Facebook

Grille gazowe, elektryczne, węglowe – czym się różnią?

23-02-2016

Wybierając grill dobrze jest zadać sobie wcześniej kilka pytań. Gdzie będzie stał? Do czego będzie służył? W jakim otoczeniu przyjdzie mu pracować? Czy potrzebujemy zabrać go np. na rodzinne wakacje na łonie natury?

Istotny jest też czynnik ekonomiczny – jakie środki jesteśmy w stanie przeznaczyć na wybór grilla? Z myślą o tych wszystkich, którzy wahają się nad wyborem konkretnego rozwiązania, przygotowaliśmy krótki poradnik.

Grill węglowy – najtańsza opcja

Niewątpliwą zaletą grilli węglowych jest ich cena. Podstawowe modele są z reguły dużo tańsze od swoich odpowiedników gazowych lub elektrycznych. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest, co najmniej kilka.

  • Po pierwsze: grille węglowe to z reguły grille przejściowe/przenośnie. Z racji swojego charakteru wyróżniają się mniejszymi rozmiarami, lżejszą konstrukcją i łatwością obsługi. To idealna alternatywa dla tych, którzy nie potrzebują inwestować w urządzenia stacjonarne.
  • Po drugie: tego typu urządzenia stawiają przede wszystkim na tradycyjne rozwiązania. Proces grillowania odbywa się klasycznie – na palenisku.
  • Po trzecie: końcowa cena uzależniona jest od różnego rodzaju dodatków. Droższe modele są wyposażone np. w wbudowany termometr czy specjalne systemy czyszczące (przykład: grill Original Kettle Premium). Cennym dodatkiem jest także przedłużona gwarancja.

Z kompaktowych rozwiązań, warto polecić np. grille Smokey Joe Premium czy grill Go Anywhere – małe, lekkie i proste w transporcie - wprost idealne na wszelkiego rodzaju wyjazdów.            

Warto pamiętać, że dobry grill węglowy powinien posiadać pokrywę, która efektywnie skraca czas pieczenia i chroni potrawy przed nadmiernym wysuszeniem. W grillu z pokrywą unikamy sytuacji, w której węgiel pali się otwartym płomieniem. Zamiast tego, uzyskujemy równomierny żar, pozwalający na lepsze przyrządzanie potraw.

Koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na to czy elementy konstrukcji wykonano ze stali wysokiej jakości. Paleniska najczęściej pokryte są grubą blachą stalową pokrytą ognioodporną farbą. Z kolei ruszty, wykonuje się ze stali nierdzewnej. Dobrze jest, gdy stal pokryta jest też specjalną emalią porcelanową, która zapewnia lepszą trwałość materiału i „dłuższe życie”. Warto również zwrócić uwagę na chwyty wykonane z nienagrzewającego się nylonu, które ułatwiają przenoszenie grilla.

Grille elektryczne – idealne dla leniuchów

Urządzenia tego typu cechują się – podobnie jak grille węglowe – niewielkimi rozmiarami. Zastosowanie elektryczności pozwoliło na znaczne oszczędności w tym aspekcie. Oprócz wielkości, wyróżniają się one także łatwością obsługi oraz czyszczenia.

Jednak to, co dla wielu może być zaletą grilla elektrycznego, dla innych może być też wadą. Do działania grilla wymagane jest podłączenie go do odpowiedniego źródła zasilania. O ile nie ma z tym większych problemów w warunkach domowych, tak w czasie turystycznej wycieczki może pojawić się problem. Tym bardziej, że trzeba pamiętać, aby zawsze używać specjalnych przedłużaczy z gniazdami, które są zabezpieczone przez wilgocią z zewnątrz.

Grill elektryczny to idealna „miejska” propozycja – świetnie sprawdzi się zarówno na balkonie, jak i na tarasie. Wiele osób z pewnością ucieszy brak nieprzyjemnego dymu, charakterystycznego dla grilli węglowych oraz banalna kontrola temperatury. Wystarczy odpowiednio ustawić regulator temperatury i spokojnie poczekać na efekt końcowy. Z tego segmentu warto polecić np. grill Weber Q 1400

 

Grille gazowe – dla wymagających

Można powiedzieć, że grill gazowy to naturalna ewolucja dla ich węglowych odpowiedników. Nie trzeba ich długo rozpalać oraz dbać o właściwą równomierność żaru wydobywającego się z węgla. Sercem tego urządzenia są tutaj gazowe palniki, które odpowiadają za szybkie nagrzewanie rusztu.

W zależności od modelu, grille gazowe mogą mieć różne funkcjonalności. Przykładowo, model grill gazowy Spirit E-320 Premium posiada m.in.:

  • Trzy oddzielne, bezstopniowo regulowane zawory palnikowe, ułatwiające grillowanie metodą pośrednią lub bezpośrednią
  • Szyny aromatyzujące Weber Flavorizer Bars
  • Elektroniczny zapłon, zwiększający bezpieczeństwo użytkowania

To tylko część cech, którymi powinien wyróżniać się dobry grill gazowy. Warto zwrócić na nie baczniejszą uwagę, wybierając urządzenie tego typu. Grille zasilane gazem to z reguły grille stacjonarne, dlatego należy wybierać takie modele, które będą nam służyć możliwie jak najdłużej.

Z innych zalet grilli gazowych, koniecznie trzeba wspomnieć też o łatwości obsługi oraz czyszczenia. Gaz dostarczany jest przez butlę LPG, dzięki czemu po skończeniu grillowania nie musimy martwić się o niedopalone resztki czy popiół.

Co najważniejsze, nie ma różnicy w smaku pomiędzy potrawą przygotowaną na grillu gazowym, a potrawą z grilla węglowego! Ponadto, nie ma potrzeby martwić się o uciążliwy dla sąsiadów dym.

Wybór grilla – podsumowanie

Jak widać, wybór rodzaju grilla uzależniony jest od wielu czynników. Decyzja o tym, który z nich wybrać – gazowy, elektryczny czy węglowy – z pewnością powinna być wynikiem dokładnego sprawdzenia czy dany model będzie spełniał wymagania kupującego. A nie ma nic przyjemniejszego niż spokój ducha po udanym zakupie…

Polecane artykuły Wszystkie artykuły
Dlaczego warto czyścić grilla często i jak robić to szybko?

Dlaczego warto czyścić grilla często i jak robić to szybko?

29-06-2017
Czyszczenie akcesoriów kuchennych oraz ogrodowych nie jest chyba dla nikogo miłą czynnością. Jednak regularne i bardzo dokładne czyszczenie grilla jest bardzo ważne. Podajemy kilka powodów, które z pewnością przekonają Was do wykonywania tej niewdzięcznej czynności, jak również... więcej
Jak wygląda grillowanie w innych krajach?

Jak wygląda grillowanie w innych krajach?

23-06-2017
To, że Polacy tak bardzo lubią grillować kiełbasę wynika z faktu, iż jest to składnik naszych codziennych posiłków. Nie wychodząc za bardzo poza kanon własnego stołu, niechętnie eksperymentujemy. Jednak nie jesteśmy jedynym narodem, który z chęcią grilluje jedynie własne,... więcej
Wieprzowina na grillu

Wieprzowina na grillu

30-05-2017
Po wpisach dotyczących drobiu oraz wołowiny, przyszedł czas na naszą ulubioną wieprzowinę. Czym kierować się podczas jej zakupu oraz w jaki sposób doprawić ją tak, by wyróżniała się na tle tradycyjnie doprawionych – tego dowiecie się z poniższego wpisu. więcej