Wysyłka w 24h Wysyłka w 24h
Infolinia: +48 506 807 708

Różnica pomiędzy grillowaniem pośrednim a bezpośrednim

04-09-2019

Kiełbasy

Grillowanie metodą pośrednią – na czym polega?

Przygotowanie potraw na grillu wymaga nie tylko wcześniejszego marynowania lub doprawienia warzyw, serów czy mięs. Smak przygotowanych dań w dużej mierze zależy również od sposobu ich przyrządzenia. Właśnie z tego powodu specjaliści od dobrej kuchni opracowali metody grillowania, które pomogą w uzyskaniu oczekiwanego rezultatu.

Kiedy grillowanie pośrednie przynosi najlepsze rezultaty? Metodę tą stosuje się w przypadku potraw, których czas przygotowania na grillu jest dłuższy niż 30 minut. Grillowanie pośrednie doskonale sprawdza się więc w przypadku przyrządzania w całości dużych kawałków mięs, kurczaka, czy innych potraw, które wymagają niższych temperaturach i zdecydowanie więcej czasu. W przypadku tej metody istotne jest także odpowiednie przygotowanie grilla. Węgiel drzewny lub brykiety rozkłada się po jego bokach w specjalnych koszyczkach. Natomiast środek rusztu zarezerwowany jest dla dań. Przykryty pokrywą grill działa, jak piec konwekcyjny. Wykorzystując gorące powietrze wirujące wewnątrz grilla, równomiernie opieka potrawy. Stosowanie pokrywy pozwala na uniknięcie dymu i otwartego ognia. Z jakiego powodu stosowanie przykrycia jest tak bardzo polecane? Dzięki pokrywie możemy grillować różne dania bez obawy, że na zewnątrz będą przypalone, a w środku surowe.

W środkowej części urządzenia, pomiędzy węglem, możemy ustawić tackę z wodą, do której będzie skapywał tłuszcz. Przestrzeń tą możemy również wykorzystać do przygotowania warzyw, stosując tacki z otworami. Optymalna temperaturapieczenia dań w metodzie pośredniej mieści się w przedziale 180-200°C. Jak wspomnieliśmy wcześniej, istotne jest korzystanie z pokrywy oraz układanie produktów na środku grilla, nad tacką na tłuszcz.

Mięso na grilla

Na czym polega grillowanie bezpośrednie

Grillowanie pośrednie stosowane jest w przypadku potraw, których przyrządzenie zajmuje mniej niż 30 minut. Metoda ta będzie więc odpowiednia w przypadku niewielkich kawałków mięs, szaszłyków, kiełbasek, kaszanki, warzyw i innych produktów, które w krótkim czasie, bezpośrednio nad rozżarzonym brykietem, uzyskują odpowiedni poziom wypieczenia. Grillowanie pośrednie jest powszechną metodą stosowaną również w przypadku urządzeń, które nie mają pokrywy. W tym wypadku wysoka temperatura brykietu działa bezpośrednio na potrawę. Należy jednak pamiętać, że stosowanie pokrywy powoduje, że ciepło równomiernie rozprzestrzenia się i oddziałuje na potrawy także od góry. Dzięki temu znacznie skracamy czas przygotowania dań. Stosując pokrywę, nie musimy się również obawiać, że potrawy zostaną przypalone. Niewielka ilość tlenu, która dostaje się do środka, jest zdecydowanie niewystarczająca do tego, aby tłuszcz się zapalił. Właśnie z tego powodu metoda bezpośrednia stosowana z pokrywą jest tak chętnie wybierana przez osoby, które rozpoczynają dopiero swoją przygodę z grillowaniem.

Jeżeli chodzi o przygotowanie urządzenia, to węgiel drzewny rozkładamy równomiernie na całym ruszcie do palenia. Podczas pieczenie grill powinien mieć temperaturę w przedziale 280-290°C. Zaleca się, aby produkty układane były na ruszcie po osiągnięciu odpowiedniego nagrzania. Podczas pieczenia należy również pamiętać o obracaniu potraw.

Szaszłyki

Podsumowanie – różnica pomiędzy grillowaniem pośrednim a bezpośrednim

Warto więc pamiętać, że pieczenie pośrednie, stosujemy w przypadku potraw, których pieczenie zajmuje powyżej 30 minut. Jest to metoda, która wymaga większej wprawy oraz odpowiedniego ułożenia węgla na palenisku. Metoda bezpośrednia jest zdecydowanie bardziej popularna. Wynika to również z faktu, że większość potraw przygotowuje się na grillu do 30 minut, a w takim wypadku nie stosuje się wariantu pośredniego. Popularne szaszłyki, kiełbaski i kawałki mięs pieczemy więc przy użyciu metody bezpośredniej.

Należy również pamiętać, że nie tylko dobór metody grillowania jest istotny w przygotowaniu potrawy. Ważne jest także, z jakiego urządzenia korzystamy. Jeżeli stoimy właśnie przed wyborem sprzętu, warto sprawdzić grille węglowe. Wybór tego wariantu uzupełnionego o pokrywę właściwie eliminuje możliwość przypalenia potrawy. Biorąc pod uwagę również walory smakowe, mięso przygotowane na takim urządzeniu pozostaje soczyste i kruche. Spróbuj różnych metod grillowania potraw i ciesz się ich wyśmienitym smakiem!

Warto nam zaufać