefami campingowymi, czy domowym ogródkiem. Jeśli planujesz wypad w plener, niekwestionowanym numerem jeden będzie oczywiście grill węglowy, który, choć wymaga nieco więcej pracy i umiejętności, można rozpalić wszędzie.

Grille elektryczne to doskonała miejska propozycja, która nie uprzykrzy życia sąsiadom. Brak dymu i charakterystycznego zapachu, choć dla jednych może być wadą, dla innych jest sposobem na cieszenie się smakiem potraw z rusztu, nawet jeśli przyrządzane będą na balkonie w bloku.

Grill gazowy czy elektryczny – na który się zdecydować?

Oba rodzaje grillów wyróżniają się zbliżonymi zaletami jak:

  • łatwa obsługa;
  • szybkie nagrzewanie;
  • możliwość precyzyjnego regulowania temperatury;
  • brak duszącego dymu.

Grille gazowe, ze względu na niższe koszty eksploatacji stanowią jednak bardziej ekonomiczne rozwiązanie, co może mieć spore znaczenie, jeśli planujesz korzystać z nich regularnie. Dla osób mieszkających w domach jednorodzinnych idealnym wyborem będzie grill gazowy o szerszym ruszcie, który pozwoli na przygotowywanie wielu potraw jednocześnie.

Dla mieszkańców bloków, którzy nie mają dostępu do ogrodu czy działki, zdecydowanie polecamy kompaktowe grille elektryczne. Doskonale sprawdzą się nawet na bardzo małym metrażu i można z nich korzystać przez cały rok niezależnie od warunków pogody, co jest szczególnie istotne w sezonach przejściowych.

grill gazowy czy elektryczny

Jak dokonać wyboru pomiędzy grillem gazowym, elektrycznym i węglowym?

Każdy typ grilla charakteryzuje się swoim unikalnym zestawem cech wynikających z jego budowy, specyfiki i ograniczeń. Zatem jak dobrać grill do ogrodu, tarasu, czy balkonu? Na to pytanie nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. Warto przemyśleć dokładnie czego oczekujesz od swojego urządzenia oraz gdzie i jak często zamierzasz z niego korzystać.

Grille węglowe zapewniają klasyczny aromat i mogą działać bez konieczności podłączania ich do źródeł energii elektrycznej czy gazu. Ponadto mniejsze modele są łatwe w transporcie i stosunkowo lekkie, jednak generują sporo dymu, przez co nie nadają się do użytku w gęstej zabudowie, są trudniejsze w obsłudze i mniej precyzyjne.

Z kolei grille elektryczne nie wymagają zakupu żadnych dodatkowych akcesoriów, świetnie sprawdzą się podczas grillowania nawet na balkonie w bloku i w każdą pogodę. Niestety mimo swojego kompaktowego rozmiaru nie są najlepszym rozwiązaniem na wypady pod namiot, ponieważ wymagają stałego podpięcia do prądu. Grille elektryczne nie nadają również potrawom charakterystycznego aromatu, a samo przyrządzanie dań może trwać nieco dłużej niż przy pozostałych wariantach.

Grille gazowe wykonane ze stali nierdzewnej łączą w sobie pozytywne cechy obu wymienionych wyżej rodzajów. Pracując bez dymu i wymagając jedynie dostępu do źródła gazu, czy to z butli, czy z instalacji gazowej. Zapewniają one wyjątkowy smak potraw i w dłuższej perspektywie stanowią też rozwiązanie najbardziej ekonomiczne.

Warto nam zaufać