Facebook

To na czym grillujesz ma znaczenie - węgiel brykiet czy drewno?

15-03-2016

Choć zainteresowanie grillowaniem jest wśród Polaków coraz większe, świadomość tego, jak wiele zależy od wyboru odpowiedniego surowca, jest niestety nadal niska. By nieco przybliżyć ten temat miłośnikom grillowania, omawiamy różnice pomiędzy węglem, brykietem i drewnem, jednocześnie podając kilka przydatnych wskazówek.

 

Niezwykle istotne jest zdanie sobie sprawy z tego, że wybór surowca to nie tylko różnica w cenie. To również zmiana smaku grillowanej potrawy, czasu przygotowania grilla, by możliwe było położenie potraw na ruszt oraz długość czasu utrzymywania żaru przez materiał. Warto o tym pamiętać, zanim rozpocznie się przygotowania do grillowania.

 

Grillowanie na węglu

 

Węgiel jest najpopularniejszym ze wszystkich surowców do grillowania. Wynika to przede wszystkim z jego dostępności w sklepach, jak również z powszechnie panującej opinii, iż grillowanie na węglu uwydatnia prawdziwy smak i aromat potraw. Ponadto jest on prosty w obsłudze, nawet dla osób, które nie są zaawansowane w sztuce grillowania. Do jego rozpalenia wystarczy jedynie podpałka, a już po kilku chwilach węgiel zaczyna oddawać ciepło.

 

To surowiec, który sprawdzi się w potrawach, które wymagają wysokiej temperatury. Należy pamiętać, że węgiel stosunkowo szybko się wypala. Częstym błędem jest zdejmowanie potrawy zbyt szybko, jeszcze przed pojawieniem się żaru, który pozwala na równomierne zgrillowanie potrawy i uzyskanie właściwego smaku.

 

A może brykiet?

 

Brykiet jest mieszanką różnych surowców – torf, miał, węgiel drzewny i trocin. Z tego względu cechuje go regularność kształtów, co z reguły nie zdarza się w przypadku węgla czy drewna.

 

Brykiety są surowcem dla cierpliwych lub takich, którzy nie śpieszą się z przygotowaniem potraw. Ma dłuższy czas rozpalenia, niż węgiel i równie długo się wypala. Potrafi zachować żar nawet do 4 godzin. Z tego względu będzie on niezawodny podczas przyrządzania potraw wymagających dłuższego czasu smażenia np. całego kurczaka.

 

Wracając do korzeni, czyli grillowanie na drewnie

 

Drewno to surowiec, z którego korzystano podczas przygotowywania posiłków niemal od zarania dziejów. Ten „szlachetny” surowiec bardzo rzadko pojawia się na grillu lub sięgają po niego jedynie wprawni kucharze.

 

Drewno wymaga większej wiedzy oraz sprawności od kucharza. By danie się udało, spełnione muszą zostać dwa warunki: drzewo musi być bardzo dobrze wysuszone (inaczej się nie rozpali) i musi pochodzić z drzewa liściastego – nigdy iglastego. Wynika to z faktu, iż drzewa iglaste wydzielają pod wpływem temperatury olejki eteryczne, które w niektórych przypadkach mogą być nawet toksyczne. Warto wiedzieć, że jest to surowiec, który wypala się dość szybko. Może spowodować większe, niż w przypadku pozostałych surowców, zadymienie.

 

Coraz większym zainteresowaniem konsumentów cieszą się aromatyczne drewienka do wędzenia. Szeroki wybór zapachów pozwala na zmianę tradycyjnych smaków, na zupełnie nowe doznania kulinarne.

 

Jak widać, grill pozwala na dużą różnorodność, dlatego warto wybrać coś odpowiadającego naszym gustom i wymogom

Polecane artykuły Wszystkie artykuły
Grillowanie na plaży

Grillowanie na plaży

02-10-2019
Grill na plaży wydaje się połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Piękne krajobrazy, delikatny szum morza oraz bryza. Do tego ciepłe kiełbaski z grilla, które w połączeniu z zimnym napojem będą smakować wprost wyśmienicie. Jednak nasuwa się pytanie, czy można w ogóle grillować... więcej
Grill u znajomych – zobacz, co warto ze sobą zabrać

Grill u znajomych – zobacz, co warto ze sobą zabrać

20-09-2019
Sezon grillowy w pełni i znajomi po raz kolejny zapraszają Cię do siebie na wspólne popołudnie? Szkoda nie wykorzystać ciepłych dni i nie skorzystać z takiej okazji. Z drugiej strony zastanawiasz się, czy i co ze sobą zabrać, żeby jeszcze bardziej umilić wspólny czas? Prezent na... więcej
Komary psują Ci grilla? Dowiedz się jak z nimi walczyć!

Komary psują Ci grilla? Dowiedz się jak z nimi walczyć!

06-09-2019
Długie letnie wieczory zachęcają do tego, aby zorganizować grilla i przyjęcie dla znajomych lub rodziny. Niestety przyjemną atmosferę mogą skutecznie zepsuć komary, które często bywają nieproszonymi gośćmi przy takich okazjach. Czy można im przeciwdziałać? Na szczęście znamy... więcej