Wysyłka w 24h Wysyłka w 24h
Infolinia: +48 506 807 708

Gotowe jedzenie na grilla – czy warto je wybierać?

12-10-2020

Grill to doskonały sposób spędzenia wolnego czasu z rodziną lub przyjaciółmi. Wspólne biesiadowanie i delektowanie się przygotowanymi potrawami to jedno z milszych wspomnień z cieplejszych miesięcy w ciągu roku. Aby jednak grillować zdrowo i bezpiecznie, warto świadomie podejmować decyzje zakupowe. Dziś przyjrzymy się gotowym produktom na grilla. Czy warto zdecydować się na ich zakup?

Jakie zalety ma gotowe jedzenie na grilla?

Gotowe mięso na grilla to prawdziwy hit ostatnich lat. Dzięki niemu organizacja spotkania w gronie najbliższych nie wymaga wiele wysiłku i nie jest czasochłonna. Nikogo nie powinna więc dziwić tak duża popularność rozwiązań typu instant. Gotowe szaszłyki na grilla, kotlety, czy rolowany boczek to dopiero początek oferty, jaką można spotkać w supermarketach, co umożliwia nam urządzenie smacznej i urozmaiconej uczty. Jak się okazuje, po rozwiązanie to chętnie sięgają nie tylko osoby z ograniczoną ilością czasu, ale również gospodynie domowe, które poszukują wygodnych usprawnień w swojej kuchni.

Niestety niejednokrotnie po przygotowaniu gotowego dania na grilla czeka nas rozczarowanie. Smakiem jest ono dalekie od ogólnie przyjętych wzorców, co można również powiedzieć o składzie. Sytuację mogą także pogorszyć błędy popełniane podczas grillowania. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: 
Grillowe błędy cz. 1
 oraz Grillowe błędy cz. 2. Smak to jednak niejedyna wada popularnych „gotowców”.

Czy gotowe dania z grilla to dobry pomysł?

Jak udało nam się już ustalić, gotowe jedzenie na grilla to propozycja wygodna i oszczędzająca czas, jednak to koniec korzyści wynikających z ich zakupu. Niestety istnieje wiele wad, których warto być świadomym, zanim zdecydujesz się sięgnąć w sklepie po gotowe mięso na grilla. Problemem jest przede wszystkim jego skład, który w porównaniu z tradycyjną karkówką lub kiełbaską kupioną w zaufanym sklepie mięsnym, wypada dość blado.

Na początek warto wziąć pod lupę zawartość mięsa w produkcie. Kupując gotowce, zapewne rzadko sprawdzasz ich skład poprzez gruntowne zapoznanie się z etykietą. I tak do Twojego koszyka trafia nie tylko mięso, ale również białko sojowe, substancje konserwujące, woda oraz sól. O samym smaku potrawy zazwyczaj decydują natomiast niestety wzmacniacze smaku i aromaty, a także zagęstniki, regulatory kwasowości oraz stabilizatory. Wbrew pozorom stosunkowo długi czas przydatności do spożycia nie powinien więc napawać Cię optymizmem.

Dobrym sposobem na uniknięcie przykrych niespodzianek jest wyrobienie u siebie nawyku czytania etykiet. Pamiętaj, że sztuczne dodatki do marynaty w połączeniu z wytapiającym się z mięsa tłuszczem skapującym na rozgrzany węgiel drzewny powodują wydzielanie węglowodorów aromatycznych. To właśnie te związki sprawiają, że wielu osobom grillowanie słusznie kojarzy się z działaniem rakotwórczym.

Gotowe produkty na grilla mogą obfitować również w inne dodatki, takie jak glutaminian sodu lub aromat dymu wędzarniczego. Brunatna ciecz ociekająca z mięsa wcale nie musi więc być marynatą połączoną z naturalną posoką, a prawdziwą tablicą Mendelejewa. Nie warto więc narażać zdrowia swojego oraz zaproszonych gości.

Kolejnym problemem jest sam sposób pakowania gotowych dań na grilla. Przechowywanie na jednorazowych, ofoliowanych tackach wiąże się z koniecznością zastosowania specjalnej wkładki pochłaniającej wilgoć. Niestety poliakrylan sodu, z którego jest ona wykonana, może przenikać do potrawy, a następnie do naszego przewodu pokarmowego po spożyciu posiłku.

Postaw na zdrowe jedzenie na grilla!

Nikt nie powiedział jednak, że grillowanie jest niezdrowe. Umiejętny dobór produktów oraz ich przygotowanie w połączeniu z odpowiednią techniką grillowania pozwolą Ci przygotować zdrowy i wartościowy posiłek. Na początek warto zadbać o wybór nieco chudszego mięsa. Pamiętaj, że podczas grillowania doskonale sprawdza się drób i ryby. Jeśli jednak decydujesz się na wieprzowinę lub wołowinę, postaw na kawałki z minimalną ilością tłuszczu. Pozwoli Ci to uniknąć nadmiernego opalenia mięsa, a także przedostania się do niego rakotwórczych związków chemicznych.

Nie zapominaj również o samodzielnie przygotowanej marynacie, która poza stabilnym olejem lub oliwą powinna zawierać zioła i przyprawy, które działają przeciwutleniająco. Mięso powinno marynować się minimum 3-4 godziny, a najlepiej całą noc. Warzywa natomiast wystarczy natrzeć oliwą i posypać ulubionymi przyprawami. Dodatkowo pamiętaj, aby podczas grillowania wykorzystywać jednorazowe tacki na grilla, a także pilnować dań, aby nie przebywały na ruszcie zbyt długo. Wybierz odpowiedni grill i ciesz się pysznym smakiem potraw!

Warto nam zaufać