Facebook

Drewno, węgiel czy brykiet? Dowiedz się, na czym grillować najlepiej!

15-03-2016

Węgiel czy brykiet – co wybrać?

Czy brykiet drzewny nadaje się do grilla? A może lepiej postawić na węgiel? Oba produkty są chętnie wybierane przez miłośników przyrządzania dań na dworze. Które rozwiązanie lepiej się sprawdza? Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Brykiet dłużej się żarzy, utrzymując temperaturę nawet przez 4 godziny. Z kolei węgiel szybciej się rozpala, ale wymaga częstszego dokładania do paleniska. Bez względu jednak, czy decydujemy się na węgiel drzewny, czy brykiet, warto sięgać po produkty znanych marek, które charakteryzują się mniejszą emisją zanieczyszczeń do środowiska.

Grillowanie na węglu

Jaki materiał opałowy kupujemy najczęściej? Zdecydowanie węgiel na grilla. Wynika to przede wszystkim z jego dostępności w sklepach, jak również z powszechnie panującej opinii, iż uwydatnia on prawdziwy smak i aromat potraw. Ponadto poleca się go nawet dla osób, które nie są zaawansowane w sztuce kulinarnej – aby rozżarzyć węgiel drzewny, wystarczy jedynie podpałka, a już po kilku chwilach materiał zaczyna oddawać ciepło (brykiet wymaga natomiast dłuższych przygotowań). Częstym błędem jest jednak zdejmowanie dań jeszcze przed pojawieniem się żaru.

Do istotnych elementów poprawiających smak potraw zalicza się również rodzaj surowca. Jaki węgiel nadaje się na grilla? Najlepiej kupować produkty wytworzone z drzew liściastych, ponieważ są one dużo bardziej ekologiczne – rośliny iglaste zawierają żywicę, która pod wpływem wysokiej temperatury wytwarza szkodliwe węglowodory aromatyczne. Dobrze przyjrzeć się też wielkości bryłek – im większe, tym dłużej będą się palić. Znaczenie mają ponadto odpowiednie grille węglowe umożliwiające bieżące monitorowanie temperatury w kotle.

Weber Master-Touch GBS E-5750

Grillowanie na brykiecie

Brykiet stanowi mieszankę różnych surowców. Torf, miał, trociny czy węgiel drzewny – to składniki, z których wytwarza się ten materiał opałowy. Produkt cechuje się regularnością kształtów (co z reguły nie zdarza się w przypadku innych paliw). Brykiet wyśmienicie sprawdza się do przyrządzania potraw wymagających dłuższego czasu smażenia np. całego kurczaka. Poleca się go w szczególności smakoszom niespieszącym się z przygotowaniem posiłków, a jednocześnie pragnącym uzyskać niepowtarzalny smak. Po węgiel natomiast lepiej sięgnąć, kiedy zależy nam na czasie.

Niezależnie, czy szykujemy się na spotkanie w rodzinnym gronie, czy organizujemy większą imprezę na świeżym powietrzu, brykiet drzewny do grilla to doskonały wybór. Jednolite bryły (umożliwiające równomierne rozłożenie się żaru) sprawiają, że paliwo nadaje się do grillowania rozmaitych dań, w tym mięs, ryb, owoców, warzyw. W celu szybszego osiągnięcia pożądanej temperatury można zainwestować w specjalne kominy do rozpalania.

Powrót do korzeni, czyli grillowanie na drewnie

Drewno to surowiec, z którego korzystano podczas przygotowywania posiłków niemal od zarania dziejów. Niestety obecnie ten materiał opalowy stosuje się bardzo rzadko. Na grillowanie na drewnie decydują się jedynie wprawni kucharze. Obróbka dań na takim paliwie wymaga większej wiedzy oraz sprawności. Żeby danie się udało, muszą zostać spełnione dwa warunki: drewno na grilla trzeba bardzo dobrze wysuszyć (inaczej się nie rozpali), a dodatkowo surowiec powinien pochodzić wyłącznie z drzew liściastych – nigdy iglastych. Wynika to z faktu, że pod wpływem temperatury iglaki mogą wydzielać toksyczne olejki eteryczne. W celu uzyskania wyjątkowego aromatu najlepiej postawić na specjalne aromatyczne drewienka do wędzenia. Produkty te wyróżniają się szerokim wyborem zapachów, co pozwala na zmianę tradycyjnych smaków na zupełnie nowe doznania kulinarne.

Warto wiedzieć, że w porównaniu z innymi materiałami opałowymi, drewno na grilla szybko się wypala, powodując zadymienie. Z tego względu warto sięgnąć po specjalny grill ogrodowy na drewno cechujący się wieloma praktycznymi udogodnieniami oraz ułatwiający utrzymanie wymaganego poziomu temperatury.

Grillowanie staje się coraz bardziej modne. Z raportu „Polacy przy grillu” (Coca-Cola 2016) wynika, że aż 55% ankietowanych docenia taką możliwość wspólnego spędzenia czasu ze znajomymi lub rodziną. Żeby jednak opracowywanie dań przebiegało sprawnie, dobrze zainwestować w nowoczesne grille oraz praktyczne akcesoria. Zachęcamy do obejrzenia produktów dostępnych w naszym asortymencie i wybranie najlepszych dla siebie!

Polecane artykuły Wszystkie artykuły
Top 10 najlepszych sałatek na grilla! Sprawdź, co zaserwować swoim gościom

Top 10 najlepszych sałatek na grilla! Sprawdź, co zaserwować swoim gościom

29-03-2022
Kiedy tylko na dworze robi się ciepło, szukamy okazji, żeby rozpocząć sezon grillowy. Nic w tym dziwnego! Grillowanie to niezwykle przyjemna forma spędzania wolnego czasu. Nie ważne czy wybierzesz grille gazowe, grille elektryczne, czy grille węglowe – słoneczna pogoda, grono... więcej
Jak przygotować polędwiczki wieprzowe z grilla? Poznaj nasze propozycje!

Jak przygotować polędwiczki wieprzowe z grilla? Poznaj nasze propozycje!

06-12-2021
Mięso wieprzowe dzięki swojej teksturze i bogatej palecie smakowej może być przyrządzane na wiele różnych sposobów. Ponieważ jest dość tłuste, doskonale sprawdzi się podczas pieczenia w wysokiej temperaturze na grillu, wytapiając nadmiar zbędnego tłuszczyku i nie tracąc przy tym... więcej
Jak aktywnie spędzić grilla ze znajomymi – sprawdzone pomysły na gry i zabawy przy grillu

Jak aktywnie spędzić grilla ze znajomymi – sprawdzone pomysły na gry i zabawy przy grillu

16-08-2021
Grillowanie to doskonała okazja nie tylko, by podszlifować swoje kulinarne umiejętności, ale również doskonały pretekst do wspólnego i przede wszystkim aktywnego spędzenia wolnego czasu w gronie rodziny i przyjaciół. Sprawdź, jak się przygotować i co ze sobą zabrać, by uczynić... więcej