Wysyłka w 24h Wysyłka w 24h
Infolinia: +48 506 807 708

Wędzenie na grillu gazowym. Co warto o nim wiedzieć?

17-04-2024

Wędzenie mięsa sprawia, że nabiera ono zupełnie nowego smaku, który nie może równać się z żadnym innym. Do przygotowania tego wyjątkowego specjału na szczęście nie jest konieczne posiadanie specjalnego sprzętu, a jedynie trochę wiedzy i cierpliwości. Czy jednak takie aromatyczne potrawy można przygotować, wykorzystując do tego celu grill gazowy? To musisz wiedzieć!

wędzenie na grillu gazowym

Czy możliwe jest wędzenie na grillu gazowym?

Choć może to z początku brzmieć nieco niekonwencjonalnie, okazuje się, że grill gazowy to doskonały sposób na przygotowanie aromatycznych, wędzonych dań, który zyskuje coraz więcej zwolenników. Grill gazowy okazuje się tańszy w eksploatacji, oczywiście pod warunkiem, że zastosujesz się do zaleceń zawartych w instrukcji obsługi oraz systematycznie będziesz dbać o czystość urządzenia.

Warto podkreślić, że jedna butla gazu często wystarcza nawet na cały sezon grillowy, tym samym eliminując potrzebę regularnego dokupywania rozpałki, czy brykietu. Takie dodatki jak drewno i akcesoria do wędzenia pozwolą osiągnąć efekt rodem z profesjonalnej wędzarki jednak kluczem jest odpowiednia technika i cierpliwość. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem nowego urządzenia, grill gazowy jest opcją zdecydowanie wartą rozważenia także, jeśli planujesz przygotowywać na nim pełne głębi i charakterystycznego smaku potrawy wędzone.

Jak przygotować się do wędzenia na grillu gazowym?

Poza podstawowymi elementami jak oczywiście samo urządzenie oraz wybrane składniki, konieczne będą dodatkowe akcesoria do grilla gazowego:

  • wędzarki, znane też jako skrzynki do wędzenia,
  • zrębki, wiórki, drewno do wędzenia.

Dobór odpowiednich drewienek jest krokiem kluczowym, który będzie miał bezpośredni wpływ na smak przyrządzanych potraw. Przy większości składników świetnie sprawdzą się wiórki pochodzące z drzew owocowych jak m.in. jabłoń. Kolejnym kluczowym elementem są wędzarki, których zadaniem jest dbanie o to, aby wiórki nie stanęły w płomieniach.

Dobrą praktyką jest ich wcześniejsze namoczenie. W tym celu można użyć zwykłej wody, ale nie tylko! Świetnym pomysłem może być eksperymentowanie z winem, piwem, a nawet sokami owocowymi, które dostarczą Twoim potrawom dodatkowych aromatów. Pamiętaj jednak aby nie przesadzić z ilością drewienek. Początkowo możesz dodać np. pół szklanki i jeśli zajdzie taka potrzeba stopniowo dodawać kolejne partie.

Co można wędzić na grillu gazowym?

Znudziły Cię standardowe dania z grilla? Szukasz sposobu na dodanie im niepowtarzalnego aromatu? Wędzenie na grillu gazowym otworzy przed Tobą zupełnie nowe możliwości i pozwoli odkryć nieznane dotąd smaki.

Wędzenie mięs na grillu gazowym

Miłośników mięs z pewnością ucieszy fakt, że na grillu gazowym można wędzić praktycznie wszystko — od drobiu, przez żeberka, a na wieprzowinie i wołowinie kończąc. Pamiętaj jednak, że to, na jakie mięso się zdecydujesz, będzie miało bezpośredni wpływ na czas obróbki, a także temperaturę rusztu.

Wędzenie ryb na grillu gazowym

Mięsa to jednak niejedyne specjały, które nadają się do wędzenia. Fani kuchni śródziemnomorskiej mogą wrzucić na ruszty do grilla także ryby, a nawet owoce morza! Zamarynowane w oleju i soli będą doskonałym dodatkiem m.in. do sałatek lub pieczywa czosnkowego.

Wędzenie sera na grillu gazowym

Do wędzenia świetnie nadają się również dodatki takie jak sery żółte oraz białe. Gouda, mozzarella, czy camembert mogą zostać ustawione bezpośrednio na skrzynce wędzarniczej, podczas gdy wędzenie sera świeżego, białego musi zostać poprzedzone minimum 12. godzinnym moczeniem w solance o stężeniu 8-10%, a następnie osuszeniem go w chłodnym miejscu. Tego kroku nie można pominąć, gdyż ser przed poddaniem obróbce musi być całkowicie suchy.

jak wędzić na grillu gazowym

Jak wędzić na grillu gazowym? Sprawdzone sposoby

To, że grille gazowe doskonale sprawdzają się w roli urządzenia do wędzenia, już wiesz, ale czy wiesz też, w jaki sposób przeprowadzić ten proces poprawnie? Do dyspozycji masz aż trzy metody, które warto będzie dobrać nie tylko do rodzaju składników, ale również efektu, jaki pragniesz uzyskać.

Pierwsza, najpopularniejsza technika nazywana tradycyjną polega na dłuższej często nawet kilkugodzinnej obróbce termicznej w niższej temperaturze, nieprzekraczającej 135°C. Metoda ta jest doskonała w przypadku większych kawałków czerwonego mięsa, ponieważ powolny proces pozwoli na wydobycie pełniejszego smaku.

Kolejną, zdecydowanie szybszą techniką jest metoda pośrednia, podczas której wykorzystuje się wyższe temperatury w przedziale od 135 do nawet 200°C. Najlepiej sprawdzi się w przypadku delikatnego drobiu bądź ryb, które nie potrzebują aż tak długiej obróbki, aby naprać charakterystycznego dla wędzonych potraw smaku i aromatu.

Ostatnia najrzadziej wykorzystywana technika znana jest jako wędzenie na zimno, podczas którego wykorzystuje się temperaturę około 30°C. Metoda wybierana jest w przypadku produktów wymagających wielogodzinnej, nawet całodniowej obróbki jak np. surowe wędliny. Proces ten wpływa nie tylko na smak, ale nawet na konsystencję żywności.

Jak widać, wędzenie nie jest skomplikowane, jednak na pewno wymaga odpowiedniego przygotowania oraz wiedzy, ponieważ by uzyskać dobrze uwędzone mięso, należy przeprowadzać ten proces przez co najmniej kilka godzin. Nie należy się jednak zniechęcać. Wystarczy trochę wprawy i będzie można cieszyć się wspaniałym smakiem wędzonych potraw w zaciszu własnego domu.

Warto nam zaufać