Wysyłka w 24h Wysyłka w 24h
Infolinia: +48 506 807 708

Wieprzowina na grillu

30-05-2017

Po wpisach dotyczących drobiu oraz wołowiny, przyszedł czas na naszą ulubioną wieprzowinę. Czym kierować się podczas jej zakupu oraz w jaki sposób doprawić ją tak, by wyróżniała się na tle tradycyjnie doprawionych – tego dowiecie się z poniższego wpisu.

Czym kierować się podczas zakupu wieprzowiny na grilla?

Często zdarza się nam, konsumentom, że traktujemy wieprzowinę nieco pobłażliwie. Ponieważ nie jest to mięso najwyższej jakości wydaje się nam, że kupno odpowiedniego kawałka nie tylko nie jest niczym skomplikowanym, a wręcz nie powinno się przykładać do tego większej uwagi. Tymczasem nawet przy takim mięsie jak wieprzowina można popełnić szereg błędów.

Oczywiście jak zwykle liczy się to, gdzie dany kawałek mięsa jest kupowany. Szczególnie polecane są lokalne, niewielkie rzeźnie, gdzie liczy się jakość, a ilość. Tym samym ma się pewność, że nabywa się mięso o nieco lepszej jakości, aniżeli oferowana jest w supermarketach. Jednakże te miejsca nie są z kolei skazane na banicję, ponieważ nawet i w dużych sklepach można znaleźć mięso przyzwoitej jakości. O ile nie jest pakowane! Takich produktów unikamy zawsze i wszędzie, głównie ze względu na przyprawy, jakie są tam dodawane. O ile samo mięso może być całkiem dobrej jakości, ta „smakowa” mieszanka często jest przepełniona różnego rodzaju ulepszaczami smaku.

Wieprzowina nie powinna mieć kolorów odbiegających od jej naturalnie różowawo-czerwonego koloru. Warto zatem wybierać takie kawałki, które optymalnie dobrze komponują się pod względem wizualnym. Co więcej, kawałki przeznaczone na grilla nie powinny być zbyt tłuste – mitem jest, że im lepsze tym lepiej. W przypadku tłuszczu na grillu, jego wytapianie się nie jest zalecane (niezależnie od rodzaju mięsa). Wzmożone wytapianie oznacza większe prawdopodobieństwo stapiania się go do węgli, czego konsekwencją jest zadymienie oraz wydzielanie się niebezpiecznych związków.

Jeśli jednak zdecydujemy się na kupienie kawałków z tłuszczem, dobrze jest je samodzielnie wykroić przed położeniem na ruszt. Warto jednak pamiętać, by ciąć wzdłuż włókien.

Należy zwracać szczególną uwagę na rozmiary kupowanych kawałków – jeśli są one niewielkich rozmiarów, oznacza to, że pochodzą z młodej partii, a im młodsza tym bardziej delikatna. Kawałki, które są powyżej 2 kg często są twardsze. Dodatkowo należy sprawdzić, czy kupowane mięso pochodzi od strony schabu – jeśli tak, jest to gwarancją tego, że będzie bardziej miękkie i pozbawione żył.

Hit na grilla, czyli karkówka

Jeśli mówimy o karkówce, niekoniecznie mamy na myśli mięso wieprzowe, jednak w rzeczywistości jest to określenie mięsa, które po prostu pochodzi z miejsca, jakim jest kark – równie dobrze może być wołowe czy jagnięce. Jednak w Polsce utarło się, że karkówka, to po prostu wieprzowina. W wielu kręgach uważa się za dużą ekstrawagancję podanie karkówki, która również często jest traktowana jako alternatywna dla kiełbasek.

Warto przed przyrządzeniem karkówki mieć na uwadze, iż nie będzie ona smaczna, jeśli nie zostanie poddana marynowaniu. Niestety jest to mięso nijakie samo w sobie i jeśli nie zostanie odpowiednio przyprawione, nie będzie smakować. Dlatego przynajmniej na kilka godzin, a nawet na dwa dni przed położeniem na ruszt należy wykonać marynatę. Może być ona skomponowana z ulubionych składników, jednak bardzo dobrze do tego zadania sprawdzają się takie kompozycje jak: musztarda, czosnek, majeranek, sok z jabłek, sól, pieprz. Może to jednak być kompozycja wybranych przez siebie dodatków, według smaku.  By spotęgować efekt marynaty mięso można ponakłuwać widelcem, by dotarła ona do głębszych partii. Szczególnie iż marynować należy w całości, najlepiej zawinięta w folię. Ponadto dzięki temu mięso odpowiednio skruszeje i przejdzie smakiem.

Grubość kawałków, które znajdują się na grillu nie ma większego znaczenia, ponieważ nie podaje się wieprzowiny zgrillowanej na krwisto. Najbardziej optymalne będą zatem kawałki o grubości ok. 2 cm.

Jak grillować karkówkę?

Grillowanie karkówkę nie jest bardzo skomplikowanym procesem – dlatego jest ona tak chętnie kładziona na ruszt w naszym kraju. Przede wszystkim warto pamiętać o tackach, które uchronią skapujący tłuszcz przed dostaniem się do węgla drzewnego – bo taki właśnie warto jest wybierać, grillując karkówkę, nadaje on smaku i odpowiedniego aromatu.

Czas grillowania karkówki wynosi ok 5 do 7 minut z każdej strony. Dobrze jest sugerować się samym wyglądem karkówki, a nie tylko czasem. Odpowiednio zgrillowana karkówka to taka, która zmienia swój soczyście czerwony kolor na lekko brązowy – co może się różnić w zależności od dobranej marynaty. Po naciśnięciu lekko wypływają z niej soki, jednak nie mogą się one pojawiać w nadmiarze, wówczas oznacza to, że taka karkówka jest niewysmażona.

Wieprzowina w innym wydaniu

Wieprzowina na grilla to oczywiście nie tylko karkówka. To również polędwiczki. Są one co prawda o wiele bardziej pozbawione tłustych miejsc, aniżeli karkówka, dlatego chętniej sięgają po nie osoby będące na diecie. By jednak ich suchość nie przeważyła w smaku, dobrze jest wykonać z nich szaszłyki, które będą przekładane nieco bardziej tłustymi kawałkami mięsa. Ich grillowanie nie powinno trwać bardzo długo, dlatego warto jest mieć je na oku przez cały proces grillowania.

Mięso wieprzowe stwarza możliwości, jakich nie daje praktycznie żaden inny rodzaj mięsa. Można je oczywiście zemleć i wykonać z nich burgery. W tym zadaniu niezwykle przydatne mogą się okazać takie akcesoria jak prasa do hamburgerów. Dzięki niej uformowanie idealnych kształtów mięsa pod burgery nie będzie zadaniem skomplikowanym, a co więcej, można ją wykorzystywać również w tradycyjnej kuchni. Wystarczy mięso wyłożyć na podstawę, a następnie docisnąć od góry.

Z czym podawać wieprzowinę?

Mięso wieprzowe to bardzo wdzięczy rodzaj, dzięki czemu będzie dobrze smakować z niemal każdym rodzajem dodatków. Na pewno miłośnikom warzyw na ciepło będą smakowały ziemniaczki z dodatkiem papryki. Jednak sałatki, które są podawane na zimno również będą idealnym podkładem smakowym. Nie da się ukryć, że dobrym dodatkiem będzie też… piwo. Jest ono często wykorzystywane do marynowania mięsa wieprzowego, jak również do polewania, nawet na poziomie grillowania.

Warto nam zaufać