Wysyłka w 24h Wysyłka w 24h
Infolinia: +48 506 807 708

Grillowanie pośrednie i bezpośrednie na grillu gazowym – czym się różnią?

17-04-2024

Grillowanie na gazie pozwala na eksperymentowanie z różnymi produktami, a także technikami przygotowywania potrwa. Wybierając metodę, kluczowe jest dostosowanie jej do rodzaju mięsa bądź innych składników, aby zadbać o głęboki, pełen aromatu smak. Zapoznaj się z zasadami wyboru odpowiednich technik grillowania, aby zadbać o najwyższą jakość swoich potraw.

grillowanie pośrednie

Co to jest grillowanie pośrednie na grillu gazowym?

Przygotowanie specjałów z rusztu wymaga nie tylko wcześniejszego marynowania lub doprawienia warzyw, serów bądź mięs. Smak dań w dużej mierze zależy od sposobu ich przyrządzenia. Właśnie z tego powodu specjaliści od dobrej kuchni opracowali metody grillowania, które pomogą w uzyskaniu najlepszego rezultatu.

Kiedy warto zdecydować się na grillowanie pośrednie? Metodę tą stosuje się w przypadku potraw, których czas przygotowania jest dłuższy niż 30 minut. Grillowanie pośrednie doskonale sprawdza się, jeśli chcesz przyrządzić w całości duże kawałki mięs, kurczaka, lub gdy planujesz jakieś nietypowe dania z grilla, które wymagają niższych temperaturach i zdecydowanie dłuższego czasu obróbki. W przypadku tej metody istotne jest także odpowiednie przygotowanie samego urządzenia.

Ciepło powinno rozkładać się równomiernie po jego bokach, natomiast środek rusztu zarezerwowany jest dla składników. Przykryte pokrywą grille gazowe działają w tym przypadku, jak piec konwekcyjny. Wykorzystując gorące powietrze wirujące wewnątrz, równomiernie opieka wszystkie produkty. Stosowanie pokrywy pozwala na uniknięcie dymu i otwartego ognia, a także sprawia, że możemy grillować różne dania bez obawy, że na zewnątrz będą przypalone, a w środku surowe.

Grillowanie pośrednie przypomina nieco pieczenie z termoobiegiem. Optymalna temperatura mieści się w przedziale 180-200°C. Istotne jest korzystanie z pokrywy oraz układanie produktów na środku urządzenia. Należy też pamiętać o tym, aby nie odkręcać wszystkich palników i użyć tacy ociekowej, która zadba o pełny smak i aromat Twoich specjałów.

Czym jest grillowanie bezpośrednie na grillu gazowym?

Grillowanie bezpośrednie przypomina tradycyjne pieczenie, gdzie jedzenie umieszczane jest bezpośrednio nad źródłem ciepła. Przy tej technice, potrawy obraca się tylko raz, mniej więcej w połowie zaplanowanego czasu obróbki termicznej. Jest to metoda idealna dla dań, które przygotowuje się nie dłużej niż 30 minut, takich jak steki, hamburgery, udka z kurczaka, kiełbaski, czy warzywa jak ziemniaki z grilla, szparagi, papryki i inne.

Dzięki takiej technice jak grillowanie bezpośrednie jedzenie zyskuje charakterystyczną delikatnie przypieczoną powierzchnię, co z pewnością zadowoli podniebienia miłośników chrupiącej skórki. Dodatkowo grillowanie bezpośrednie pozwala uzyskać na mięsie charakterystyczny wzór rusztu, co poprawia walory wizualne oraz intensyfikuje aromat.

Jeśli decydujesz się na grillowanie bezpośrednie na urządzeniu gazowym, musisz początkowo ustawić wszystkie palniki na maksymalną moc, aby dobrze się nagrzało. Następnie, ułóż mięso i dodatki na ruszcie i dostosuj moc palników do temperatury zalecanej w przepisie. Pokrywę należy zamknąć i otwierać jedynie w celu obrócenia mięsa lub sprawdzenia, czy jest już gotowe.

Czym różni się grillowanie pośrednie i bezpośrednie na grillu gazowym?

Warto pamiętać, że pieczenie pośrednie, stosujemy w przypadku potraw, których przygotowanie zajmuje więcej niż 30 minut. Jest to metoda, która wymaga większej wprawy oraz odpowiedniego ułożenia palników. W jej przypadku świetnie sprawdzą się większe kawałki mięsa oraz artykuły spożywcze, które wymagają dłuższej obróbki termicznej w niższej temperaturze.

Metoda bezpośrednia jest zdecydowanie bardziej popularna. Wynika to również z faktu, że większość dań przygotowuje się o wiele szybciej, a czas ten nie przekracza 30 minut. Co ważne, grillowanie bezpośrednie wymaga zastosowania wszystkich palników dla podkręcenia temperatury, a pokrywa urządzenia powinna zostać podniesiona tylko jeden raz w celu obrócenia produktów na drugą stronę.

co to jest grillowanie pośrednie

Jakie potrawy grillować pośrednio, a jakie bezpośrednio na grillu gazowym?

Oczywiście sama znajomość technik grillowania to nie wszystko. Kluczowa jest również wiedza dotycząca tego, jakie potrawy i produkty sprawdzą się przy konkretnej metodzie najlepiej, aby w pełni wydobyć ich smak i aromat.

Grillowanie metodą pośrednią

Technika pośrednia pozwala przygotować nawet duże kawałki mięsa, gwarantując, że ich środek nie będzie surowy. Niezbędne przy tej metodzie będą dodatkowe akcesoria do grilla gazowego jak m.in. aromatyzery, które zapobiegają przypalaniu się tłuszczu i nadają potrawą głębi. Idealne dania to kurczak w całości, ryby, warzywa zawinięte w folię, żeberka, pieczeń, baranina.

Grillowanie metodą bezpośrednią

Ze względu na znacznie krótszy czas obróbki, technika bezpośrednia cieszy się zdecydowanie większą popularnością w porównaniu do swojej poprzedniczki. W jej przypadku doskonale sprawdzą się kiełbaski i niewielkie kawałki mięs, plasterki warzyw i owoców, owoce morza oraz szaszłyki z grilla stanowiące mix tych składników.

Grillowanie jest sztuką, zatem grilluj świadomie! Poznaj moc i możliwości swojego urządzenia, aby bez problemu dobrać odpowiednią technikę i potrawy, które zachwycą Twoich gości.

Warto nam zaufać