Dym – naturalna przyprawa do grilla
Pasjonaci grillowania nie wyobrażają obie grillowania mięsa, ryb czy owoców morza bez obecności specyficznego zapachu dymu. Dzięki temu jedzenie jest aromatyczne i zyskuje specyficzny zapach oraz smak. Oczywiście dym to nie samo grillowanie, ale wręcz wędzenie potrawy.
Istotą w otrzymywaniu najlepszego dymu jest dobór najlepszej jakości drzewa, konkretnych gatunków. Jednymi z najczęściej wybieranych są drzewa owocowe (wiśnia), który stosuje się również do wędzenia.
Pieczone mięso uzyskuje wyjątkowy smak właśnie dzięki temu, że jest grillowane na specjalnym ruszcie (bezpośrednio lub pośrednio) nad węglem czy brykietem. Tego niestety nie mogą zapewnić w 100 % grille gazowe i elektryczne.
Aby jednak przybliżyć smak mięsa grillowanego nad węglem, producent WEBER stosuje odpowiedni rodzaj stali, która po rozgrzaniu i zetknięciu się z mięsem sprawia, że smakuje ono niczym przygotowywane nad brykietem.
Do grillów marki Weber, które łączą ze sobą tradycyjną metodą przygotowywania potraw i wędzenie, należy seria wędzarni, przypominająca pocisk (jak żartobliwie mówią o niej sami twórcy) – Smokey Moutain. Jest to alternatywa dla typowego grillowania.
Dzięki zastosowaniu prostej konstrukcji wędzenie ryb, mięs czy wędlin jest proste i nie wymaga zaawansowanej wiedzy.
Wędzarnia została skonstruowana tak, żeby była prosta i szybka w obsłudze. Nie bez powodu cieszy się ona co raz większym powodzeniem w polskich ogrodach przydomowych i ogrodach działkowych.
Jak przygotować się do wędzenia mięsa, ryb lub wędlin?
Dwie metody wykorzystywania drewna do wędzenia
Wędzenie drewnem może odbywać się na dwa sposoby. Jednym z nich jest układanie namoczonego wcześniej drewna owocowego tuż nad rozgrzanym węglem. Kapiąca woda i jej aromat unoszą się do góry, a cały jej zapach zostaje na mięsie. Mokre zrębki drewna do wędzenia palą się o wiele intensywniej niż suche.
Drugą metodą jest ułożenie suchych zrębków drewna tuż nad rozgrzanym węglem. To, jaką metodę wybierzemy zależy od nas i od naszych predyspozycji smakowych. Każda metoda daje mięsu czy rybom nieco inny smak i wyrazistość. Najlepiej metodą prób i błędów doskonalić swoje umiejętności wędzenia.
Najlepsze rodzaje drewna do wędzenia
Najlepsze rodzaje drewna do wędzenia to między innymi:
Rodzaj drzewa ma bardzo duże znaczenie i wpływ na uzyskany kolor i zapach wędzonych mięs czy ryb. Do tego procesu nie wykorzystuje się drewna z drzew iglastych, ponieważ żywica nadaje nieprzyjemny i sztuczny smak i aromat.
Jak należy wędzić? Instrukcja
Wędzenie za każdym razem może się od siebie różnić, jeśli chodzi o efekt końcowy – smak, kolor i aromat. Są jednak pewne kroki, które są niezbędne do rozpoczęcia i ukończenia wędzenia. Oto jedne z nich: