Facebook

Bezpieczeństwo podczas grillowania


Bezpieczeństwo podczas grillowania to podstawa

Żeby grillowanie było przyjemne i dawało radość Tobie i Twoim bliskim nie zapomnij o podstawach bezpieczeństwa, jakie trzeba zachować podczas korzystania z różnych rodzajów grilla (węglowego, elektrycznego czy gazowego).

Miejsce, w którym stoi grill powinno być stabilne i czyste. Rozgrzany grill nie powinien stać otoczony łatwopalnymi materiałami, które się szybko nagrzewają. To stanowi poważne ryzyko wybuchu pożaru.

Wspólne grillowanie to zwykle obecność dzieci i domowych zwierząt. Na te należy szczególnie uważać, by ustrzec się przed niebezpiecznym wypadkiem. Najmłodsi nie powinni mieć łatwego dostępu do gorącego grilla w ogóle.

Nie grilluj w domu!

Używanie grilla w domu jest nie tylko nielegalne, ale i przede wszystkim niebezpieczne. Nie powinno się grillować również na balkonie czy w otwartym garażu. Żeby grillowanie było bezpieczne, powinno odbywać się w miejscu, które jest do tego przystosowane – np. ogród. Dzięki temu zapewniamy sobie komfort użytkowania i dostęp do tlenu. Ten jest niezbędny nie tylko do rozpalenia ognia, ale i do zdrowego oddychania.

Grillowanie w zamkniętych pomieszczeniach może doprowadzić nie tylko do pożaru, ale i do zatrucia tlenkiem węgla (więcej na ten temat można przeczytać tutaj http://pl.wikipedia.org/wiki/Zatrucie_tlenkiem_w%C4%99gla), na co należy zwrócić szczególną ostrożność.

Jak bezpiecznie korzystać z grilla gazowego

W przypadku pojawienia się większego płomienia lub błysku nie należy polewać grilla gazowego wodą. Może to spowodować jeszcze większy płomień i wybuch pożaru.

W razie niebezpiecznych sytuacji należy odciąć dopływ gazu, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i bliskim.

Spalone jedzenie zdejmujemy z rusztu dopiero po jego wystygnięciu i wygaśnięciu płomienia. Pamiętajmy, żeby unikać naczyń, w których gromadzi się tłuszcz – po rozlaniu się na ogień, może doprowadzić do pożaru.

Tylko regularne czyszczenie i pielęgnacja rusztu i palników zminimalizuje ryzyko wybuchnięcia pożaru – bardzo często powodem pojawienia się wielkich płomieni są palące się resztki jedzenia, z poprzedniego grillowania.

Jak bezpiecznie korzystać z grilla elektrycznego Weber?

Grille elektryczne marki Weber to klasa sama w sobie. Podczas ich używania należy pamiętać o dwóch ważnych zasadach. Nie należy stosować przedłużaczy. Grill elektryczny powinien być podłączony do głównego źródła prądu.

Ponadto należy sprawdzić przed podłączeniem grilla, czy miejsce, w którym będzie włączony jest suche i nie grozi nam jego zamoknięcie.

W razie wybuchu pożaru lub dużych płomieni ognia warto odłączyć grilla od zasilania. Zastosowanie się do tych zasad pozwoli nam zapewnić bezpieczeństwo sobie i bliskim.

Jak bezpiecznie korzystać z grilla węglowego Weber?

Grill węglowy marki Weber powinien być odpalany jedynie na bezpiecznym, stabilnym podłożu, odpornym na działanie wysokiej temperatury.

Do rozpalania można używać płynnych rozpałek, aczkolwiek należy to robić z rozwagą i z dużą starannością, żeby nie zrobić sobie krzywdy.

Pod koniec grillowania nie należy wyrzucać żarzącego się węgla czy brykietu na zewnątrz. Jeżeli zostajemy w pobliżu wystarczy zamknąć grill przykrywą i poczekać, aż sam wygaśnie.

 

Pamiętaj bezpieczeństwo i racjonalne postępowanie podczas grillowania z marką Weber, to podstawa!
Polecane artykuły Wszystkie artykuły
Jak ubrać się na grilla?

Jak ubrać się na grilla?

04-07-2022
Grillowanie to jeden z najprzyjemniejszych sposobów na spędzenie ciepłego, letniego wieczoru. Znaczna część z nas już od wczesnej wiosny nie może doczekać się momentu, w którym sięgnie po swój grillowy sprzęt i zaprosi gości do wspólnego biesiadowania. Jednak, gdy już nadejdzie... więcej
Top 10 najlepszych sałatek na grilla! Sprawdź, co zaserwować swoim gościom

Top 10 najlepszych sałatek na grilla! Sprawdź, co zaserwować swoim gościom

29-03-2022
Kiedy tylko na dworze robi się ciepło, szukamy okazji, żeby rozpocząć sezon grillowy. Nic w tym dziwnego! Grillowanie to niezwykle przyjemna forma spędzania wolnego czasu. Nie ważne czy wybierzesz grille gazowe, grille elektryczne, czy grille węglowe – słoneczna pogoda, grono... więcej
Jak przygotować polędwiczki wieprzowe z grilla? Poznaj nasze propozycje!

Jak przygotować polędwiczki wieprzowe z grilla? Poznaj nasze propozycje!

06-12-2021
Mięso wieprzowe dzięki swojej teksturze i bogatej palecie smakowej może być przyrządzane na wiele różnych sposobów. Ponieważ jest dość tłuste, doskonale sprawdzi się podczas pieczenia w wysokiej temperaturze na grillu, wytapiając nadmiar zbędnego tłuszczyku i nie tracąc przy tym... więcej